“بسم الله الرحمن الرحیم”

پزشکی ایرانی، مکتب طبی جامع و شامل انواع روشهای بهداشتی درمانی با سابقه علمی طولانی در تمدن ایران و اسلام می باشد. این مکتب در طول تاریخ از نبوغ و توان علمی حکمای نامداری چون بقراط، جالینوس، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، شیخ الرئیس ابو علی سینا، سید اسماعیل جرجانی، محمد حسین عقیلی خراسانی و بسیاری از حکمای دیگر بهره های فراوان برده و بالیده شده است.
خوشبختانه در سال ها اخیر با همت صاحبنظران و اندیشمندان فرهیخته، احیای میراث مکتوب ایشان در اولویت قرار گرفته است و آثار ارزشمند حکمای مذکور یکی بعد از دیگری در حال تصحیح و چاپ می باشد.
از جمله این منابع کتاب القانون فی الطب اثر جاودان شیخ الرئیس بوعلی سینا بعنوان یکی از مهمترین منابع درسی پزشکی ایرانی می باشد که به همت استاد ارجمند جناب آقای علیرضا مسعودی تصحیح و کتاب اول و دوم آن بعنوان دقیق ترین تصحیح کتاب قانون در سالهای اخیر به زیور طبع آراسته شده است. از آنجایی که درک مفاهیم عمیق این کتاب سترگ نیازمند دقت فراوان در متن و مراجعه به شروح متنوع آن می باشد. طرح روخوانی و شرح کتاب القانون فی الطب توسط تعدادی از متخصصین طب ایرانی پیشنهاد و از جناب آقای مسعودی درخواست شد که در قالب فایل های صوتی تصویری متن کتاب را روخوانی و ترجمه نموده و در موارد ضروری با ارجاع به شروح آن ها توضیحات لازم را جهت علاقمندان ارایه نمایند. این پیشنهاد از سوی استاد پذیرفته شد و مرحله اول طرح در ۵۰ جلسه در سال ۱۳۹۴ اجرا گردید و در قالب نرم افزار کاربردی در دسترس دانشجویان رشته های مختلف مرتبط با طب سنتی و عموم علاقمندان قرار گرفت. تاکنون ۵۰ جلسه دوم این برنامه نیز در قالب دو لوح فشرده تقدیم علاقمندان گردیده است.
ضمن تشکر از همکاران ارجمندی که با همت خود زمینه اجرایی نمودن این طرح را فراهم نمودند و آرزوی تداوم این برنامه ارزشمند توفیق روز افزون استاد ارجمند و همکاران محترم را از درگاه ایزد منان مسألت دارم.

دکتر محمود خدادوست
مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ( ۱۳۹۶/۹/۳ )

***

مقدمه مجری طرح:
یکی از مشکلات آموزش مبانی پزشکی ایرانی، عدم دسترسی به منابع تصحیح شده متون خطی و از آن مهمتر عدم دسترسی به اساتیدی است که بتوانند به شرح و تفصیل متون مذکور بپردازند. با توجه به اینکه شیوه آموزش چهره به چهره بعلت مهجوریت این مکتب در بیش از یک قرن گذشته قطع شده است و حکمایی که به گونه شفاهی از تلمذ اساتید برجسته قرون گذشته بهره برده بودند اکنون در قید حیات نمی باشند. دسترسی به اساتیدی که بتوانند حق مطلب را در آموزش منابع مکتوب ادا نمایند بسیار محدود می باشد.
کتاب القانون فی الطب بعنوان یکی از مهمترین منابع آموزشی مَد نظر حکما و اندیشمندان این مکتب بوده است. از جمله مزایای بسیار مهم این کتاب نسبت به سایر منابع، بجز نگارش بسیار عالی کتاب، موجود بودن شروح متنوع آن می باشد. از جمله این شروح می توان به شرح قانون حکیم گیلانی، شرح حکیم آملی و شرح حکیم قطب الدین شیرازی (کتاب تحفه سعدیه) و شرح ابن نفیس اشاره کرد. با استفاده از توضیحات شروح مذکور، بسیاری از اشکالات و ابهامات مربوط به درک مطالب کتاب قانون، برطرف خواهد شد.
 چاپ هایی که تاکنون از کتاب قانون در دسترس علاقمندان بوده است دارای اشکالات فراوان مفهومی و چاپی بوده تا جایی که درک مطالب را با اشکال جدی مواجه می نمود. در سال های اخیر به همت سالها تلاش استاد علیرضا مسعودی و به یمن تسلط ایشان به مفاهیم طب و تخصص ایشان در صرف و نحو و دستور زبان عربی، ویرایش بسیار دقیق و ارزشمندی از این کتاب تدوین گردیده که بحمد الله کتاب اول و دوم آن در سالهای ۹۲ و ۹۴ بعنوان دقیق ترین تصحیح کتاب القانون فی الطب با اعراب گذاری کامل به زیور طبع آراسته شده است. با توجه به اینکه فهم دقیق مطالب کتاب قانون، توانایی دانشجویان و اعضای هیأت علمی طب ایرانی را در زمینه های آموزشی، پژوهشی و پیشگیری و درمان افزایش خواهد داد و علاوه بر این، وجود استادی که سال ها وقت خویش را صرف تصحیح، ترجمه مطالعه و بررسی شروح مختلف آن نموده است و در حال حاضر از مسلط ترین افراد به جزئیات متن این کتاب ارزشمند و شروح آن می باشند، طرح روخوانی و شرح قانون فرصت بی بدیلی را فراهم نمود تا بسیاری از نکات محتوایی و دستور زبانی که در فهم بهتر متن قانون لازم است و امکان انعکاس آنها در خود متن تصحیح شده میسر نبوده است بیان گردد.
 مرحله اول طرح در طول سال ۱۳۹۴ در قالب ۵۰ جلسه اجرا و جهت استفاده همکاران ساکن یا شاغل در مناطق مختلف، فایل صوتی آن ها بلافاصله در لینک اختصاصی  http://download.mezaj.org بارگذاری شد و محصول نهایی آن در قالب نرم افزار کاربردی تقدیم دوستداران طب ایرانی گردید.
مرحله دوم طرح در قالب ۵۰ جلسه دوم در سال ۱۳۹۵ اجرا و در قالب دو لوح فشرده با کیفیتی بهتر از مجموعه اول به متخصصین و دانشجویان رشته های مختلف طب ایرانی و سایر علاقمندان تقدیم گردیده است. این مجموعه با قابلیت های ارزشمند امکان دسترسی کاربران به جلسات مختلف و حتی فایل های صوتی تصویری هر صفحه این کتاب گران سنگ را فراهم نموده است.
از جناب آقای دکتر محمود خدادوست مشاور محترم وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و همکاران ایشان بابت حمایت های مادی و معنوی از طرح، برادر ارجمند آقای داوود نعمتی بابت ضبط فایل های صوتی تصویری جلسات و نهایتاً از گروه مشاورین آی تی تیمچه بمدیریت آقای مهندس مهرداد اعتدالی بابت برنامه نویسی و تولید این بسته نرم افزاری صمیمانه سپاسگزارم.
دکتر مرتضی مجاهدی، مجری طرح ( ۱۳۹۶/۹/۵ )

***

اطلاعات بیشتر:
خرید اینترنتی نرم افزار “القانون فی الطب”

***

خریدنرم افزار در شهر قم: آقای زارعیان ۰۹۱۲۸۵۲۴۰۱۰ 

خریدنرم افزار در شهر تهران: آقای جمشیدی ۰۹۳۵۸۴۶۰۰۸۶

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید