همکار ارجمندم سلام و تحیت

همانگونه که مستحضرید اکثرا هنگام مطالعه مقالات طب ایرانی با تعدد رسم الخط انگلیسی یا معادل انگلیسی و لاتین یک اصطلاح طب ایرانی یا نام حکیم بزرگوار یا منابع پزشکی ایرانی روبرو شده ایم و مکرر تاسف خود را بابت این مشکل به همکاران ابراز نموده یا از آنها شنیده ایم. با اینکه می‌دانیم هر گونه عدم هماهنگی در این موارد، معرفی این میراث ارزشمند را به جهانیان با مشکلات جدی مواجه می سازد و حتی هم افزایی بین خودمان را نیز کاهش می دهد ولی به نظر می رسد این قصه تاسف بار همچنان ادامه دارد و اصلاح آن یک عزم و همت ملی تک تک همکاران را می طلبد.
با توجه به اینکه استفاده از واژگان یکسان جهت مفاهیم طب ایرانی یکی از برنامه های استراتژیک نظام سازی طب ایرانی است، مجموعه زیر با تلاش جمعی از متخصصین و به همت دستیار پر تلاش طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی بابل سرکار خانم دکتر اختری و مدیریت علمی استاد فرهیخته آقای دکتر زرگران با یک روش علمی مشخص جهت یکسان سازی واژه ها تدوین و تاکنون در قالب سه مقاله در این زمینه در «فصلنامه پژوهش در تاريخ پزشكي» چاپ شده است که به پیوست تقدیم همکاران ارجمند می گردد.
امید است همکاران عزیز با بکار گیری این واژه های یکسان در مقالات خود، نهضت هماهنگی واژه های طب ایرانی در محافل علمی جهت تدوین هر چه سریعتر شبکه مش بین المللی را حمایت نمایند و البته اگر اشکال مستندی به واژه های مذکور دارند با نقد علمی خود به اصلاح فرایند مذکور کمک فرمایند.
بر اساس برنامه ریزی انجام شده انشاءالله در آینده نزدیک شاهد ثمرات بعدی این حرکت ارزشمند جهت هماهنگ سازی واژه های بین المللی طب ایرانی خواهیم بود. خواهشمند است جهت هر چه غنی تر شدن این مجموعه، واژه های مد نظر خود را جهت طی فرایند یکسان سازی واژه ها و ترجمه آنها و افزودن به ویرایش بعدی در کادر پایین صفحه وارد نمایید و یا به ادمین کانال واژگان طب ایرانی یا ایمیل ایشان ارسال فرمایید.
به عنوان مهمترین گام همه با هم متعهد میگردیم واژه Persian Medicine را در قسمت کلیدواژه ی همه مقالات خود بنویسیم.

” ارادتمند “

مجاهدی

***

لینک کانال تلگرام واژگان طب ایرانی:
https://t.me/PersianMedicineMesh

***

تلگرام ادمین کانال واژگان طب ایرانی:
https://t.me/MarjanAkhtari

***

ایمیـل ادمین کانال واژگان طب ایرانی:
Meher.irani@yahoo.com

***

دانلود جدول :

جدول واژگان طب ایرانی، ویرایش اول، بهار ۱۳۹۸

***

دانلود متن کامل مقالات:

۲۰۱۴ مقاله یکسان سازی کلمات در طب سنتی

۲۰۱۴ مقاله کدام عبارت بهتر است، زرگران

۲۰۱۸  مقاله یکسان سازی اصطلاحات پرکاربرد کلیات طب ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید