۴) آیا ‌کیست تخمدان موجب سرطان می شود؟
بیشتر کیست ‌های تخمدان سرطان‌زا نیستند، اما در تعدادی از سرطان‌های تخمدان نواحی کیستیک در داخل تومور رشد پیدا می‌کنند. کیست های تخمدان در بعضی موارد در دوران بارداری ظاهر می‌شوند و با سونوگرافی بارداری متوجه وجود آنها می‌شویم. کیست‌های دوران بارداری به طور معمول نیاز به جراحی و درمان جدی ندارند. اما اگر رشد سریع داشته باشد یا تومور کیستیک بدخیم تشخیص داده شوند، پیگیری و درمان ضروری است. بعضی از این کیست ها مربوط به چرخه قاعدگی هستند و قبل از شروع دوران یائسگی تشکیل می‌شوند. البته بعد از دوران یائسگی نیز احتمال ایجاد کیست‌های مختلف همچنان در زنان وجود دارد. اغلب کیست ها از طریق سونوگرافی تشخیص داده می‌شوند، اما روش‌های دیگری نیز نظیر سی‌تی اسکن یا MRI امکان معاینه و تشخیص را فراهم می‌کند.
 

بیشتر بخوانید»»» برخی علل ناباروری در بانوان

 
 
۵) کیست تخمدان چه موقع خطرناک است؟
اگر زنی در دهه‌ی چهلم زندگی‌اش یا حتی جوان‌تر است و دوره‌ی قاعدگی منظمی دارد، ولی دچار کیست تخمدان است، نباید چندان نگران باشد. کیست‌هایی مثل جسم زرد و کیست فولیکولی بسیار شایع هستند و خیلی زود خوب می‌شوند. این کیست‌ها معمولا در فرایند تخمک‌گذاری ایجاد می‌شوند و چندان جای نگرانی ندارند. در نتیجه بروز علائم و تشخیص کیست در این دسته از افراد نیازمند پیگیری بیشتر است.
کیست‌های بدخیم و خطرناک متشکل از بافت جامد هستند و حالت کیسه‌های کوچک پرمایع را ندارند. بنابراین شکل آنها در سونوگرافی کمک زیادی به تشخیص نوع‌شان می‌کند. تا قبل از ۳۰سالگی احتمال کیست بدخیم کمتر است. با این وجود به طور معمول بیشتر کیست‌هایی هم که بعد از ۴۰ سالگی دیده می‌شوند، خوش‌خیم و بی‌خطرند، ولی چنانچه کیستی بدخیم در تخمدان ایجاد شود، به احتمال زیاد بعد از ۴۰ سالگی تشکیل خواهد شد.
۶) درمان کیست تخمدان در طب ایرانی
از منظر طب ایرانی، گام اول در درمان‌همه ی بیماریها از جمله کیست تخمدان، اصلاح سبک زندگی است.
در کیست‌تخمدان، برای اصلاح شیوه زندگی باید برای موارد زیر اهمیت ویژه ای قایل بود.
– خواب:
خواب مناسب، در وقت مناسب برای سلامتی ضروری است. خواب مناسب، خوابي است كه در ساعت ۱۰ الی ۱۱ شب باید انجام شود. اگر خواب شبانه به تاخیر بیفتد، سلامتی ما تا حد بسیار زیادی به خطر می‌افتد.
– وضعیت روحی و روانی:
یکی از موارد بسیار مهم در بحث شیوه زندگی دوری از استرس ها اضطراب ها غم و اندوه ميباشد. غم و اندوه باعث سرد شدن بدن و تولید سودا و بلغم بیش از حد در بدن می شود‌. وقتی بدن سرد می‌شود، حرارت غریزی خود را از دست می دهد و به طبع اندامها و ارگانهایی چون تخمدان ها نیز از آن تاثیر می گیرند و سرد شدن آنها باعث می شود که نتوانند تخمک های بالغ و mature تولید کنند و باعث تجمع کیست می شود.
– ورزش:
ورزش منظم و متعادل بر اساس مزاج شخصي، به گرم شدن بدن و افزایش حرارت غریزی بسیار بسیار کمک می‌کند و باعث پاکسازی بدن و خروج سودا و بلغم اضافی و گرم شدن تخمدانها می شود‌.
یکی از فواید ورزش کردن کاهش وزن و کاهش تجمع چربی اضافی در بدن می باشد و تا حد بسیار زیادی می تواند به بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک و تنبلی تخمدان کمک کند.
نکته:
الف) علاه بر ورزش، بتدکش گرم هم می تواند به گرم کردن تخمدانها، به درمان تخمدان پلی کیستیک کمک‌ کند. بادکش گرم که به طور مکرر و توسط فرد مجرب و زیر نظر و به تجویز پزشک طب ایرانی انجام شود، باعث افزایش خون رسانی به اين عضو شده و باعث احیای عضو و برگشت حرارت غریزی به آن و درمان کیست های تخمدانی می شود.
ب) از راهکارهای ديگر گرم کردن تخمدان و رحم مالیدن روغن های گرم به آنها می باشد. روغن هایی از جمله روغن بابونه، روغن زنجبيل، روغن مصطكي و روغن قسط برای اینکار مناسب مي باشند.
– تغذیه:
رعایت تدابیر غذایی و بهداشت تغذیه و اصول صحیح غذاخوردن در درمان کیست تخمدان حیاتی است. برنامه غذایی فرد باید بر اساس مزاج فرد و نوع کیست و در نظر گرفتن شرایط کلی بیمار مانند وزن توسط پزشک طب ایرانی، طراحی گردد و بیمار ملزم به رعایت آن باشد. از جمله غذاهایی که باید از آن دوری کرد، غذاهای کارخانه‌ای اند که حاوی مواد نگهدارنده هستند.
مصرف غذاهای غلیظ که هضم مناسب ندارند و مواد زاید از خود به جای می.گذارند، انواع فست فود، سوسیس‌، کالباس، ماکارونی، لازانیا، الویه، کله پاچه و مصرف گوشت گاو و … از جمله غذاهای غلیظ به حساب می آیند.
– دفع مناسب:
توجه به دفع مناسب از جمله درمان های مهم طب سنتی می باشد. مانند همه بیماریها، درمان کیست تخمدان مستلزم دفع مناسب و رهایی از معضل یبوست است
 
 

تشخیص مزاج به روش علمی »»» آزمون تعیین مزاج دکتر مجاهدی

 
 
 
– توجه به وضعیت کبد و معده:
هضم و جذب مناسب غدا نقش مهمی در حفظ سلامتی و درمان بیماریها دارد. در کیست تخمدان باید فرد فرآیند هضم و جذب مناسب و موفق داشته باشد. مواردی مانند:
◇ رعایت اصول صحیح غذاخوردن
◇ خوب جویدن غذا
◇ تقویت هضم معده با رعایت بهداشت تغذیه و در صورت لزوم تجويز داروهای گیاهی توسط متخصص طب ایرانی
علاوه بر این عملکرد کبد هم بعنوان عضو رئیسه در درمان کیست تخمدان حائز اهمیت است. در صورت لزوم، پاکسازی کبد كند و اصلاح مزاج در کبد، به تولید خلط و خون مناسب در بدن تولید می‌شود. این خون صالح عملکرد طبیعی تخمدان ها را تقویت کرده و به تخمک گذاری کمک می کند.
تذکر:
از منظر طب ایرانی مصرف قرص های ضدبارداری و هورمون‌های خوراکی، بیماری کیست تخمدان را وارو سیکل معیوب كرده و با استفاده از هورمون های خوراکی، تنبلی تخمدان تشدید و بیماری ادامه دار و مزمن و گاه غیرقابل درمان می‌شود. از دیدگاه طب سنتی، باید با اتخاذ راهکارهای صحیح در اصلاح مزاج، اصلاح سبک زندگی و درمانهای لازم، تخمدانها‌ فعال کرده و هورمون های مناسب را تولید شود.
خانم دکتر مهدیس مجتبایی
متخصص طب سنتی
drmahdismojtabaei@

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید