پونه گیاه اسرارآمیز

پونه گیاه اسرارآمیز است آنچنان از عصاره خلقت بهره‌مند است که خواص بی‌نظیرش آن را متمایز کرده است.
پونه گرم و خشک است، این برگهای سبز با کمی کرک گاهی مایل به بنفش بلدند با آنتی اکسیدان فراوان خود سیستم ایمنی را تقویت کنند، رزمارنیک اسید، تیمول و کوئرستین آن جلوی رشد میکروبها را می‌گیرند، با رشد غیرطبیعی سلولی مقابله می‌کنند، فعالیت ویروس را در بیماریهای ویروسی محدود می‌کنند.
این خواص بی‌نظیر پونه، مصرف آن را در بیماریهای زنان، بیماریهای تنفسی و در افسردگی و چاقی متمایز ساخته است.
 

بیشتر بخوانید »»» سلامت قلب از دیدگاه طب ایرانی

 
اما گرم و خشکی آن می‌تواند مشکل‌ساز شود، با داروهای قلبی و عروقی تداخل کند، تحریک‌پذیری افراد را به همراه داشته باشد، سرفه خشک را تشدید کند و … پس به جا باید مصرف شود.
دمنوش پونه در مسمومیت‌های غذایی، اسهال و استفراغ و دل‌پیچه، در روز نخست قاعدگی و دردهای آن نیز ویژه محسوب می‌شود و فنجانی چای پونه همراه نبات یا کمی عسل بعد غذا توصیه می‌شود.
پودر شده پونه خشک همراه ماست چکیده شده در اسهال و مسمومیت غذایی عالی اثر می‌کند (اینقدر اضافه کنید که ماست را سبز کند).
پونه دمنوش روزمره شما نیست، زیاده روی در مصرف شما را عصبانی، تحریک پذیر و بی‌خواب می‌کند، در حوالی سنین بلوغ نوشیدن دائم آن بلد است روند بلوغ را تشدید کند پس دمنوش پونه دارویی است که به وقت احتیاج کارسازی بی‌نظیر و در صورت زیاده‌روی دردسر ساز است!
شما از پونه چگونه استفاده می‌کنید!؟ وقتی در طبیعت، پونه‌ می‌چینید حواس‌تان هست مراقب باشید از ریشه در نیاید؟ شما هم مراقب مادرمان طبیعت هستید؟
 

مزاج خود را تعیین کنید »»» پرسشنامه تعیین مزاج دکتر مجاهدی

 
 
دکتر الهام اختری
متخصص‌طب‌ایرانی
dr.elham_akhtari@

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید