مقدمه: هدف از این مطالعه ارزیابی اثر لوسیون موضعی تهیه شده از اسانس مورد در کاهش علائم بواسیر و مقایسه اثرات آن با پماد آنتی همورویید بوده است.

روش‌ها: در مجموع ۱۰۶ بیمار با علائم بواسیر بودند که برای دریافت لوسیون مورد و پماد دارونما به صورت تصادفی انتخاب شدند. پماد آنتی همورویید (حاوی هیدروکورتیزون، لیدوکائین، آلومینیوم ساب استات و زینک اکساید) بوده است که بیماران به مدت دو هفته دارو دریافت کردند. شدت و فراوانی علایم بواسیر در ابتدا و در پایان آزمایش مورد بررسی قرار گرفت.

یافته‌ها: همه علائم ارزیابی‌شده (خونریزی، درد دائمی، درد در هنگام اجابت مزاج، خارش مقعدی و تحریک، سنگینی و تنسموس) به طور قابل توجهی در هر دو گروه کاهش یافت.

اما تفاوت معنی داری در میزان بهبود برای هر یک از علائم ارزیابی شده بین لوسیون M. Communis و پماد آنتی همورویید وجود نداشت.

نتیجه: نتایج این تحقیق اولین شواهد بالینی را در مورد اثر روغن اسانس M. Communis  (مورد) برکاهش علائم بواسیر را نشان می‌دهد.

Writers: Yunes Panahi, Seyed Morteza Mousavi-Nayeeni, Amirhossein Sahebkar, Seyyed Ahmad  Fanaei, Alireza Rahimnia, Fatemeh Beiraghdar

Keywords: Myrtle, Myrtaceae, Hemorrhoids, Randomized controlled trial, Human, Volatile oil.

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید