یکی از مشکلات آموزش مبانی پزشکی ایرانی، عدم دسترسی به منابع تصحیح شده متون خطی و از آن مهمتر عدم دسترسی به اساتیدی است که بتوانند به شرح و تفصیل متون مذکور بپردازند. با توجه به اینکه شیوه آموزش چهره به چهره بعلت مهجوریت این مکتب در بیش از یک قرن گذشته قطع شده است و حکمایی که به گونه شفاهی از تلّمذ اساتید برجسته قرن گذشته بهره برده بودند اکنون در قید حیات نمی باشند. دسترسی به اساتیدی که بتوانند حق مطلب را در آموزش منابع مکتوب ادا نمایند بسیار محدود می باشد.

کتاب القانون فی الطب بعنوان یکی از مهمترین منابع آموزشی مد نظر حکما و اندیشمندان این مکتب بوده است. از جمله مزایای بسیار مهم این کتاب نسبت به سایر منابع، بجز نگارش بسیار عالی کتاب، موجود بودن شروح متنوع آن می باشد. از جمله این شروح می توان به شرح قانون حکیم گیلانی، شرح حکیم آملی و شرح حکیم قطب الدین شیرازی (کتاب تحفه سعدیه) و شرح ابن نفیس اشاره کرد. با استفاده از توضیحات شروح مذکور، بسیاری از اشکالات و ابهامات مربوط به درک مطالب کتاب قانون، برطرف خواهد شد.

چاپ هایی که تا کنون از کتاب قانون در دسترس علاقمندان بوده است دارای اشکالات فراوان مفهومی و چاپی بوده تا جایی که درک مطالب را با اشکال جدی مواجه می نمود. در سال های اخیر به همت و به دنبال سالها تلاش استاد علیرضا مسعودی و به یمن تسلط ایشان به مفاهیم طب و تخصص ایشان در صرف و نحو و دستور زبان عربی، ویرایش بسیار دقیق و ارزشمندی از این کتاب تدوین گردیده که بحمد الله کتاب اول و دوم آن در سالهای ۹۲ و ۹۴ و کتاب پنجم (قرابادین) در سال ۹۶ بعنوان دقیق ترین تصحیح کتاب القانون فی الطب با اعراب گذاری کامل به زیور طبع آراسته شده است. با توجه به اینکه فهم دقیق مطالب کتاب قانون، توانایی دانشجویان و اعضای هیأت علمی طب ایرانی را در زمینه های آموزشی، پژوهشی و پیشگیری و درمان افزایش خواهد داد، همچنین با عنایت به وجود استادی که سال ها وقت خویش را صرف تصحیح، ترجمه مطالعه و بررسی شروح مختلف آن نموده است و در حال حاضر از مسلط ترین افراد به جزئیات متن این کتاب ارزشمند و شروح آن می باشند، طرح روخوانی و شرح قانون فرصت بی بدیلی را فراهم نمود تا بسیاری از نکات محتوایی و دستور زبانی که در فهم بهتر متن قانون لازم است و امکان انعکاس آنها در خود متن تصحیح شده میسر نبوده است بیان گردد.

بحمدالله پس از برگزاری موفق دوره آنلاین روخوانی، ترجمه و شرح کتاب سوم قانون با نام معالجات در نظر است دوره دوم این رویداد از خردادماه برگزار گردد.

 

مطالب این دوره شامل موارد زیر است:

۱. قرانیطس السرسام الحار
۲. الفلغمونی
۳. الحمرة فی الدماغ و القوباء
۴. الصباری
۵. لیثرغس
۶. الماء داخل القحف
۷. الاورام الخارجه من القحف و الماء خارج القحف
۸. السبات السهری
۹. الشجة …
۱۰ . السبات و النوم
۱۱. الیقظة و السهر
۱۲. آفات الذهن
۱۳. اختلاط الذهن
۱۴. الرعونة والحمق
۱۵. فساد الذکر
۱۶. فساد التخیل
۱۷. مانیا
۱۸. مالیخولیا
۱۹. قطرب
۲۰. عشق

دوره دوم ۲۰ جلسه

جمعه ها ۱۲-۱۰ صبح

خرداد الی مهر ماه ۱۴۰۱

****

زمان شروع دوره جمعه ۶ خرداد ماه ۱۴۰۱

****

سرمایه گذاری شما جهت شرکت در این دوره مبلغ ۶/۵۰۰/۰۰۰ ريال می باشد.

****

ثبت نام و پرداخت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید