عنوان: زالودرمانی جهت درمان علامتی استئوآرتریت زانو: نتایج و پیامدهای یک مطالعه مقدماتی
توضیح اجمالی: در این کارآزمایی بالینی غیر تصادفی ۱۶ بیمار با درد زانو و تشخیص استئوآرتریت که حداقل شش ماه به طول انجامیده است به مطالعه وارد شدند. در برنامه درمان جامع همه بیماران برای ۱۶-۱۴ روز در بیمارستان بستری شده و آموزش های لازم با تمرکز بر ورزش، فیزیوتراپی، تکنیک های رفتاری و آرام سازی صورت گرفت همچنین برای کسانی که شاخص توده بدنی بیش از ۳۰ داشتند یک رژیم غذایی در اختیار بیماران قرار داده شد. سپس درباره زالودرمانی اطلاعات لازم در اختیار بیماران قرار گرفته و از همه درخواست شد تحت درمان با زالو قرار بگیرند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و در مدت ۴ هفته از داروهای ضد التهاب و ضد درد استفاده نکنند. ۱۰ نفر این درمان را در کنار درمان جامع پذیرفتند. برای هر بیمار یک جلسه و با استفاده از ۴ زالو درمان انجام گرفت.
۶ بیمار باقی مانده تنها برنامه آموزشی سلامت و فیزیوتراپی را ادامه دادند و علاقه به زالو درمانی نداشتند. برنامه فیزیوتراپی شامل ورزش های ایزومتریک و ایزوتونیک برای تقویت عضله چهارسر ران، پیاده روی و حرارت دادن موضعی تعریف شده بود.
پس از شستن زانوی بیمار، ۴ عدد زالو در نقاط دردناک تر اطراف مفصل زانو با محدود کردن توسط کاپ قرار داده میشد. زالوها را پس از اتصال رها میکردند تا خودشان جدا شوند و اقدام به جداسازی نمیکردند، زیرا احتمال عفونت با جدا شدن دندان زالو وجود دارد. همچنین روز بعد از زالودرمانی  CBC چک می گردید. میزان درد زانو از سه روز قبل از درمان تا ۱۰ روز بصورت روزانه و نیز ۲۸ روز پس از شروع درمان به وسیله VAS ثبت شد.
کاهش فوری و معنادار درد بخصوص در ۲۴ ساعت اول در گروه زالودرمانی مشاهده گردید به گونه ای که در روز دهم نمره VAS  از ۴/۷ به ۳/۱ رسید و این اثر تا هفته چهارم ماندگار بودکه کاملا معنادار بود. اما در گروه دیگر از ۳/۶ به ۲/۵ رسید و در هفته چهارم به ۸/۴ تغییر یافت که از نظر آماری معنادار نبود.  
عوارض: در هیچکدام از بیماران عارضه مهمی گزارش نشد. تنها بیماران در حین زالوگذاری درد متوسط تا کم را ذکر میکردند و اسکار کوچک محل گازگرفتگی نهایتا تا چهارهفته در اکثر بیماران قابل مشاهده بود. در آزمایشات کاهش معناداری در مقدار هموگلوبین بعد از زالودرمانی مشاهده نشد. همچنین پذیرش درمان از جانب بیماران مناسب بود.

Writers: Andreas Michalsen, MD, Susanne Moebus, PhD, MPH, Günther Spahn, MD,Tobias Esch, MD, Jost Langhorst, MD, and Gustav J. Dobos, MD

***

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید
 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید