دوران بلوغ مهم ترین دوران زندگی یک فرد است. شناخت کلیات دوران بلوغ و همچنین سن بلوغ یکی از مهم ترین مسائل پیش روی والدین برای مراقبت و حمایت از کودکان می باشد. سن بلوغ وابسته به تعادل بین گرمی و تری مزاج کودک است و رسیدن به این تعادل حاصل مجموعه ای از عوامل مانند وراثت، تغذیه و جنسیت، شرایط جغرافیایی و ورزش کردن است.

عوامل تاثیر گذار بر شروع سن بلوغ کدامند؟

عوامل مختلفی به طور مستقیم و یا غیر مستقیم بر شروع سن بلوغ اثر می گذارند:

۱: عوامل ارثی و ژنتیکی:

سن بلوغ در دختران بیشتر تحت تاثیر عوامل ارثی و خانوادگی است. دخترانی که مادرانشان زودتر بالغ شده اند، رشد جسنی زودتری خواهند داشت و مادرانی که بلوغ آنان دیرتر اتفاق افتاده است، دخترانشان بلوغ دیرتری را تجربه می کنند زیرا بخشی از خصوصیات مزاجی افراد ارثی است و به اصطلاح طب ایرانی، مزاج جبلی یا خلفی نامیده می شود.

۲: جنسیت:

دختران حدود ۲ سال زودتر از پسران بالغ می شوند.

۳: نژاد:

به طور متوسط دختران سیاه پوست حدود ۱ سال زودتر از دختران سفید پوست بالغ می شوند.

۴: اقلیم:

آب و هوا نیز بر سن بلوغ تاثیر دارد. بلوغ زودتر معمولا در مناطق استوایی و گرمسیر رخ می دهد. همچنین تفاوت زندگی در شهر و روستا نیز از عوامل موثر در سن بالغ شدن کودکان است. نوجوانان شهری زودتر از نوجوانان روستایی بالغ می شوند.

۵: وضعیت سلامت و تندرستی فرد:

  • تغذیه و بهداشت نامناسب در دو طیف می تواند هم سبب بلوغ دیررس و هم زودرس شوند.
  • ارتباطات اجتماعی آزاد و زیاد، روابط خانوادگی تنگاتنگ، خانواده های پرجمعیت و خانه های کوچک و بی بندو باری فرهنگی باعث بلوغ زودرس می شوند.
  • چاقی متوسط باعث بلوغ زودرس و چاقی و لاغری شدید باعث تاخیر در بلوغ می شود.
  • فعالیت بدنی شدید مثل ورزش حرفه ای باعث تاخیر در بلوغ می شود.

سخن پایانی:

از دیدگاه طب ایرانی مهم ترین عامل سن آغاز بلوغ، شرایط مزاجی است. موارد فوق می توانند از طریق بر هم زدن تعادل مزاجی فرد در فرایند بلوغ ایجاد اختلال کرده و سن شروع بلوغ را تغییر دهند.

****

منبع: برگرفته از کتاب «طب سنتی و بلوغ دختران» نویسندگان: «دکتر الهام اختری، دکتر مریم ایرانزاد اصل، دکتر سمیه ماهروزاده» پزشک متخصص طب ایرانی زیر نظر استاد سودابه بیوس

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید