عنوان: اثر جلاب بر سوهاضمه عملکردی

توضیح اجمالی: سوهاضمه عملکردی (FD) یک بیماری شایع گاسترواینتستینال است که در سراسر جهان شیوع بسیاری دارد زیرا با توجه به پاتوفیزیولوژی آن، گزینه‌های درمانی برای انتخاب FD ممکن است دشوار باشد.

در این زمینه طب مکمل و روش‌های پزشکی جایگزین پیشنهاد شده است.

هدف: ارزیابی کارایی یک ماده سنتی ایرانی به نام جلاب در کاهش علائم بالینی سوهاضمه عملکردی.

روش‌ها: در یک کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور، ۱۶۰ نفر بیماران با تشخیص FD ثبت نام شدند و با جلاب یا دارونما تحت درمان قرار گرفتند (۱۵ میلی لیتر ، t.i.d. ، چهار هفته ، به صورت خوراکی).

نتایج گزارش شده تغییر در تکرار علائم و شدت علائم ثبت شده در خاطرات بیماران و ارزیابی آن با فرم کوتاه پرسشنامه سوءهاضمه لیدز (SF-LDQ) و معاینه بدنی مورد بررسی قرار گرفتند.

یافته‌ها: میزان پاسخ در گروه درمانی (۷۸٪) نسبت به گروه دارونما (۳۱٪) بیشتر بود. با توجه به تجزیه و تحلیل نمونه پروتکل علائم FD به طور قابل توجهی بیشتر ناپدید شد و میزان مصرف همزمان دارو به طور قابل توجهی در گروه jollab در مقایسه با گروه دارونما پایین‌تر بود.

در پایان میانگین تکرار کل علائم و شدت با توجه به نمره SF-LDQ 1.5+-  ۲.۷۸ در گروه درمانی در مقابل ۵.۶۱+-۳.۸۰ در گروه دارونما بوده است.

نتیجه گیری: در بیماران مبتلا به FD، به نظر می‌رسد که jollab موثرتر از دارونما باشد و طب مکمل و جایگزین با روش‌های درمانی مانند استفاده از این داروی سنتی می‌تواند در تسکین علائم سوءهاضمه موثر باشد.

Writers: Mehdi Pasalar, Rasool Choopani, Mahmoud Mosaddegh, Mohammad Kamalinejad, Abdolali Mohagheghzadeh, Mohammad Reza Fattahi, Ahmad Ghanizadeh, Kamran Bagheri Lankarani.

Keywords: Functional dyspepsia, efficacy, jollab, traditional Persian medicine, safety

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید