• Your First FAQ Question
  Your relevent FAQ answer.
 • دلیل سردردهای میگرنی در دوران قاعدگی چیست؟
  دردهای قاعدگی برای بعضی از خانم‌ها و دختران جوان سخت و دشوار است. حال تصور كنید سردردهای میگرنی هم به دردهای شكمی، سرگیجه، حالت تهوع، افسردگی و بی‌حوصلگی ناشی از قاعدگی اضافه شود. سردرد علل متفاوتی دارد، از شایع‌ترین سردردها ناشی از کارکرد بد معده، رحم و ضعف ناشی از کمبود ذخایر آهن است. – به طور کلی در افرادی که دچار حملات سردرد هستند، خواب سر شب که موجب تقویت دِماغ است بسیار کمک‌کننده است. – استفاده از شام سبک سر شب – عدم استفاده از مایعات خیلی سرد – عدم مصرف غذاهای مانده و چای غلیظ و کنسروها – سعی در استفاده از پوشش مناسب سر و صورت در زمستان و تابستان – استفاده از دم نوش بابونه شیرازی – استفاده از پاشویه گرم بابونه شیرازی جوشانده شده همگی در کنترل سردرد کمک‌کننده هستند. توجه بفرمایید که این تدابیر کلی است و مراجعه به پزشک برای فرد مبتلا به سردرد راهکاری اساسی محسوب می‌شود.
 • درمان از بین رفتن جای جوش ، جای زخم روی پوست ، چیست ؟
  برای ازبین رفتن جای جوش بهتر است که : ژل تازه آلوورا روی جای جوش‌ها انتخاب مناسبی است – اگر لک و اسکار جوش قدیمی است از ماسک پودر شده افسنتین که در کمی شیر زده‌اید نیز می‌توانید استفاده کنید که حالت لایه‌بردار دارد.
 • آیا بهتر است بیشتر غذاهای گرم مصرف کنیم؟
  نکته ای که باید در طبخ غذاها همیشه در نظر داشته باشید تاثیر طبیعت مواد مختلف روی هم است. در واقع میخواهم توجه شما را به این نکته جلب کنم که اکثر غذاهای ایرانی طبیعتی مایل به گرمی و تری دارند  و اگر در ترکیب آنها دستکاری نکنید در اغلب موارد غذایی که تهیه کرده اید از طبیعتی معتدل تا درجاتی از گرمی و تری برخوردار خواهد بود که خود بسیار ارزشمند است. به هیچ یک از شما یا اعضای خانواده تان توصیه نمی شود در مصرف غذای گرم و تر مداومت کنند. همانطور که توصیه نمی شود به مصرف غذای سرد مداومت کنند. بنابراین در همه افراد سالم غذاهایی که معتدلند و اندک تمایلی به گرمی و تری دارند و گاهی غذاهای گرم و گاهی -هوسانه-میل نمودن غذایی سرد موجبات سلامتی را مهیا میکند. پس نتیجه میگیریم چندان ضرورتی ندارد که مزاج یا طبع گیاهان و میوه ها و غلات و… را بدانیم و بر این اساس برنامه ریزی غذایی برای خانواده داشته باشیم. اما وقتی از دایره صحت خارج شدیم و بیمار هستیم در مشورت با پزشک، باید مزاج غذاهایی که خورده میشود رعایت شود. مهم است که بدانیم مداومت به خوردن گرمی ها مثل خرما، حلواارده، عسل، پسته، زنجبیل و… در برخی از افراد موجب کاهش آستانه تحمل، خواب منقطع، بی قراری، تغییر در عادت ماهانه و… میشود.
 • چگونه مزاج خوراکی ها را تشخیص دهیم ؟
  برای اینکه اندکی از کنجکاوی شما در تشخیص طبع غذا پاسخ داده باشم، یک روش ساده که البته درجات کمی خطا هم دارد را برایتان شرح میدهم. وقتی چیزی که به دهان گذاشته اید طعم شیرین دارد مزاجش رو به گرمی تری است، مانند حلوا، توت و خرما. وقتی طعم ترش دارد مزاجش رو به سردی و خشکی است، مانند سرکه، آب غوره، انار ترش. وقتی طعم شور دارد گرمی و خشکی به همراه دارد مانند پنیر لیقوان، چیپس و پفک. و در نهایت وقتی طعم تندی دارد گرم و خشک است مانند زنجبیل و خردل. با این قاعده همه میوه ها و سبزیجات با طعمی شیرین و رسیده، طبعی گرم پیدا میکنند که در یک طیف از خرما تا کاهو در آن جای میگیرند. جالب توجه است که گرمی و سردی، تری و خشکی دارای درجات مشخصی است که در یک طیف کم و زیاد میشوند و از درجه یک تا چهار را به خود اختصاص میدهند. کاهو با اندک تمایل به گرمی، و برخی هم آن را معتدل دانسته اند در برابر خرما با درجه سه ی گرمی.
 • علت و درمان کاهش میل جنسی در زنان چیست؟
  سلامت جنسی از عوامل اساسی و مهم در پایداری زندگی زناشویی است و یکی از مهمترین عوامل خوشبختی زوجین و کیفیت خوب زندگی، روابط مطلوب جنسی است. پاسخ درست به میل جنسی و حمایت از کارکرد درست آن یکی از موجبات سلامت جسم و روان است. بی شک یکی از مشکلاتی که زنان امروز با آن درگیر هستند عدم آگاهی از اهمیت این کارکرد در سلامتی است. متاسفانه اکثریت زنان در زندگی امروز تصوری که از پاسخ به میل جنسی دارند پاسخی یکسویه است و آن را لطفی از جانب خود به همسرشان می‌پندارند و از منافع بی نظیر آن در حفظ سلامتی بی خبر هستند. لازم به ذکر است ارضای جنسی در زنان موجب سلامت روان و همچنین جسم ایشان می شود، آرام گرفتن در آغوش شریک جنسی، شریک عاطفی و شریک زندگی امری است که طبیعت جسم را هوشیار کرده، حرارت غریزی را شعله ور نموده، از گرمی طبیعی و لذت بخش آن، سلامتی فرد تضمین می‌شود. اما این ارضای میل جنسی در شرایط خاصی ضامن سلامتی است که در این کانال در پست های آتی، برایتان توضیح داده خواهد شد. آنچه که در شروع این مبحث باید تاکید شود این نکته مهم است که از ارکان سلامتی ارضای میل جنسی و توجه به آن است.
 • چه غذاهایی برای صبحانه از دیدگاه طب سنتی ایرانی مناسب اند؟
  صبحانه مهم ترین وعده غذایی است. بهتر است در وعده صبحانه از غذاهای شیرین هم استفاده شود. نان تنوری مثل سنگک و تافتون، مربای به، بهارنارنج، هویج، بالنگ، گل محمدی، سیب و…. همراه کمی کره حیوانی انتخاب مناسبی است. در فصل سرد فرنی گرم، شیر برنج، عدسی و تخم مرغ عسلی هم به خصوص در افراد مسن که اشتهای کمی دارند و کودکان که در سنین رشد هستند توصیه میشود. برای آماده کردن عدسی یادتون باشه به ازای دو قاشق غذاخوری عدس، یک قاشق غذاخوری جو اضافه کنید. صبحانه وعده ایست که حقیقتا نوش جانتان میشود!
 • چگونه وزن خود را سریع و سالم افزایش دهم ؟ آیا طب سنتی راهکاری دارد ؟
  برای افزایش وزن ، بعد پیاده‌روی روزمره از غذاهای زیر حتی در مقادیر اندک استفاده بفرمایید. هلیم با گوشت‌های چرب برنج کته آش گوشت و گندم زولبیای خانگی نخود و گوشت بره خوب پخته شده باقالی و گوشت خوب پخته شده گوشت و گردو مثل خورش فسنجان مرغ خانگی فربه گوشت بره زرده تخم‌مرغ عسلی ماهی تازه شیر تازه گاو شربت انجیر خرمای شیرین گردو مغز بادام، پسته، فندق و نارگیل قند و شکر! بادام و شکر سفید حلوا انگور شیرین این موارد می تواند در روند چاق شدن کمک کند .
 • راه های یک خواب خوب و آرام از دیدگاه طب سنتی چگونه است ؟
  باید توجه کرده باشید که یکی از ارکان سلامتی، خواب است.  خواب شما را مهیای زندگی فعال فردا می سازد. خواب یکی از مواردی است که آستانه تحمل شما را در برخورد با آنچه فردا در انتظارتان است تعیین میکند. خوابیدن به مغز ما فرصت استراحت و فاصله گرفتن از انواع استرس های روزانه را می‌دهد. خوابیدن جان تازه‌ای به مغز می‌بخشد و به‌ آن اجازه می‌دهد تا اطلاعات را پردازش کند. چقدر در مورد بستر خود، ساعت خواب خود و نحوه به بستر رفتن فکر کرده اید؟ خواب شما بخش مهمی از نظام سلامتی شما را به خود اختصاص میدهد. بستر تمیز و خوش بو با ملحفه های کتانی به رنگ روشن در ایجاد شرایط خواب خوب نقش دارند. نحوه به بستر رفتن شما مهم است. شما نباید با وسیله الکترونیکی به بستر بروید، بازی مهیج باشد یا خواندن پیام ها…!!! بهترین انتخاب، یک کتاب یا مجله کاغذی است تا خستگی خوشایندی را مهمان چشمان شما کنند خواب در نود درصد ایام در ساعت مشخصی از شب باید شروع شود. توجه کنید که صحبت از شب است نه نیمه شب و البته نه صبح بهترین زمان خواب که بهترین بازدهی را برای بدن به همراه دارد بین ده شب تا شش صبح است. فرزندان زیر ده سال شما بین ۸-۹ شب باید به رختخواب بروند.
 • روش صحیح پیاده روی چگونه است ؟
  کفش مناسب در کاهش فشار به فقرات کمر موثر است، با کتانی مناسب پیاده روی کنید یعنی حتما باید کفی با اختلاف سطح از جلو به عقب داشته باشد‌. بسیاری از کفش‌ها را با نام طبی به شما می‌فروشند ولی کف صاف ان‌ها دردسرساز هستند. چند باری هم ماساژ بروید. ماساژ با روغن گرم بسیار به شما کمک می‌کند. هم‌چنین بادکش گرم دو طرف فقرات. با پزشک نیز مشورت بفرمائید.
 • چگونه وز موها را از دیدگاه طب سنتی از بین ببریم ؟
  مهم‌ترین علت وز شدن مو کمبود رطوبت در موی شما یا وجود رطوبت در هواست. علت دیگر آن خشکی یا آسیب دیدگی موهای شماست. موهای مجعد زیبایی خاصی دارند و شما را متفاوت می‌کنند. قدر موهای زیبای‌تان را بدانید. نرم‌کننده‌های زیادی در بازار موجود است ولی هیچ‌یک ماندگاری و تاثیر روغن آمله و روغن نارگیل را ندارند. به خصوص اگر برای‌تان از هند بیاورند!! گران هم نیست و بسیار موثر است. در برخی از مراکز فروش داروهای گیاهی موجود است. برای درمان وز مو از حمام که امدید بعد گرفتن خیسی موها تا کمی مرطوب است کف دست‌تان بریزید و موها را به ملایمت ماساژ دهید.  
 • چگونه می توان برفک دهان و یبوست در نوزادان را درمان کرد ؟

  برفک دهان نوزاد:

  برای برفک دهان نوزادتان  قطره نیستاتین را قبل مصرف خوب خوب تکان دهید سپس استفاده کنید که ماده موثر ته شیشه نمانده باشد.

  یبوست نوزاد:

  همه شکمش را هر شب با روغن زیتون به ملایمت ماساژ دهید. وقتی شیر خشک بدهید گرفتن سینه مادر سخت‌تر می‌شه. صبور باشید تا شیر مادرش را بخورد.نوک سینه مادر را با کره ماساژ دهید تا بدون درد بیرون بیاید و به دهان وی بگذارید. بعد شیردهی سینه مادر را با آب گرم بشویید. آب گوشت ساده به مادر بدهید هر روز برایش ماهیچه بپزید و کباب گوسفندی در منزل تهیه کنید. آش و سوپ جوی پر سبزی بخورد. بین شیردهی به مادر فرصت بدهید بخوابد. روزهای سختی است که با صبوری و درایت شما شیرین خواهد شد.
 • چگونه می توان عفونت قارچی زنانه را درمان کرد ؟
  برای درمان عفونت قارچی زنانه باید به این نکات توجه نمود : -واژن به خودی خود دارای میکروب‌هایی است که فلور نرمال نام دارند. – اگر اسیدیته واژن به عللی به هم بخورد زمینه برای عفونت فراهم می‌شود. – همیشه لباس زیر خود را از جنس‌های نخی و به رنگ روشن انتخاب کنید و هر روز عوض کنید. – سعی کنید در منزل و در هنگام خواب از لباس زیر استفاده نکنید. – پیژامه راحت و گشاد و دامن نخی انتخاب خوبی است. – از پدهای روزانه در کوتاه مدت استفاده کنید و بیش‌تر از ۸ یا ۹ ساعت از یک پد استفاده نکنید. – بعد ارتباط جنسی حتما شستشو و دفع ادرار داشته باشید. – نشستن در ماست پروبیوتیک و خوردن قرص‌های حاوی این مخمرها نیز در تقویت این فلور نرمال موثرند. – گاهی نیز سبب خارش و ایجاد عفونت قارچی زنانه، حساسیت به کاندوم و گاهی خشکی واژن است، بنابراین معاینه نیز در تصمیم‌گیری و درمان کمک زیادی می‌کند.
 • آداب صحیح غذاخوردن برای کودکان از منظر طب سنتی؟
  برای اینکه به کودکتان،آموزش دهید آب خوردن حین غذا مفید نیست: – هیچ وقت پارچ آب و یا سایر نوشیدنی ها را سر سفره نیاورید. – فرزندانتان را به جویدن خوب غذا تشویق کنید. – سعی کنید در اغلب موارد تلویزیون، خاموش باشد و اگر روشن است برنامه مهیجی در حال پخش نباشد. – تمرکز بچه ها روی جویدن غذا، احتمال تشنه شدنشان را کاهش میدهد. – پارچ آب را در آشپزخانه، در جایی که دیده نمیشود بگذارید و در صورت ابراز تشنگی، فرزندتان باید برود، فنجانی آب همانجا بخورد و برگردد. به این ترتیب، به تدریج، همه عادت میکنند که همراه غذا، آب ننوشند.
 • آیا مشاهده خون در مدفوع نگران کننده است؟
  دیدن خون در داخل مدفوع نشانه خطری است که باید جدی گرفته شود. به خصوص اگر با تغییر اجابت مزاج و یبوست در چند ماه اخیر همراه شده باشد. آزمایش سه نوبته مدفوع از نظر وجود خون مخفی بسیار کمک‌کننده است و شما را از این نگرانی نجات می‌دهد. این آزمایش از دسته آزمایشات غربال‌گری است که بالای ۴۵ سال توصیه می‌شود و باید در بررسی سالانه افراد انجام شود. پس سه نوبت پیاپی آزمایش مدفوع دهید.
 • چگونه شوره ی سر را از بین ببریم ؟
  بهترین درمان شوره ی سر ، اصلاح هضم و معده در کاهش چربی موهای سر و شوره بسیار ارزشمند است. خوردن مرتب و سر ساعت غذای سه وعده، نخوردن دوغ، ماست، ترشی، نوشابه، سالاد شیرازی همراه غذا، عدم درهم خوری و بر هم خوری، زیاده روی نکردن در مصرف شیرینی‌ها، ادویه‌ها، خرما و ارده همگی در کنار ورزش منظم موجب عرق‌ریزش در تنظیم ترشحات عدد پوست سر و تنظیم خشکی آن و شوره در درازمدت موثر هستند. ویزیت پزشک را نیز در نظر داشته باشید.
 • از دیدگاه طب سنتی ، جینسینگ چیست و چه خواصی دارد ؟

  گیاه شناسی و خواص جینسینگ  :

  جینسینگ در واقع ریشه گیاه است که مصرف دارویی دارد، بومی شرق آسیا و شمال آمریکا است. سابقه طولانی در بهبود عملکرد حافظه، کاهش استرس و درمان ناتوانی جنسی دارد و برخی هم استفاده از آن را عاملی در افزایش طول عمر دانسته اند. رایج ترین شکل مصرف این فراورده گیاهی به شکل جوشانده و به عنوان جزیی از داروهای تقویتی است. این گیاه در هر دو شکل قابل مصرف است و تاثیر خوبی دارد. ولی باید توجه کنید همزمانی مصرف این فراورده گیاهی با داروهای گیاهی که افزایش دهنده فشار خون هستند ممکن است به افزایش فشار خون شما منجر شود. پس هم زمان با مصرف جینسینگ از مصرف ترکیبات حاوی کافئین مانند قهوه و کولا، دم نوش بهارنارنج و دم نوش گاوزبان خودداری کنید.

  طرز تهیه چای جینسینگ:

  در یک قوری شیشه ای یا چینی یا لعابی یک لیوان بزرگ آب بریزید، وقتی جوش آمد، شعله را ملایم کنید و یک ق.چ. یا سه گرم از ریشه گیاه را در قوری بریزید، یک ربع به ملایمت بجوشد، صاف کنید و بنوشید. روزی یک بار کافیست، در صورتی که حس کردید بیشتر نیاز دارید با پزشک مشورت نمایید.
 • چرا فرزند سه ساله ی من حرف نمی زند ؟
  در بسیاری از موارد علت دیر حرف زدن کودک مشکل پزشکی نیست. کودک هوش طبیعی و درک بالایی دارد اما به دلیل شیوه ارتباطی غلط والدین هنوز شروع به حرف زدن نکرده است. دلایل متفاوتی می تواند باعث تأخیر کلامی و زبانی کودکان شود و والدین را نگران کند : شیوه ی ارتباطی غلط والدین – مشکل در آناتومی گفتار – مشکل در مغز – مشکلات شنوایی و برخی از بیماری های گفتار و زبان اما جای نگرانی نیست زیرا درحالت طبیعی پسرها دیرتر از دخترها قادر به گفتن کلمات هستند وقتی به کلاس اول می‌روند این تفاوت بسیار بارز می‌شود و پسرها هم‌‌چنان کودکانه حرف می‌زنند و دختر کوچولوها تند تند و تقریبا واضح! باز هم می گویم ، نگران نباشید! بیشتر برایش وقت بگذارید و کتاب بخوانید. حین خواندن کتاب تصاویر را نشانش بدهید و به آرامی کلمات را بیان کنید. با او اصلا بچه‌گانه حرف نزنید. اگر ادای صحبت کردنش را برایش در بیاورید یا مثل او حرف بزنید گیج می‌شود. همه کلمات را هنگام مخاطب قرار دادنش کامل و آرام بیان کنید به تدریج بهتر می‌شود.
 • چگونه بیخوابی در دوران بارداری درمان می شود ؟
  برای درمان بی خوابی در این دوران ، بهتر است بین ۱۰-۱۱ شب به رختخواب بروید. از یک مجله یا کتاب قبل خوابیدن استفاده کنید. تبلت و موبایل را به اتاق خواب نبرید. حتی اگر خواب‌تان نمی‌برد به داشتن نظم در ساعت گفته شده و به اتاق خواب رفتن اصرار ورزید. به تدریج بهتر خواهید شد.
 • چگونه جوش و جای جوش را از بین ببرم ؟ طب سنتی چه راهکاری دارد؟
  برای این که جوش نزنید ، رژیم غذایی خوبی داشته باشید. بارها در کانال گفته شد که استفاده از میوه‌ها و سبزی‌جات تازه در طراوت پوست شما نقش زیادی دارد. در مقابل آن استفاده از غذاهای صنعتی، سرخ‌کردنی‌ها، شیرینی‌ها و..‌ سلامت پوست شما را تهدید می‌کنند. همیشه از روغن زیتون برای طبخ غذاها و چاشنی سالادهایتان استفاده کنید. سرخ‌کردنی نخورید. شیرینی نخورید این شامل عسل، خرما، ارده و حلورده هم می‌شود. حواستان باشد اجابت مزاج دو تا سه بار روزانه داشته باشید. ورزش کنید چرا که تعریق ناشی از ورزش سم‌زدایی خوبی است. و البته برای پاک‌سازی و کمک به کبد حتما ویزیت پزشک را در نظر داشته باشید. اینکه جوش می‌زنید خوب است همه آنچه کبدتان را می‌آزارد از طریق پوست شما بیرون می‌ریزد و البته نشان از رژیم غذایی غلط شما نیز دارد.
 • آیا مصرف رزماری به صورت خوراکی در حد طعم دار کردن غذا مفید است ؟
  گیاه رزماری ، ادویه خوبی است برای خوشبو نمودن گوشت قرمز. یک شاخه از گیاه تازه آن کافی است، حواستان باشد از پارک یا کنار خیابان نچینید چون سمپاشی شده است.
 • درمان چاقی شکمی در طب سنتی ایرانی چگونه است ؟
  اگر وزن شما به نظرتان کمی زیاد است، اضافه وزن دارید، شکم برجسته ای دارید یا رانهای قطور … از الان تا وقت خواب فقط سبزی های پخته شده و میوه مصرف کنید. دو هویج خلال شده، دو کدوی سبز حلقه شده را بپزید و در یک ظرف مناسب بچینید، چنگال بردارید و با لذت دانه دانه به دهان ببرید و خوب بجوید تا بدن شما بپذیرد که شام خورده اید، همچنین میتوانید یک سیب و یک پرتقال یا یک خرمالو و یگ گلابی یا… میل کنید. به بیسکوییت، بستنی، کیک، نان، برنج، سیب زمینی، ماکارونی، خوراک لوبیا و… نه بگویید! درود بر شما که از امشب تصمیم گرفته اید لاغر شوید و به جاده سلامتی بازگردید!
 • علیرغم توصیه پزشکان به اینکه برای سلامتی باید حتما در روز میزان مشخصی آب و مایعات مصرف کنیم، من اصلا میلی به آب و مایعات ندارم و به ندرت تشنه می شوم. لطفا من را راهنمایی کنید.
  با سلام خدمت شما کاربر محترم سایت مزاج. برخلاف دیدگاه رایج و توصیه برخی از محققان طب نوین، از دیدگاه طب سنتی نمی توان فرمول مشخصی برای میزان نیاز افراد به آب و مایعات تعیین نمود. حتی ترویج برخی توصیه ها مانند ۸ لیوان در روز غیر علمی است و اکثر متخصصین کلیه و مجاری ادراری آن را تایید نمی نمایند. دقت فرمایید اینجور نیست که مصرف آب زیاد برای بدن خطری نداشته باشد بلکه دارد و در پزشکی بیماری به نام مسمومیت با آب وجود دارد که بدنبال مصرف بیش از حد نیاز آب ایجاد می شود.  به تعبیر دیگر این نیاز در افراد مختلف متناسب با شرایط بدن، سن، جنس، میزان فعالیت و … متغیر است. در طب سنتی یکی از ملاک ها و مبناهای تعیین نیاز افراد به آب و مایعات، مزاج آنهاست. طبیعی است که در افرادی که مزاج آنها رطوبی است (مثلا افرادی که مزاج آنها سرد و تر است) به‌ علت غلبه و وجود رطوبت بالا در آنها، معمولا نیاز آنها به آب و مایعات پایین تر از حد مورد انتظار است. البته ممکن است همین افراد هم به‌ علت تغییرات و سوء مزاج، دچار عطش و نیاز زیادی به آب و مایعات شوند که از آن به عطش کاذب تعبیر می شود.
 • من همیشه موقع پریود دچار سردردهای شدیدی می شوم و معمولا مجبور به مصرف دارو و حتی تزریق آمپول مسکن می شوم. لطفا من را راهنمایی کنید.
  با سلام خدمت شما کاربر محترم سایت مزاج. اگرچه از دیدگاه طب سنتی برای سردردهای موقع پریود خانمها، بر اساس شرح حال و معاینات بالینی علت های متعددی قابل ذکر است، لیکن یکی از شایعترین علت های این نوع سردردها، سردردهای ناشی از ضعف است. البته به شرطی که سایر علایم و دلایل ضعف در بیمار وجود داشته باشد. خستگی پذیری، احساس کمبود انرژی، ریزش مو، شکنندگی ناخن، ضعف شدید موقع پریود و … می توانند علایمی از ضعف عمومی باشند که ممکن است منجر به سردرد موقع پریود فرد شوند. این افراد معمولا علاوه بر زمان پریود، در هنگام خستگی مفرط، گرسنگی، بیخوابی و … هم دچار سردرد می شوند. در این خصوص آزمایش خون و بررسی وضعیت کم خونی یا کمبود آهن و ویتامین D توصیه می گردد. در این خصوص به تدابیر ضعف عمومی مراجعه نمایید.
 • با عرض سلام و خسته نباشید. لطفا در مورد اگزمای سبورئیک صورت توضیح بدید که در نواحی چرب پوست رخ میده چند ساله که درگیر هستم. مزاج گرم و خشک با غلبه صفرا و سودا. ممنون از لطفتون.
  با سلام خدمت شما کاربر محترم سایت مزاج. اول اینکه تعیین مزاج در عین ظاهر ساده ای که به نظر می رسد و توسط برخی غیر پزشکان و سودجویان تبلیغ می شود امر ساده ای نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد. لذا اول باید مشخص شود که مزاج جنابعالی را چه فردی تعیین نموده است. در صورتی که مزاج جنابعالی واقعا گرم و خشک باشد غلبه سودا مفهومی ندارد مگر اینکه سودای خاصی که حرارت دارد مد نظر بوده باشد. البته این اصطلاحات را غیر پزشکان سودجو یا پزشکانی که اطلاعات چندانی از طب سنتی ندارند بکار می برند و موجب آشفتگی در فرهنگ طب سنتی ایرانی می شوند. در هر حال اگر مزاج جنابعالی گرم خشک باشد رعایت تدابیر مزاج گرم و خشک را پیشنهاد می نماییم که باید در قسمت مربوط به تدابیر مزاج ها مطالعه فرمایید. همچنین عدم استفاده از شوینده‌های بودار، عطرها، و کرم‌های بودار در مزمن نشدن این نوع حساسیت پوستی موثر است. اسپری نمودن گلاب به صورت و گردن که طی روز سه یا چهار بار تکرار شود توصیه شده است. به این نکته نیز توجه داشته باشید که این بیماری در اکثر موارد ارثی است. در برخی منابع طب ایرانی مشکلات گوارش را نیز از عوامل موثر در این بیماری دانسته اند که باید بدان توجه ویژه داشته باشید. لذا درمان تخصصی این مشکل را با مشاوره متخصص پوست و نیز متخصص طب ایرانی پیگیری فرمایید.
 • سلام من ۲۴ ساله هستم و پرورش اندام کار میکنم. برای تقویت بدن معجون طبیعی مناسبی پیشنهاد کنید؟
  با سلام خدمت شما کاربر محترم سایت مزاج. پیشنهاد ما به شما مصرف معجون نیروزاست که برای تقویت قوای عمومی در ورزشکاران و علاقه مندان به بدنسازی کاربرد دارد. طرز تهیه: ۲۰ عدد مغز بادام پوست کنده، ۴ عدد مغز گردوی سفید، ۱۵ عدد مغز پسته خام، ۵ عدد مغز بادام هندی، ۷ عدد خرمای رطب بدون هسته، یک عدد موز متوسط، یک قاشق غذاخوری کنجد خام پوست کنده، ۳ قاشق غذاخوری عسل طبیعی، یک قاشق غذاخوری پودر نارگیل، کمی پودر زعفران و ۲ لیوان آب و یا ترجیحا شیر محلی را در دستگاه مخلوط کن ریخته و به آرامی مخلوط کرده تا کاملا مخلوط شود و یکدست گردد.سپس نوش جان کنید.
 • یجایی یه مطلبی خوندم که شربت زرشک به کاهش غلظت خون کمک میکنه. آیا صحت داره؟
  با سلام خدمت شما کاربر محترم سایت مزاج. تقویت قلب و معده و کبد، اثرات صفرا برکاهش حرارت بدن (گر گرفتگی در افراد گرم مزاج) و نیز درمان بیماری های کبد (مانند کبد چرب و یرقان و …)، تصفیه خون و کاهش غلظت خون و نیز کمک به درمان برخی از انواع جوش صورت و بدن، از خواص ارزشمند زرشک است.بنابر این زرشک از نظر مبانی تئوریک طب ایرانی و بر اساس گفته های حکمای طب سنتی می تواند در کاهش غلظت خون کمک کند ولی تذکر دو نکته مهم لازم است نکته اول اینجاست که غلظت خون مد نظر طب ایرانی چیزی فراتر از غلظت خون گزارش شده توسط آزمایشگاه است. و نکته دوم اینکه آیا امروزه با پژوهش های انجام شده اثر زرشک بر غلظت خون مد نظر طب ایرانی یا حداقل طب رایج ثابت شده است یا خیر؟ (جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص به مطلب مربوط به زرشک در بخش گیاهان دارویی مراجعه نمایید)
 • سلام. من ۵۶ سالمه و مزاجم خشکه و اکثر اوقات بیخوابی دارم و همچنین هضم ضعیفی هم دارم. لطفا راهنماییم کنید.
  سلام خدمت شما کاربر محترم سایت مزاج. اول اینکه تعیین مزاج در عین ظاهر ساده ای که به نظر می رسد و توسط برخی غیر پزشکان و سودجویان تبلیغ می شود امر ساده ای نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد. لذا اول باید مشخص شود که مزاج جنابعالی را چه فردی تعیین نموده است. در صورتی که مزاج جنابعالی واقعا خشک باشد توصیه ما این است که جهت تقویت قوای عمومی بدن، روزانه ۲ الی ۳ قاشق حریره بادام ساده میل بفرمایید. حریره برای افرادی که دارای مزاج خشک می باشند خصوصا افراد سرد و خشک و حتی افرادی که به دنبال خشکی یکی از اعضا مانند مغز دچار مشکلاتی مانند بی‌خوابی و تحریک پذیری هستند، بسیار سودمند است. توصیه ما به شما که هضم ضعیفی هم دارید این است که در هر وعده یک پیمانه کوچک از حریره را بدون نان و غذای دیگری میل نمایید. ۱۰ عدد بادام درختی پوست کنده را آسیاب کنید و با ۱ لیوان آب، ۱ لیوان شیر، نصف استکان گلاب و ۱ قاشق آرد برنج یا نشاسته مخلوط کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا پخته شود. به همین سادگی حریره بادام شما حاضر است. درصورت برطرف نشدن مشکل خود، به متخصصین طب سنتی مراجعه نمایید.
 • سوالی که دارم این است که دوره پریود من ۷ روزه بود ولی الآن چند ساله که ۱۰ روزه شده و ۳ روز اول خونریزی خونریزی کم دارم و روز چهارم تازه پریودم باز میشه و هفت روز دیگه هم طول میکشه تا پاک بشم. چکار کنم تا پریودم همون روزهای اول باز شه؟ ممنون میشم اگر پاسخ بدین.
  سلام خدمت شما کاربر محترم سایت مزاج. در ابتدا توجه فرمایید که بسیاری از پدیده های فیزولوزیک بدن مانند خواب و بیداری، میزان اشتها، سرعت فعالیت بدنی، تغییرات مو و … دارای یک طیف هستند و بسته به تفاوت های فردی از جمله مزاج افراد از فردی به فرد دیگر تفاوت دارند. پریود ماهیانه هم از این امر مستنثی نیست. لذا بسیاری از تغییر در روزهای خونریزی و مقدار آن که در گذر زمان رخ می‌دهد که امری طبیعی می‌باشد. البته از نظر پزشکی هر نوع تغییر تابلوی خونریزی ماهیانه بانوان باید در مرحله اول بررسی شود تا خدای نکرده بیماری های خطرناکی که می توانند با این تغییر تابلو خود را نشان دهند به موقع تشخیص داده شود. بعد از اطمینان از این موارد سایر عللی که بعضا قابل درمان هستند هم می توانند عامل تغییر زمان و مدل پرویود ماهیانه باشند که توسط پزشک قابل پیگیری و درمان هستند. در صورتی که عامل خاصی بابت تغییر تابلوی پریود ماهیانه کشف نشود و فرد هم از نظر وضعیت از دست دادن خون دچار مشکل جدی نشود این مورد یکی تغییر طبیعی تلقی میشود در این صورت مداومت به خواب به موقع، ورزش کردن، خوردن و آشامیدن درست، استفاده کافی از میوه‌ها و سبزیجات برای بهبود شما کمک کننده است.
 • سلام. من اکثر اوقات احساس خستگی و کسلی دارم انگار اصلا نخوابيدم. دوستانم مي‌گويند خونم غليظ است و بايد حجامت كنم. نظر شما چيست؟ لطفا راهنمایی کنید.
  با سلام خدمت شما کاربر محترم سایت مزاج درباره خستگی و کسالت به این نکته توجه فرمایید که دلايل خستگي و كسالت متفاوت است و در مرحله اول بايد توسط پزشک علت‌يابي شود. برخی از بیماری های بسیار مهم ممکن است فقط با خستگی و ضعف خودشان را نشان دهند، برخی از بیماری های روحی روانی  هم ممکن است بصورت خستگی و کسالت جسمی تظاهر نمایند. همچنین بسیاری از خستگی ها می توانند بیش از اینکه ناشی از غلبه خلط دم و سای اخلاط و یا غلظت خون باشند، ناشی از کم خونی یا کمبود کلسیم یا سایر الکترولیت ها و مواد مغذی بدن می باشند. .البته برخی علت ها مانند تغییرات فصل یا تغییرات ایجاد شده در مزاج یا غلبه اخلاط هم می توانند بعنوان علل خستگی و کسالت مطرح شوند به عنوان مثال در فصل بهار، علت خستگي مي‌تواند ناشي از غلبه خلط دم و پر شدگی بدن از مواد غذایی باشد. در اين صورت بايد مصرف غذاهاي سنگين نظير گوشت قرمز، نان و برنج زياد محدود شود و اهدای خون یا حجامت (هر کدام با خواص خاص خود) نيز مفيد خواهد بود. با توجه به توضیحات فوق بدیهی است افراد غیر پزشک نمی توانند در این خصوص اظهار در این خصوص پیشنهاد اخلاقی بنده اینست که هر فردی در رشته تخصصی خود اظهار فضل کند. در این خصوص پیشنهاد می شود با مراجعه به متخصصان طب ایرانی که هم اطلاعات علمی پزشکی رایج و هم پزشکی ایرانی را دارند برنامه های مرتبط با سلامتی خود را از مسیر کارشناسی خودش پیگیری نمایید.

  (دکتر مرتضی مجاهدی)

 • چگونه کاربر ویژه سایت مزاج شوم؟
  کافیست از منوی بالای سایت برروی عضویت کلیک کنید.پس از پر کردن مشخصات و وارد کردن ایمیل و شماره موبایل ، یک ایمیل تاییدیه دریافت میکنید .با کلیک برروی لینک داخل آن میتوانید  عضویت خود را تکمیل کنید.از این به بعد شما با تایید سایت، عضو تیم دنبال کنندگان سایت مزاج خواهید بود.برای ورود لازمه با نام کاربری و رمز عبورتان از منوی ورود وارد شوید