۲) عوارض احتمالی
کیست تخمدان اغلب مشکلی ایجاد نمی کند، اما گاهی اوقات می تواند منجر به ایجاد عوارض شود.
– پیچ خوردگی تخمدان:
اگر کیست روی ساقه تخمدان بزرگ شود، ساقه دچار پیچ خوردگی می شود. این مسئله باعث می شود خون رسانی به کیست مسدود شود و باعث درد شدید در قسمت تحتانی شکم می شود.
– ترکیدن کیست:
اگر کیست بترکد، بیمار درد شدیدی در قسمت تحتانی شکم تجربه می کند. اگر کیست آلوده شود، درد بدتر خواهد شد. همچنین ممکن است خونریزی وجود داشته باشد.
– سرطان:
در موارد نادر ، کیست ممکن است نوعی سرطان زودرس تخمدان باشد. بعضی از خانمها انواع کمتری از کیست را که پزشک هنگام معاینه لگن می یابد، تجربه می کنند. توده های تخمدانی کیستیک که پس از یائسگی ایجاد می شوند ممکن است سرطانی (بدخیم) باشند.
 
 

بیشتر بخوانید»»» برخی علل ناباروری در بانوان

 
 
۳) انواع کیست:
– کیست‌شکلاتی یا اندومتریوما
بافت‌های طبیعی لایه داخلی رحم یا آندومتر در بعضی افراد در سایر قسمت‌های بدن رشد می‌کنند.این بیماری را اندومتریوز می نامند. تشکیل این بافت بر روی تخمدان سبب تشکیل کیستهایی با نام اندومتروما می شود. این اختلال به‌طور شایع تخمدان‌ها، روده‌ی بزرگ و لگن را درگیر می‌کند. انتشار بافت آندومتر به خارج از ناحیه‌ی لگن و چسبندگی احشا و ارگان‌ها از نتایج اندومتریوز است. محتویات این کیستها (اندومتریوما) ، به رنگ قهوه‌ای است که بعلت خونریزی های مکرر و قدیمی داخل حفره کیست است. به همین خاطر به آن کیست شکلاتی می‌گویند.
– سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCOD
این افراد تخمدان کیست ساز دارند که نتیجه‌ی اختلالات هورمونی است و از علل شایع ناباروری در زنان می باشد. آزاد نشدن تخمکها و وجود فولیکولهای متعددی که توانایی آزاد سازی تخمک را ندارند سبب ایجاد نمای تخمدانی بزرگ و با کیست های پرتعداد می شود. درصورت همراهی برخی اختلالات متابولیک مانند اختلال تحمل قند و یا دیابت و فشار خون و اختلال پروفایل چربی و کلسترول خون یا چاقی و وجود موهای زائد بدن وریزش مو ایجاد سندرمی میکند که نیازمند درمان جهت ایجاد خونریزی منظم قائدگی و یا باروری می باشد.
– کیست فولیکولی یا کیست فولیکولار یا عملکردی:
این نوع کیست، شایع‌ترین کیست در تخمدان است و در اثر رشد و بزرگ‌شدن یک فولیکول ایجاد می‌شود. فولیکول کیسه‌ای حاوی مایع و در‌بردارنده تخمک است. کیست فولیکولی وقتی به‌وجود می‌آید که فولیکول در زمان چرخه‌ی قاعدگی از اندازه طبیعی‌اش بزرگ‌تر شده و اجازه‌ی خروج تخمک را نمی‌دهد. این نوع از کیست تخمدان معمولا به‌طور خودبخود از بین می رود و گاهی اوقات داخل آنها خونریزی میکند.
– کیست‌جسم زرد
جسم زرد بقایای فولیکول پس از رها‌شدن تخمک از داخل آن است. وظیفه‌ی جسم زرد تولید هورمون پروژسترون است که در آماده‌کردن پوشش درونی رحم یا همان آندومتر برای لانه‌‌ گزینی تخمک بارور‌شده نقش بسزایی دارد. گاهی عامل کیست، جسم زرد است که بیشتر از حد معمول رشد کرده است. کیست جسم زرد با سونوگرافی قابل تشخیص است و در بیشتر مواقع خود‌به‌خود پس از مدتی کوچک می‌شود و از بین می‌رود.ممکن است در روزهای قبل از خونریزی قاعدگی دچار پارگی و درد شدید شود که این حالت ممکن است به دنبال ضربه به شکم یا پس از نزدیکی باشد.
 

تشخیص مزاج به روش علمی »»» آزمون تعیین مزاج دکتر مجاهدی

 
 
– کیست‌درموئید
کیست درموئید یا کیستهای مویی در حقیقت یک تومور خوش‌خیم است که می تواند حاوی مو، خون، چربی، ناخن، استخوان، غضروف یا بافت‌های تیروئیدی باشد. کیست مویی تخمدان اغلب در سنین تولید مثل دیده می‌شود. این کیست‌ها روی یک یا هر دو تخمدان‌ ایجاد می‌شوند و معمولا علامتی ندارند. اگر این کیست‌ها بزرگ شوند، سبب درد و گاها باعث چرخش تخمدان و اختلال در جریان خون می‌شوند.
دکتر مهدیس مجتبایی
متخصص طب ایرانی
drmahdismojtabaei@

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید