یکی از مسائل مهم در مکتب طب ایرانی توجه به فصول سال و تغییر در سبک زندگی و تغذیه براساس فصول مختلف می باشد. چرا که بدن انسال در هر فصل ویژگی های خاص و نیاز های متفاوتی دارد که در صورت عدم توجه و رعایت آن ها، فرد مستعد بیماری می گردد. در ادامه به شناخت فصل زمستان از دیدگاه طب ایرانی می پردازیم.

فصل زمستان از دیدگاه طب ایرانی

زمستان طبی نزد حکمای پیشین زمانی است که مردم به سبب سردی هوا محتاج به پوشش بیشتر بوده و حیوانات صحرایی و کوهی در غارها و شکاف های کوه پنهان گشته و بسیاری از انواع حشرات از بین می روند.

طبع زمستان چیست؟

 به دلیل تابش آفتاب به صورت مایل به زمین و ریزش باران و برف طبع این فصل سرد و تر است.

زمستان برای چه افرادی مناسب تر است؟

 این فصل برای افراد با غلبه صفرا مناسب تر است و ولی برای افراد با غلبه سردی و تری یا بلغم و افراد سالخورده مناسب نیست و به ایشان آزار می رساند.

ویژگی فصل زمستان از نظر طب ایرانی و سایر مکاتب طبی چیست؟

 در هر سه نظام طب ایرانی طب هندی و طب چینی این باور وجود دارد که به طور کلی در فصل زمستان سموم و مواد زائد بیشتر از دیگر فصول سال در بدن انباشته می شود.

فصل زمستان چه اثراتی بر بدن انسان می گذارد؟

اثرات این فصل بر بدن انسان شامل موارد زیر است:

  • به سبب سردی هوا و بسته شدن منافذ پوستی در سر و بدن حرارت میل به درون پیدا می کند و گویی حرارت غریزی قوای بدنی در این فصل تقویت می‌شود.
  • به سبب غلبه سرما بر بیشتر بخش های بدن اخلاط غلیظ و ساکن می شود.
  • به سبب کمی حرارت، حرکات تحلیل برنده رطوبات و زیادی خواب، مواد زائد در بدن افزایش می یابد .
  • فصل زمستان موجب افزایش تولید بلغم و امراض بلغمی است و با مصرف غذاهای غلیظ و سرد و مرطوب در زمستان احتمال ابتلاء به نزله و زکام افزایش می یابد. البته این امر بیشتر در افرادی که ضعف گوارش دارند اتفاق می‌افتد. اگر تولید این رطوبات در بدن افزایش یابد سرفه و سینه درد، درد پهلو، انواع ذات الریه، عفونت در چشم تورم حلق، بیماری‌های عصبی و سردرد مزمن نیز پدید می آید.که ممکن است در مواردی به سکته و صرع منتهی شود.
  • در زمستان رسوب و مقدار ادرار بیش از رسوب و مقدار ادرار در تابستان است.
  • اثر نهایی زمستان بر بدن افرادی که تدابیر این فصل را رعایت نموده اند این است که هضم بهتر صورت گرفته و گوشت و خون بدن در این فصل زیاد می گردد اما اگر پرخوری شده و ورزش کافی صورت نگیرد ممکن است افزایش و غلظت خون به حدی برسد که به بدن آسیب برساند.
  • به دلیل کاهش میزان تابش آفتاب در طول روز امکان بروز افسردگی در برخی افراد مستعد بیشتر می گردد.

****

منبع: برگرفته از کتاب «پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانی» نویسندگان: «دکتر ریحانه معینی و دکتر نرگس گرجی»

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید