نیاز بدن به کلسیم یک موضوع مهم است که در صورت بی توجهی به آن می تواند زمینه ساز بیماری های مختلف در بدن گردد. در کنار لبنیات که از منابع مهم تامین کلسیم هستند مواد غذایی دیگری نیز وجود دارد .یکی از این منابع مهم کلسیم پوست تخم مرغ می باشد. که در کنار جذب بالای کلسیم برای افراد با مزاج های مختلف نیز مناسب است.

اهمیت مصرف کلسیم

نیاز روزانه بدن به کلسیم غیر قابل انکار است. هر فرد بالای ۴ سال به طور متوسط ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارد. این کلسیم در مواد غذایی مختلف وجود دارد.

چرا وجود و مصرف کلسیم برای بدن اهمیت دارد؟

کلسیم در ساختمان و عملکرد حیاتی قسمت های مختلف بدن از جمله سیستم عصبی و عضلانی و اسکلتی نقش دارد. کمبود کلسیم از بی علامتی تا علایمی مانند گزگز بدن، گرفتگی عضلات، خستگی، ریزش مو، مشکلات دندانی تا پوکی استخوان و عوارض ناشی از آن ایجاد می کند.

کدام مواد غذایی از منابع دریافت کلسیم هستند؟

شیر و لبنیات یکی از مهمترین منابع کلسیم هستند. مواد گیاهی دیگری از جمله:

 • نخود،
 • انجیر،
 • بادام،
 • گردو،
 • مویز،
 • کشمش،
 • اسفناج پخته،
 • ترخون،
 • نعنا،
 • پونه،
 • مرزنجوش

این مواد دارای درصد بالایی کلسیم هستند ولی مقدار جذب کلسیم شیر و لبنیات قابل توجه است.

مشکل مهم لبنیات به عنوان منبع اصلی کلسیم چیست؟

بسیاری افراد به خاطر مزاج سرد لبنیات و یا بعضی مشکلات گوارشی قادر به خوردن ۳ تا ۴ واحد لبنیات در روز نیستند. این افراد برای تامین نیاز روزانه کلسیم باید از مکمل های کلسیم از جمله کربنات کلسیم استفاده کنند، که مقدار و درصد جذب کلسیم متفاوتی دارند و برای بعضی افراد قابل تحمل نیستند. در نتیجه باید به دنبال جایگزینی مناسب در طبیعت برای آن باشند.

اهمیت پوست تخم مرغ به عنوان منبع جذب کلسیم 

پوست تخم مرغ یک منبع غنی از کربنات کلسیم است. ۴۰ درصد  پوسته تخم مرغ کلسیم و کربنات کلسیم است که ۱ گرم آن ۴۰۰ میلی گرم کلسیم دارد. یعنی ۲ و نیم گرم از آن نیاز روزانه کلسیم را تامین می کند. مطالعات نشان داده اند که تاثیر مصرف پوست تخم مرغ در افزایش کلسیم خون از مکملهای کلسیم نیز بیشتر است. در ضمن ، پودر آن را می توان خشک کرده و نگه داشت.

اهمیت پوست تخم مرغ در منابع طب ایرانی

در منابع طب ایرانی نیز به تهیه پوست تخم مرغ به عنوان جایگزینی برای کربنات کلسیم یا آهک اشاره شده است.

طرز تهیه پوسته تخم مرغ به عنوان مکمل کلسیم:

تهیه کلسیم از پوست تخم مرغ به دو روش می تواند انجام شود:

روش اول ( با استفاده از حرارت)

پوست تخم مرغ را در آب نمک خوب بشویید. بعد در فر حرارت دهند تا آب آن خشک شده و مانند آهک سفید شود. بعد از خنک شدن آن را بکوبند و آسیاب کنند. می توان آن را داخل شیرینی یا مواد غذایی ریخته و میل کنید.

روش دوم ( با استفاده از محلول اسیدی)

مقداری پوسته تخم مرغ که خوب شسته شده و یا مقداری جوشانده شده را در یک استکان آبلیمو ریخته و به مدت یک تا دو روز نگه دارید.

مطالعات نشان داده اند که کربنات کلسیم پوسته تخم مرغ حلّالیت بالایی در محیط اسیدی دارد. بنابراین کلسیم زیادی در این آبلیمو حل می شود می توانید هر روز مقداری از این آبلیمو را به صورت شربت آبلیمو عسل استفاده کنید.

مکمل کلسیم با پوست تخم مرغ چه خواصی دارد؟

این مکمل برای همه ی افراد و در همه ی سنین بخصوص کسانی که از عدم رشد قدی مناسب، ریزش مو و خرابی ناخن و مشکلات پوستی شاکی هستند بسیار مناسب است.

****

نویسنده: «خانم دکتر عطیه سادات دانش» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید