عنوان: تاثیر ورزش بر آسم از دیدگاه طب سنتی ایران

یافته‌ها: ۶ فاکتور در طب سنتی ایران برای حفظ سلامتی ضروری هستند که عبارتند از: آب و هوا، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، خواب و بیداری، فعالیت بدنی و استراحت، حالات روحی و روانی، دفع موارد زاید و حفظ مواد ضروری در بدن که ورزش زیرمجموعه اصلی فعالیت بدنی محسوب می‌شود.

در طب سنتی ایران دو نوع ورزش عام و خاص وجود دارد که در ورزش عام تمام بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد، مانند پیاده‌روری و کشتی و در ورزش خاص، یک عضو بیش از بقیه تحت تاثیر قرار می‌گیرد، مانند تیراندازی یا آواز خواندن.

در مقالات نوعی از بیماری ناشی از تجمع لایه‌ای ضخیم و چسبناک خلط‌ مانند یا «بلغم غلیظ» در راه هوایی که می‌تواند سبب انسداد نسبی این مسیر شود، مشابه بیماری آسم با توجه به تعریف و علایم آن در نظر گرفته شده است.

از دیدگاه طب سنتی ایران، هر عاملی که سبب افزایش حرارت در بدن شود، می‌تواند به رقیق‌شدن این ترشحات و دفع آن‌ها از بدن کمک کند که ورزش یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند منجر به افزایش حرارت و دفع مواد زائد از بدن شود.

نتیجه‌گیری: از دیدگاه طب سنتی ایرانی، ورزش دارای نقش حمایتی و مدیریتی در بیماری آسم است و پیروی از برنامه‌های ورزشی با شرایط توصیه‌شده در این مکتب طبی می‌تواند سبب تقویت عملکرد سیستم تنفسی بیماران شود؛ بنابراین بهره‌گیری از ظرفیت‌های پزشکی رایج و طب سنتی ایران در کنار هم، می‌تواند کیفیت زندگی بیماران آسم را بهبود ببخشد که در این زمینه نیاز به انجام مطالعات بیشتر در آینده است.

Writers: Saeed Sadr, Narges Kaveh, Rasool Choopani, Shahpar Kaveh, Sohrab Dehghan

Keywords: Asthma, Eexercise, Iranian traditional medicine, Persian medicine

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید