بسم الله الرحمن الرحیم

پزشکی ایرانی، مکتب طبی جامع  و شامل انواع روشهای بهداشتی درمانی با سابقه علمی طولانی در تمدن ایران و اسلام می باشد. این مکتب در طول تاریخ از نبوغ و توان علمی حکمای نامداری چون بقراط، جالینوس، محمد بن زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، شیخ الرئیس ابو علی سینا، سید اسماعیل جرجانی، محمد حسین عقیلی خراسانی و بسیاری از حکمای دیگر بهره های فراوان برده و بالیده شده است.

خوشبختانه در سال ها اخیر با همت صاحبنظران و اندیشمندان فرهیخته، احیای میراث مکتوب ایشان در اولویت قرار گرفته است و آثار ارزشمند حکمای مذکور یکی بعد از دیگری در حال تصحیح و چاپ می باشد.

از جمله این منابع کتاب القانون فی الطب اثر جاودان شیخ الرئیس بوعلی سینا بعنوان یکی از مهمترین منابع درسی پزشکی ایرانی می باشد که به همت استاد ارجمند جناب آقای علیرضا مسعودی تصحیح و کتاب اول و دوم آن بعنوان دقیق ترین تصحیح کتاب قانون  در سالهای اخیر به زیور طبع آراسته شده است. از آنجایی درک مفاهیم عمیق این کتاب سترگ نیازمند دقت فراوان در متن و مراجعه به شروح متنوع آن می باشد. طرح رو خوانی و شرح کتاب القانون فی الطب توسط تعدادی از متخصصین طب ایرانی پیشنهاد و از جناب آقای مسعودی درخواست شد که در قالب فایل های صوتی تصویری متن کتاب را روخوانی و ترجمه نموده و در موارد ضروری با ارجاع به شروح آن ها توضیحات لازم را جهت علاقمندان ارایه نمایند. این پیشنهاد از سوی استاد پذیرفته شد و مرحله اول طرح در ۵۰ جلسه در سال ۱۳۹۴ اجرا گردید و در قالب نرم افزار کاربردی در دسترس دانشجویان رشته های مختلف مرتبط با طب سنتی و عموم علاقمندان قرار گرفت. تاکنون ۵۰ جلسه دوم این برنامه هم در قالب دو لوح فشرده تقدیم علاقمندان گردیده است.

ضمن تشکر از همکاران ارجمندی که با همت خود زمینه اجرایی نمودن این طرح را فراهم نمودند و آرزوی تداوم این برنامه ارزشمند توفیق روز افزون استاد ارجمند و همکاران محترم را از درگاه ایزد منان مسألت دارم.

دکتر محمود خدادوست

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی

وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی

***

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید