پاییز که می شود برخی افراد حالت هایی از کاهش انرژی، افسرگی و بی حوصلگی را تجربه می کنند. که این به دلیل ویژگی های این فصل در افزایش خشکی بدن و … می باشد. در ادامه به شناخت ویژگی ها و تاثیرات این فصل از سال بر سلامتی بدن می پردازیم:

ویژگی روزهای پاییز چیست؟

روزهای کوتاه پاییز برای بعضی چندان خوشایند نیست. با کاهش نور و طول روز ها در ماه دسامبر ( معادل آذرماه) دشواری در خواب و پریشانی روانی در افراد مورد مطالعه افزایش می یابد. علائم بالا نشانه غلبه سردی و خشکی است.

مزاج پاییز چگونه است؟

مزاج پاییز مانند مزاج سودا سرد و خشک است. البته در آغاز پاییز مزاج هوا در سردی و گرمی معتدل است ولی تا پایان به تدریج به سردی می گراید.

آیا فصل پاییز برای پیران مناسب است؟

به دلیل تغییرات مزاجی فوق که در هوا در طول فصل پاییز اتفاق می افتد آغاز پاییز برای پیران کمی قابل تحمل است ولی در پایان آن آسیب زیادی به آنان می رسد.

چرا در پاییز ابتلا به بیماری ها افزایش می یابد؟

ابتلا به انواع بیماری ها در پاییز به خاطر عوض شدن هوا و گرمای ظهر و خنکی صبح و شب، بسیار زیاد است و چون قوت ها در تابستان ضعیف شده و خلط های لطیف در اثر گرمای تابستان به تحلیل رفته، طبیعت قدرت مقابله با بیماری را به صورت کامل ندارد. بیماری های پوستی، خارش، اگزما، درد مفاصل، درد کمر و پاها در این فصل شایع است.

تاثیر و اهمیت خشکی هوا در پاییز در افزایش میزان ابتلا به بیماری ها

با وجود اینکه خشکی تابستان از پاییز بیشتر است ولی چون گرمای تابستان باعث ذوب شدن اخلاط و رطوبات بدن می شود، خشکی آن را کم می کند در حالی که در پاییز سردی باعث انجماد و غلظت رطوبات بدن می شود و خشکی پاییز بیشتر خود را نشان داده و سبب ایجاد مشکل می شود لذا هر چه باعث ایجاد تری و کمی گرما در بدن شود در پاییز توصیه میشود.

نکته:

اگر در پاییز باران زیاد ببارد باعث تعدیل خشکی هوا و تیزی اخلاط شده و از آسیب های این فصل کاسته می شود.

چرا پاکسازی بدن در فصل پاییز توصیه می شود؟

دلیل توصیه به پاکسازی بدن در آغاز پاییز کم کردن اخلاط اضافه است. این کار باعث می شود میزان بار وارده بر طبیعت بدن، کم شده و طبیعت، قدرت رویارویی با عوامل بیماری زا را پیدا نماید.

روش های پاکسازی مناسب فصل پاییز کدام است؟

اما قی در این فصل ممنوع است چون قی باعث تحریک اخلاط و خروج آن ها از عروق و حرکت به سمت دستگاه گوارش می شود ولی همه اخلاط تحریک شده، نمی توانند به دستگاه گوارش رسیده و دفع شوند و در بدن می مانند و باعث ایجاد بیماری می گردند. پس اولویت پاکسازی بدن در این فصل، با فصد یا اسهال با مسهل های ضعیف می باشد. .

چه کسانی نباید پاکسازی بدن در پاییز را انجام دهند؟

کسانی که اخلاط فاسد زیادی در بدن دارند که در حال غلیظ و ساکن شدن هستند، بهتر است آن ها را تحریک نکرده و اقدام به پاکسازی نکنند. چون خارج کردن همه اخلاط فاسد به یک باره، با روش های ذکر شده جهت پاکسازی ممکن نیست و اخلاطی که در اثر تحریک به حرکت درآیند، در بدن می چرخند و با اخلاط صالح ترکیب شده، آن ها را نیز فاسد می کنند. بدی هوا و ضعف قوا نیز به آن ها کمک کرده و باعث ایجاد بیماری می گردند. اما اگر در چنین افرادی فساد اخلاط، آن قدر زیاد باشد که خطر جدی وجود داشته باشد، در درجه اول فصد و سپس اسهال مناسب است، اما در هر حال قی ممنوع است.

****

منبع: برگرفته از کتاب «هوا، از مجموعه کتاب های سلامت بر پایه سبک زندگی ایرانی اسلامی» نویسندگان: دکتر غلامرضا کردافشاری، دکتر محمود خدادوست، دکتر حوریه محمدی کناری، دکتر مریم مقیمی»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید