نشانه های مزاج گرم وتر
افراد با مزاج گرم و تر، اصطلاحا« افراد دموي» نامیده می شوند و خصوصیات غلبه خلط دم (خون) را دارند. از نظر جسمی بدن های تنومند و عضلانی با پوست گرم و مرطوب و گلگون دارند. استخوان بندی این افراد درشت و قوی است و هیکل عضلانی دارند و در صورت چاقی درصد عضله ایشان بیش از چربی است. این افراد خصوصیات رفتاري رکن مربوط به خود یعنی هوا را دارند. دیر عصبانی می شوند و دیر هم آرام می شوند. افرادي شجاع، خوش مشرب و اجتماعی هستند. براحتی می توانند با همه ارتباط برقرار کنند و اهل بگوبخند هستند. افرادي شاد و فعال، بلند پرواز، خوش اخلاق و خوشرو، شجاع، صبور و باسخاوت اند. اشتهای فراوان، هضم قوی و علاقه خاصی به گوشت و غذاهای چرب و شیرین دارند. مهمانی رفتن و مهمانی دادن، سفرهای تفریحی، طبخ غذا با کلیه آداب و جزئیاتی که آن را خوشمزه کند از علایق آن ها است. هر چند خوش خواب هستند ولی توان بیداری کشیدن را هم دارند. در فعالیت های اجتماعی توان مدیریت و هدایت بالایی دارند، اهل ریسک هستند و همیشه کلیات امور برایشان مهمتر از جزئیات می باشد. این افراد استعداد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، فشار خون، افزایش چربی خون و کبد چرب را بیشتر از دیگران دارند. اگر شما اکثر خصوصیت های فوق را دارید مزاج شما گرم و تر است و باید تدابیر خاص این مزاج را بیشتر رعایت کنید.
تدابیر مزاج گرم و تر
براي تدبیر اين نوع مزاج بهتر است با ورزش و فعالیت منظم و کاهش کالری دریافتی بدن را تنظیم و مزاج را تعدیل نمود. ورزش یا کار جسمی سنگین جهت سلامت شما بسیار مفید است و بی تحرکی و خوردن غذای بیش از حد نیاز از مهمترین تهدید های سلامت شماست. سعی کنید از غذاهایی با قدرت غذایی کم و حجم زیاد استفاده نمایید. غذاهايي مانند ميوه جات و سبزيجات تازه، سوپ يا آش جو با حبوبات کم و سبزیجات فراوان و نان جو از بهترین غذاهای سلامت بخش شماست. انواع غذاهای چرب و شیرین و گوشت ها بسیار باب طبع شماست ولی مصرف بیش از حد آن ها برایتان مضر است، لذا مصرف آن ها را کاهش دهید. انواع سرخ کردنی ها و ادویه جاتِ محرک اشتها را کمتر مصرف کنید چرا که شما خود به خود اشتهای فراوان دارید و نیازی به تحریک آن ندارید. میوه های سرد و تر و نیز میوه های ترش و ترشیجات برای شما مفید است. اگر اهل فعالیت های جسمی زیاد هستید محدودیت های فوق در مورد شما کمتر می شود. کنترل وزن و در صورت لزوم کاهش وزن يکي از بهترين و اصولی ترین راه هاي اصلاح مزاج دم است. همچنين، خواب زیاد هر چند برای شما لذت بخش است ولی سعی نمایید بیش از حد متوسط در شبانه روز(۸-۶ ساعت) نخوابید چون می تواند سبب چاقی شما شود. خون دادن در دوره های منظم و فصد خون و حجامت
جهت حفظ سلامتی شما موثر است.
خوردن زرشک، کاهو، خيار، ميوه جات، انار، سبزيجات، سوپ جو، ليموترش تازه، استفاده از سالاد فصل قبل از غذا، روغن زيتون، غلات جوانه زده، بذر هاي ملين (خاکشير و … )، عسل به مقدار کم، غذاهاي خام، انواع توت قرمز، شاه توت، کدو خورشتي، آب زرشک و کم خوري نیز توصيه مي شود. خوردن غذاهاي سرخ شده چرب،  پرکالری و غلیظ، شيريني جات، ادويه جات تند، غذاهاي شور، گوشت زياد، کره و خامه، غذاهاي نشاسته اي، نان، نوشابه، تخم مرغ، نوشيدن مايعات همراه با غذا، خرما، رطب، توت خشک، کشمش، سس، سير، چاي، قهوه، نسکافه، بادمجان،Fast-Food و غذاهاي ساندويچي برای شما مضر است لذا سعی نمایید کمتر مصرف نمایید.

***

منبع: دکتر مرتضی مجاهدی
تنظیم: سینا جوانبخت 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید