خلاصه مقاله:

مقدمه: بیماری آلزایمر شایع‌ترین علت زوال عقل در سالمندان است. از آنجایی که هنوز پاتوژنز دقیق این بیماری مشخص نیست، درمان‌های موجود از کارایی لازم برخوردار نیستند. بنابراین استفاده از درمان‌های مکمل از جمله طب سنتی ایران جهت بهبود عملکرد حافظه رو به افزایش است.

هدف: هدف از انجام این تحقیق بررسی نسخه‌های دارویی موجود در کتب طب سنتی ایرانی جهت پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر و معرفی پرکاربردترین گیاهان دارویی موجود در آن‌ها می‌باشد.

روش بررسی: در این مطالعه با کلیدواژه‌های “نسیان”، “فراموشی”، “حافظه” و “ذکر” نسخه‌های دارویی مربوطه از ۶ کتاب معتبر دارویی طب ایرانی استخراج شد و فرآورده‌های طبیعی ذکر شده در این نسخ جمع‌آوری و میزان فراوانی آن‌ها ثبت شد. همچنین نام علمی و خواص فارماکولوژیکی این فرآورده‌های طبیعی در پایگاه‌های علمی Google scholar، PubMed، Medline و Scopus جستجو شدند.

نتایج: از مجموع ۹۶ نسخه بررسی شده ۲۶۲ گیاه استخراج شد که ۴۰ گیاه دارای بیشترین فراوانی بودند. این گیاهان مانند فلفل، دارچین، زنجبیل، هلیله و کندر دارای خواص نوروپروتکتیو، آنتی آلزایمر و آنتیاکسیدانت بوده که با توجه به نقش استرس اکسیداتیو در ایجاد بیماری آلزایمر، می‌توانند در بهبود علایم این بیماری مؤثر باشند.

نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه، طب سنتی ایرانی روش‌های درمانی بسیاری را برای بیماری آلزایمر معرفی نموده است که اثبات یا رد اثربخشی و ایمنی آن‌ها نیازمند مطالعات بالینی است.

نویسندگان: امیرحسین جمشیدي، فاطمه اقبالیان، سمیه ماهروزاده، حوریه محمدي کناري، علی قبادي، بهاره سادات یوسف ثانی

کلیدواژه‌ها: آلزایمر، نسیان، طب سنتی ایرانی، فرآورده‌های طبیعی، داروهای گیاهی

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید