عنوان: اثر ریحان بر سوءهاضمه عملکردی

توضیح اجمالی: به طور سنتی برخی افراد از ریحان برای تسکین علائم سوءهاضمه استفاده می‌کنند. ما اثرات عصاره خوراکی این دارو را مطالعه کردیم.

روش‌ها: در یک کارآزمایی بالینی دوسوکور کنترل شده با دارونما، اثر درمان چهار هفته‌ای ریحان در سوءهاضمه عملکردی ارزیابی شد. ۲۰۰ مورد از بیماران سوءهاضمه عملکردی بدون علایم پاتولوژیک واضح انتخاب شدند. بیماران به طور تصادفی به دو گروه مورد و شاهد تقسیم شدند (۱۰۰ نفر در هر گروه). عصاره هیدروالکلی برگ‌های گیاه ریحان ( Shaspram ) تهیه شد و از بیماران خواسته شد که ۳۰ قطره داروهای نوشته شده (دارونما یا عصاره، برابر با ۱.۵ گرم) هر روز در ۳۰ دقیقه قبل از ناهار و شام برای چهار هفته استفاده کنند. شدت هر علامت در یک عدد به دست آمد و نتایج آن در مقایسه با نتایج دارونما مقایسه شد.

یافته‌ها: بیماران گروه دارویی در مقایسه با بیماران گروه دارونما به درمان بهتر پاسخ دادند (P <0.001) همچنین ریحان در بیماران مونث و جوان موثرتر بود. بیماران مبتلا به سوءهاضمه عملکردی که دارای مشکلات حرکتی بودند، پاسخ بهتری از ریحان در مقایسه با موارد دیگر گرفتند.

نتیجه گیری: به نظر می‌رسد ریحان (Ocimum basilicum) علائم سوءهاضمه عملکردی به ویژه در بیماران زن و جوان همراه با دیس موتیلیتی (اختلالات حرکتی) را تسکین می‌دهد.

Writers: M. Rafieian-kopaei, K. Hosseini-asl

Keywords: Ocimum basilicum – functional dyspepsia – dysmotility

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید