یکی از امور مهم حفظ سلامتی توجه به اصول پاکسازی بدن می باشد. باید بدانیم تمیز کردن و تصفیه بدن و به بیان بهتر پاکسازی و سم زدایی بدن، به اندازه وعده‌های غذایی که می‌خوریم، لازم و ضروری است. با توجه به تغییرات سبک زندگی و ایجاد موانع مختلف در راه پاکسازی طبیعی بدن ، اهمیت توجه به این امر و حفظ سلامت بدن بسیار بیشتر از گذشته احساس می شود. در ادامه به بررسی راه های پاکسازی در فصل بهار می پردازیم.

 

پاکسازی بدن چه فایده ای دارد؟

واژه پاکسازی با واژه سم زدایی قرین و همراه است و این به معنای اهمیت این واژه و لزوم انجام آن می باشد. بدن به طور طبیعی این روند را با با تعریق، اشک و … انجام می دهد، اما در مواقع خاصی نیاز انجام پاکسازی بدن توسط خود شخص نیز وجود دارد. در صورت عدم انجام به موقع پاکسازی اخلاط و مواد زائد در بدن جمع شده و باعث ایجاد بیماری می شوند.

چرا در فصل زمستان مواد زائد در بدن جمع می شود؟

هر یک از فصول سال بر اساس میزان گرمی و سردی هوا تاثیرات مختلفی بر روی طبع بدن می گذارند. هوای سرد باعث تجمع بیشتر مواد زائد در بدن و مانع از دفع طبیعی این مواد می گردد. این موضوع به دو دلیل ایجاد می گردد: 

۱: بیشتر بودن غذای مصرفی در زمستان

مقدار غذای مصرفی در فصل زمستان در مقایسه با سایر فصل ها کمی بیشتر است. بدن انسان در هوای سرد زمستانی انرژی بیشتری برای تامین حرارت بدن و مقابله با سرما نیاز دارد بنابراین غذای بیشتری در این فصل مصرف می شود که منجر به افزایش میزان مواد زائد و غیر ضروری میگردد،

۲: کاهش تعریق در زمستان

 تعریق در فصل زمستان کاهش یافته و این مواد زائد امکان خروج از طریق پوست را پیدا نمی کنند در نتیجه حفره های ریز بدن و بافت های آن از این مواد زائد انباشته می شوند.

روند ایجاد مواد زاید در بدن چگونه است؟

به مرور با گرم شدن طبیعت و آغاز فصل بهار این فضولات منجمد شده در حفره های بدنی روان و سیال شده وارد جریان خون میشوند. حال اگر یک پاکسازی هدفمند با کمک شیوه های طبیعی طب ایرانی انجام شود با خروج مواد زائد و سموم از بدن می توان بهار و تابستان کم دردسر و بدون بیماری را سپری کرد.

برای پاکسازی بدن بهترین زمان کدام است؟

بهترین زمان شروع پاکسازی بدن، فصل بهار می باشد و باید به توصیه های طب سنتی برای حفظ سلامتی در توصیه های طب سنتی برای حفظ سلامتی در فصل بهار توجه نمود که به آن پاکسازی بهاره گفته می شود . بهترین زمان پاکسازی بهاره روزهای نخست فروردین ماه است و اگر بهار طبی زودتر از راه برسد باید این اقدامات را زودتر و از فصل زمستان آغاز کرد. اندام های هدف در پاکسازی بهاره کبد، کلیه ها و روده ها هستند.

روش های پاک سازی مناسب فصل بهار چیست؟

روش های متعددی برای پاکسازی بدن به صورت طبی وجود دارد که در ادامه به بررسی دو روش می پردازیم:

۱: مصرف آش های طبی

یکی از شایع ترین انواع روش های پاکسازی که به شکل گسترده و عمومی انجام می شود استفاده از آش های مخصوص است که در هر شهر و روستایی با استفاده از گیاهان دارویی و سبزی های رایج همان محل تهیه می گردد. پیاهانی مثل شنگ، والک، چریش، پنیرک و بارهنگ از جمله مواردی هستند که در آش ها و خورشت های این فصل به کار می روند . این آش ها معمولا باعث لینت مزاج شده و با وجود گیاهان دارویی نقش درمانی دارند.

همچون آش یارمه

۲: خونگیری (رگ زدن و حجامت )

برای برخی افراد که استعداد ابتلا به بیماری های ناشی از خلط دم دارند  برترین نوع پاکسازی بدن در فصل بهار (در صورت وجود شرایط مناسب) خروج خون است که توسط عمل حجامت و در برخی موارد فصد صورت می گیرد . صد البته توجه به این نکته لازم است که این اعمال تنها در موارد خاص و فقط و فقط با تشخیص و تجویز پزشک متخصص طب سنتی باید انجام شوند و اقدام به آن ها به طور خودسرانه یا بدون بررسی های لازم می تواند موجب ایجاد عوارض در بدن گردد.

 

منبع:  برگرفته از کتاب «پاسداشت سلامتی با پزشکی ایرانی» نویسندگان: «دکتر ریحانه معینی و دکتر نرگس گرجی»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید