عنوان: توصیه‌های مربوط به فعالیت بدنی و ورزش برای کودکان در طب ایرانی

نتایج: در آثار ابن سینا و سایر فیلسوفان پزشکی پارسی، ورزش معنای وسیع‌تری نسبت به فعالیت بدنی دارد و از دیدگاه آن‌ها، آموزش مفید با هدف تقویت حواس، تفکر و احساسات نیز ورزش نامیده می‌شود.

ورزش نه‌ تنها برای سلامتی مفید است بلکه دست‌یابی به سلامتی بدون آن ممکن نیست.

از نظر پزشکان طب سنتی روش‌های مرسوم دفع مواد زائد هضم و متابولیسم در بدن مانند دفع ادرار، مدفوع، تعریق و تبخیر از پوست برای حفظ سلامتی کافی نبوده و ورزش آخرین راه حل برای دفع مواد زائد است.

در اکثر منابع طب ایرانی، فصلی در مورد شیوه زندگی کودکان وجود دارد که ورزش در کودکان را نیز در بر می‌گیرند و شامل ماساژ، فعالیت بدنی، حرکات منفعلانه و فراهم‌کردن زمینه تجربه مناسب و مکرر حالات روانی و حواس پنج‌گانه است.

از نظر ابن سینا نیاز به ورزش برای حفظ سلامتی از همان نخستین ساعات زندگی ضروری است و در اتاق زایمان، پس از شست‌وشو و خشک‌کردن نوزاد، باید کشش و ماساژ برای نوزاد انجام شود. دو نوع ماساژ رایج در این مرحله شامل ماساژ اندام فوقانی و اندام تحتانی است که نحوه انجام آن‌ها به‌زیبایی در مقاله بیان شده است.

در منابع طب ایرانی توصیه شده است این نوع ورزش بعد از تولد ادامه یافته و در برنامه زندگی کودک بعد از هر حمام قرار گیرد.

با افزایش سن کودک، میزان ماساژ بعد از حمام کمتر شده و میزان فعالیت بدنی در برنامه او افزایش می‌یابد.

گریه‌کردن متوسط کودک برای غذا، بازی‌کردن، دويدن، تكان آرام گهواره، تاب‌خوردن، در آغوش گرفتن و آرام تکان‌دادن، گوش‌كردن به موسیقی و لالایی در گهواره، همگی از مصادیق ورزش و فعالیت بدنی فعال و منفعل مناسب برای کودکان است که در مقاله به‌زیبایی شرح داده شده‌اند.

نتیجه‌گیری: مروری بر منابع طب ایرانی نشان می‌دهد که دانشمندان این حوزه به ورزش کودکان اهمیت زیادی می‌دهند و معتقدند ورزش به‌طور جدی روی برنامه روزانه کودکان تاثیر می‌گذارد.

 به نظر می‌رسد اصول طب سنتی ایران می‌تواند به طراحی تمرینات در دسترس، متفاوت، لذت‌بخش و کاربرپسند برای کودکان در هر سنی کمک کند.

Writers: Malihe Tabarrai, Monireh Sadat Motaharifard, Laila Shirbeigi, Reihane Alipour, Maryam Sadat Paknejad

Keywords: Pediatrics, Child, Exercise, Massage, Complementary therapies, Traditional medicine, Persian medicine, Iranian traditional medicine

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید