” چه کسانی آویشن نخورند ؟!”

 
آویشن، به عنوان یک درمان سنتی طیف وسیعی از ناراحتی‌ها و بیماری‌ها شامل بیماری‌های گوارشی، تنفسی و عصبی را نیز درمان می‌کند. اما هرگز نباید از مضرات آویشن هم غافل شوید.
مضرات:
۱- در افرادی که سابقه حساسیت به ترکیبات گیاهی را دارند امکان بروز تحریکات مخاطی با مصرف گیاه آویشن به شکل پودر یا دمنوش وجود دارد. در صورت بروز حساسیت معمولا علائمی مانند سوزش سردل، تهوع و استفراغ، سردرد، تنگی نفس، تپش قلب، خارش و تاول‌های پوست، اسپاسم دستگاه گوارشی نمایان می‌شود و یا حتی در موارد شدید منجر به بروز کما می‌شود.
۲- در مصرف روغن و اسانس خالص آویشنِ به صورت موضعی باید خیلی دقت داشت چرا که می‌تواند منجر به تحریکات پوست به ویژه در افراد حساس شود و لازم است که قبل از مصرف حتما این ترکیبات رقیق شوند.
۳- همچنین برخی از گونه‌های آویشنِ ممکن است منجر به تحریک غده تیروئید شود پس در بیمارانی که از مشکلات غده تیروئید رنج می‌برند یا دارو‌های تیروئید مصرف می‌کنند آویشن توصیه نمی‌شود.
 

بیشتر بخوانید»»»آویشن چیست؟

 
۴- همچنین احتمال تداخل دارو‌های گیاهی با هم وجود دارد و بهتر است که افراد از مصرف هم‌زمان آویشنِ با سایر ترکیبات گیاهی در دوز‌های بالا اجتناب کنند. همچنین آویشن به دلیل محتوای بالای ترکیبات اسانسی و طبع گرم و خشک گیاه بهتر است در افرادی که زخم‌های گوارشی و مشکلات ناشی از گرمی معده دارند از مصرف مقادیر بالای این گیاه اجتناب کنند.
۵- مصرف دوز‌های زیاد آن‌ها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود که گیاه آویشن هم از این قاعده پیروی می‌کند و می‌تواند حتی در دوز‌های بالا منجر به سقط جنین شود.
۶- در برخی از مطالعات اثرات افزاینده فشارخون آویشن اثبات شده است پس بهتر است افرادی که سابقه فشارخون بالا دارند یا از دارو‌های کاهنده فشارخون استفاده می‌کنند از مصرف دمنوش آویشن اجتناب کنند.
 

تشخیص مزاج به روش علمی »»» سایت مزاج سنجی دکتر مجاهدی

 

***

منبع: دکتر محبوبه رئیس زاده (دکترای تخصصی داروسازی سنتی)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید