توضیح اجمالی:

زمینه: بیماری پارکینسون (PD) نوعی اختلال تخریب عصبی است که به دلیل از دست دادن تدریجی اعصاب دوپامینرژیک در جسم سیاه (SN) در مغز میانی است. PD منجر به اختلالات حرکتی خاصی از جمله لرزش در حالت استراحت، سفتی عضلات و حرکت آهسته می‌شود.  گیاهان دارویی اثرات دارویی مثبتی در درمان مدل‌های مختلف PD نشان داده‌اند.

هدف: تمایل به استفاده از محصولات طبیعی، به ویژه گیاهان برای درمان PD رشد کرده‌ است. این مقاله جنبه‌های اساسی گیاهان دارویی و ترکیبات فعال زیستی آن‌ها را که می‌تواند برای درمان PD استفاده شود، مرور می‌کند.

روش کار: از مقالات قابل اطمینان نمایه شده در پایگاه های اطلاعاتی ISI ، SID ، PubMed ، PubMed Central ، Scopus و Web of Science استفاده شد. در مجموع ۱۲ ماده فعال گیاهی و ۱۸ عصاره گیاهی گنجانده شد. ترکیبات مختلفی تاکنون از گیاهانی که به خصوص با هدف قرار دادن راه‌های مرتبط با پاتوژنز بیماری تحت تأثیر قرار می‌گیرند، جدا شده است.

یافته‌ها: اگرچه برخی از عصاره‌های گیاهی مانند Hibiscus asper Hook.  f  (Malvaceae) ، Ginkgo biloba L. (Ginkgoaceae) ، Carthamus tinctorius L (Asteraceae) و برخی از مواد فعال خاص، مانند بربرین و کورکومین، تأثیرات مثبتی در مدل های حیوانی PD نشان داده‌اند، مواد فعال بالقوه و مکانیسم‌های عملکرد باید در مطالعات اضافی بررسی شده است.

بحث و نتیجه‌گیری: با وجود طیف گسترده‌ای از گیاهان در جهان، تعداد محدودی از آن‌ها برای فعالیت ضد پارکینسونی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، و بنابراین، چشم اندازهای زیادی در این زمینه برای مطالعات آینده در مورد گیاهان و ترکیبات زیست فعال آن‌ها وجود دارد.

Writers: Zahra Rabiei, Kamal Solati and Hossein Amini-Khoei

Keywords: Dopaminergic receptors, L-DOPA, Ginkgo biloba, curcumin

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید