تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری نقش بسیار موثری در سلامتی و رشد جنین دارد و همچنین شرایط یک زایمان آسان تر را برای مادر می تواند فراهم کند. در ادامه به معرفی خوراکی های مناسب به عنوان میان وعده برای مادران باردار می پردازیم.

میان وعده های مفید برای مادران در دوران بارداری

میان وعده ها شامل خشکبار میوه ها می شود.

خشکبار در بارداری

انواع خشکبار و میوه به‌عنوان میان وعده‌های مغذی برای سلامت مادر و جنین می‌توانند مفید باشند. در این میان بادام درختی یکی از مفیدترین خشکبار قابل توصیه برای همۀ مزاج‌ها، در همۀ سنین و همۀ فصول سال است. بادام، مقوی سیستم مغز و اعصاب بوده و در مادران مبتلا به کم‌خونی فقر آهن نیز کمک‌کننده است.

مادران باردار به اشکال مختلف می‌توانند بادام را در رژیم غذایی خود وارد کنند. اشکالی مانند مصرف بادام خام درختی (به‌تنهایی)، حریره بادام، شیر بادام، پودر بادام و نبات و… .

میوه‌های مناسب در بارداری کدام است؟

از میوه‌های طبیعی که در دوران بارداری حائز اهمیت است می‌توان به گلابی، سیب و به اشاره کرد. میوه‌های مغذی به صورت‌های آبگیری، رب، کمپوت، شربت یا فالوده می‌توانند در رژیم غذایی مادر باردار مؤثر باشد.

سایر میان‌ وعده‌های مفید در بارداری چیست؟

از دیگر میان وعده‌های مورد توصیه برای زنان باردار می‌توان به شیربرنج اشاره کرد. در کتب طب سنتی شیربرنج به‌عنوان غذایی که به طولانی شدن عمر و زیبایی رنگ چهره کمک می‌کند، مطرح شده است؛ بنابراین مصرف آن به زنان باردار به‌ویژه آن‌هایی که به دنبال وزن‌گیری بهتر جنین هستند قابل توصیه است.

شیر

مصرف شیر گرم با خرما نیز برای زنان باردار مفید است. دقت کنید که از مصرف شیر سرد به شدت پرهیز کنید؛ شیر سرد می‌تواند منجر به نفخ و مشکلات گوارشی برای مادر باردار شود.

شیرینی

اگر تمایل به مصرف شیرینی در بارداری دارید، سعی کنید از شیرینی‌های برشته‌تر و غیر خمیری مانند نان برنجی استفاده کنید. همچنین انواع حلواها به‌خصوص حلوای هویج در این دوران بلامانع است.

نکته

آنچه که در مصرف انواع غذاها و میان وعده حائز اهمیت است، بررسی سازگاری غذای میل شده با بدن شما است. مادران دارای اضافه‌وزن، بیشتر از حد مجاز از مصرف غذاهای پرکالری اجتناب کنند.

****

منبع: برگرفته از سایت خانم دکتر مریم یزدیان

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

نظارت محتوایی و علمی مطالب: دکتر عطیه سادات دانش پزشک متخصص طب ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید