Major and Minor Diagnostic Criteria of Liver Dystemperament in Iranian Traditional Medicine: A Qualitative Study

عنوان: معیارهای ماژور و مینور تشخیصی سوء مزاجات کبد در طب سنتی ایران: یک مطالعه کیفی
توضیح اجمالی: در طب ایرانی مفهوم مزاج و سوء مزاج عام بدن و اعضای اصلی از مهمترین مباحث مرتبط با تشخیص و درمان می‌باشند. جهت تعیین مزاج عام و نیز مزاج اعضا شاخص‌های فراوانی در منابع مذکور ارایه شده است ولی به جایگاه و وزن آن‌ها در تعیین مزاج مد نظر اشاره‌ای نشده است. هدف از این مطالعه تعیین جایگاه شاخص‌های تعیین مزاج کبد با روش بحث گروهی توسط متخصصان طب ایرانی با استفاده از مفاهیم منابع طب ایرانی در تعیین کرایتریاها ماژور و مینور تشخیص مزاج و سوء مزاجات کبد می‌باشد. در این مطالعه منابع مکتوب طب ایرانی و همچنین مقالات نوشته شده در موضوع مزاج کبد مورد مطالعه قرار گرفت. سپس با ۱۵ متخصص طب ایرانی مصاحبه نیمه ساختار یافته چهره به چهره انجام شد. داده‌ها به روش تحلیل محتوای قراردادی تحلیل شد سپس میزان اهمیت و جایگاه تشخیص هر یک از علائم به روش بحث گروهی با حضور ۱۰ تا ۱۵ نفر متخصص طب ایرانی از دانشگاه‌های مختلف ارزیابی شد.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه با توجه به این که برخی از شاخص‌های تشخیصی از جمله نبض و ادرار که اهمیت بالایی در متون دارند هنوز کاربردی نشده است، شاخص‌های عطش، رنگ بدن، سرعت انفعال از هوا و غذا، مشکلات و ضایعات پوستی و آدم جهت تعیین گرمی سردی و رطوبت دهان، وضعیت بافت نرم، عطش، ملمس، چربی شکم، انفعال از هوا و کسالت در تعیین تری خشکی بعنوان کرایترهای های ماژور و سایر شاخص‌ها بعنوان کرایتریاهای مینور مزاج کبد معرفی گردید. انجام مطالعات بیشتر و اعتبارسنجی شاخص‌های مطرح شده جهت طراحی ابزار استاندارد تعیین مزاج کبد توصیه می‌گردد. این مقاله به زبان فارسی چاپ شده است. اطلاعات دقیق تر را در متن مقاله مطالعه فرمایید.
واژگان کلیدی: ابن‌سینا، ابزار تشخیصی، کرایتریا، طب ایرانی، طب مکمل
نویسندگان: فاطمه حکیمی، فریده یغمایی، آرمین زارعیان، مینا موحد، پریسا جعفری، روشنک مکبری نژاد، الهام عمارتکار، حسن نامدار، مجید اصغری، مژگان تنساز، رسول چوپانی، رضا ایلخانی، لیلا شیربیگی، مهدی علیزاده، مامک هاشمی، محمود خدادوست، مرتضی مجاهدی.

***

جهت دانلود متن کامل مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید:

معیارهای ماژور و مینور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید