در حال حاضر در کشور ایران آمار زایمان طبیعی با آمار سایر کشورها از تفاوت چشمگیری برخوردار است. این موضوع به دلایل مختلف بازمی گردد در این مقاله این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

مقاله

مقایسه نظرات ابن سينا با توصيه های امروز سازمان جهانی بهداشت در پيشبرد زایمان طبيعی

مقدمه مقاله

زایمان طبیعی دارای یک روند فیزیولوژیک است، علی رغم این روند، امروزه در کشور ایران تقریباً نیمی از تولدها حاصل جراحی سزارین می باشند که این آمار نسبت به آمار جهانی بسیار بالاتر است . به نظر می رسد ترس ،ناشی از عدم توانایی کنترل درد و زمان زایمان طبیعی و ترس از رخداد عوارض بین مادر و پزشک، نقطه مشترکی در شکل گیری تصمیم نهایی برای سزارین است. طب مکمل در کنار طب کلاسیک دارای نکات ارزشمندی در کمک به القای زایمان طبیعی است که بررسی این موارد در کنترل بهتر روند زایمان کمک کننده است.

روش کار در این مقاله

ابتدا نسخ متعدد قانون ابن سینا مورد بررسی قرار گرفت تا نسخه ای که از دید مصححین کتب خطی و چاپ سنگی دارای بیشترین اصالت است انتخاب شود. به این ترتیب نسخه قانون در طب چاپ بیروت به زبان عربی انتخاب شد. در کتاب قانون جلد سه در خصوص بیماری های رحم توضیح داده شده است و در همین بخش، فصل متمایزی به مبحث زایمان اختصاص یافته است. فصل مورد نظر ترجمه شد و نظرات حکیم ابن سینا در خصوص تسهیل زایمان در این مقاله مورد توجه قرار گرفت .سپس با استفاده از سایت سازمان جهانی بهداشت، توصیه های انجام زایمان طبیعی مورد مقایسه با نظرات حکیم قرار گرفت.

نتیجه بررسی

سازمان بهداشت جهانی و حکیم بوعلی دستورالعمل های مشخصی در القای زایمان طبیعی در جهت کاستن از عوارض توصیه نموده اند .به ترتیبی که در هر دو مورد توصیه های غذایی، کنترل استرس، نحوه نفس کشیدن و حمام نمودن و …مورد توجه قرار گرفته است. در کتاب قانون حکیم به تفضیل در خصوص نحوه تغذیه، وضعیت قرارگیری زائو، نفس کشیدن، ماساژ و روغن مالی و استفاده از عطرهای خوش بو سخن گفته است.

آن چه که با بررسی موارد توصیه شده ابن سینا در خصوص تدبیر زایمان در مقایسه با توصیه های سازمان بهداشت جهانی جالب به نظر می رسد به روز بودن نظرات حکیم است.

بخشی از مطالب این مقاله:

دلیل انتخاب زایمان سزارین چیست؟

ترس از زایمان طبیعی بین بیمار و پزشک ترسی مشترک است .به نظر می رسد پزشکان با در دست گرفتن روال خروج جنین به طریق جراحی از احساس قابلیت بیشتر و موفقیت بیشتری برای کنترل عوارض مادر و جنین برخوردارند، به این ترتیب که در ایجاد آرامش در مادر و انتخاب زایمان طبیعی برای آن دسته از مادران که توانایی انجام زایمان طبیعی را دارند، ناموفق می باشند و نیمی از مادران این کشور به جراحی روی می آورند .در طب کلاسیک روش های شناخته شده ای در سراسر دنیا جهت القای زایمان طبیعی و کمک به مادر جهت تحمل حداقل درد و کم نمودن مدت زمان تا ورود به لیبر و مدت زمان سپری شده در لیبر تا خروج جنین موجود است .از آن جمله پاره نمودن کیسه آب، استفاده از تزریق اکسی توسین و پروستاگلاندین .همچنین در برخی از مراکز از زایمان بی درد و از زایمان در آب برای کنترل هرچه بهتر لیبر استفاده می کنند.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی در مورد زایمان طبیعی

سازمان جهانی بهداشت نیز مجموعه ای از دستورات را در اختیار متولیان زایمان طبیعی در کشورهای مختلف قرار داده است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد : توجه به وضعیت جسمی و روانی مادر، تخلیه ادرار و مدفوع و در صورت لزوم انما، مصرف غذای سبک و زود هضم در صورت نیاز مادر، حضور فردی نزدیک و مورد استفاده مادر از آب ،اعتماد مادر تنی کردن، فرورفتن در آب یا حمام، استفاده از ماساژ، مالیدن روغن های فرار روی شکم و کمر، نبودِ هیچ محدودیتی در تحرک داشتن برای مادر و امکان تغییر وضعیت و انجام مانور والساوا طی مرحله دوم زایمان.

از طرفی طب مکمل نیز جهت القای زایمان و کنترل بازه زمانی تا خروج جنین و کنترل عوارض زایمان دارای دستوراتی است که در مکاتب طبی مختلف دنیا مورد توجه قرار گرفته است .از این جمله طب سنتی و کتاب قانون در طب ابن سینا است که دستورات جالبی را در خصوص کنترل روند زایمان طبیعی و ممانعت از عوارض زایمان دارا می باشد.

ادامه این مطالب را در لینک زیر بخوانید.

برای دانلود مقاله اینجا را کلیک کنید.

****

منبع: مقاله «مقایسه نظرات ابن سينا با توصيه های امروز سازمان جهانی بهداشت در پيشبرد زایمان طبيعی» نویسنده: دکتر الهام اختری پزشک متخصص طب ایرانی استادیار گروه طب سنتی دانشگاه ایران

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

نظارت محتوایی و علمی مطالب: دکتر عطیه سادات دانش پزشک متخصص طب ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید