دختر نوجوان دوست دارد زیبا باشد اما تغییرات ناگهانی دوران بلوغ و افزایش ناگهانی حرارت مزاج و ترشح برخی هورمون ها علیه زیبایی او عمل می‌کنند و حفظ سلامت و زیبایی را در طول سال‌های نوجوانی برای او بسیار دشوار می‌کنند. در ادامه به یکی از مشکلات شایع این دوران یعنی افزایش تعریق بدن و زیاد شدن بوی بد عرق بدن نوجوان می‌پردازیم.

تعریق و عرق کردن به چه دلیل اتفاق می افتد؟

تعریق واکنش بدن به افزایش حرارت است. در طول روز علت های متفاوتی موجب عرق کردن می شود. که این علل به دو دسته تقسیم می شود.

  1. حرارت درونی مانند: مزاج گرم، ورزش
  2. حرارت خارجی مانند: هوای گرم و مرطوب، رفتارهایی مثل خجالت کشیدن، نگرانی و اضطراب

در واقع عرق کردن روشی برای خنک کردن بدن و راهی برای خروج مواد زائد بدن هم می باشد. بنابراین عرق کردن نشانه طبیعت بیدار بدن است و اگر فردی در واکنش به این حرارت تعریق نداشته باشد می‌تواند در معرض بیماری قرار گیرد.

غدد عرق در بدن چگونه کار می کنند؟

در بدن دو نوع غدد عرق وجود دارد که در سراسر بدن پراکنده اند و بیشتر آب و نمک تولید می کنند تا بدن قادر به حفظ حرارت مناسب باشد. تعداد این غدد در بدن، حدود ۲ میلیون می باشد .

نوع اول غدد عرق

با بخار شدن عرق تولیدی از این دسته غدد، بدن خنک می‌شود. عوامل خارجی مانند هوای داغ، نوشیدنی های داغ، نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین، غذاهای تند و عوامل درونی مانند سوء مزاج گرم و ورزش بیش از اندازه، موجب عرق کردن بیش از حد می شود.

نوع دوم غدد عرق

نوع دیگر غدد عرقی در ناحیه زیر بغل و کشاله ران قرار دارند که علاوه بر آب و نمک، چربی نیز تولید می کنند. این دسته از غدد با شروع بلوغ به فعالیت می‌پردازند در صورت استرس این غدد، عرق بیشتری تولید می کنند.

چرا بوی عرق ایجاد می شود؟

بوی عرق ارتباط نزدیکی با مزاج فرد دارد. برای مثال افراد با مزاج گرم و تر، عرقی با بوی بیشتر یا تندتر دارند. از آنجایی که در سنین بلوغ با افزایش حرارت در مزاج روبرو هستیم، تند بویی عرق در این سنین شایع تر است. البته توجه داشته باشید که تند بویی با بوی ترشی یا تلخی یا تعفن متفاوت است. اگر چنین بوهایی از عرق به مشام برسد نشانه بیماری است و باید توسط متخصص طب سنتی بررسی گردد. دلایل ایجاد بوی عرق شامل موارد زیر می شود:

۱: فعالیت باکتری ها بر روی مواد زائد پوست:

از دیدگاه طب سنتی بدن انسان وقتی طی مراحل هضم مواد مفید غذا را از  مواد زائد آن جدا کرد، سعی می‌کند مواد زائد را از راه‌های مختلف مانند عرق دفع کند و پس از دفع کردن این مواد کنترلی بر این مواد ندارد و هرگاه طبیعت بدن انسان ماده ای را رها کند فعالیت باکتری ها و فساد آن آغاز می‌شود. در نتیجه فعالیت باکتری های موجود روی سطح پوست بوی تند عرق را تشدید می کند. بنابراین به جز پا که به سبب محیط بسته ناشی از کفش و جوراب که در طولانی مدت در جریان است و باکتری ها فرصت کافی برای فعالیت دارند در سایر مناطق بدن بوی تند عرق کمتر به مشام می‌رسد.

۲: میزان و نوع تغذیه:

عرق تغذیه مهمی در میزان و بوی عرق دارد. پرخوری، روی هم خوردگی و ریزه‌خواری منجر به افزایش تولید مواد زائد در بدن و در نتیجه تلاش آن برای دفع از طرق مختلف مثل افزایش تعریق و خوردن مواد غذایی مانند سیر و پیاز و غذاهای تند نیز موجب تغییر بوی عرق خواهند شد.

۳: لباس پوشیدن:

پوشیدن لباس عرق کرده نیز به داشتن بوی تند بدن کمک می‌کند. ممکن است در طول روز بدن شما بوی بد بگیرد. مثلا وقتی روزانه زیر بغل را نشویید، لباسی را روز های متعددی بپوشید و مدتی از یک کفش استفاده کنید.

چطور می توان از ایجاد بوی بد عرق جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از بوی بد عرق بدن روش های زیر توصیه می شود که همه راه‌حل‌های در دسترسی هستند.

  1. شستشوی زیر بغل و پاها و خشک کردن شان
  2. تعویض لباس ها و کفش
  3. خشک کردن پاها
  4. استفاده از جوراب‌های نخی

حالا یک سوال به وجود می آید که اگر همه این راه ها انجام شد ولی تعریق بیش از حد و بوی بدن وجود داشت چه کنیم؟

نشانه مفید بودن یا نبودن عرق برای بدن چیست؟

باید توجه داشته باشید که خصوصیات عرق اهمیت زیادی دارد. خصوصیاتی مانند رنگ، بو، قوام، مقدار، وقت بیرون آمدن عرق، از جمله این موارد هستند. همچنین حال عمومی فرد پس از تعریق مهم است. که پس از تعریق زیاد، احساس خوبی دارید یا احساس ضعف به وجود می‌آید. که این حالت ها نشانه خوب بودن عرق برای آن فرد یا بد بودنش می باشد. به این ترتیب که اگر حال وی خوب است به منزله مفید بودن تعریق و قوت بخشیدن به بدن به سبب خروج مواد زائد است پس نتیجه می‌گیریم هر تعریق زیادی را دال بر بیماری و داشتن مشکل نباید دانست.

علت ایجاد عرق زیاد در بدن چیست؟

تعریق زیاد در بدن دلایل مختلفی دارد:

۱: زیاده روی در خرودن غذا

اگر فردی تندرست باشد و زیاد عرق کند بدون سببی در ظاهر فرد بیشترین علت زیاده روی در غذا خوردن است اگر زیاده روی نمی کند نشان دهنده زیاد شدن مواد زائد در بدن است.

۲: ضعف بدن

در صورتی که تعریق بیشتر در سر و گردن و سینه باشد دال بر ضعف است. در این صورت ضروری است به تقویت فرد اقدام نموده با پزشک مشورت فرمایید.

به این ترتیب در سن بلوغ و سال‌های ابتدایی جوانی، زیادی عرق در اکثر موارد نشان دهنده طبیعی بودن فرد است و نباید برای وی نگران شد و یا به دنبال درمان بود.

چند توصیه دارویی برای کاهش بوی عرق

۱: افشانه جوشانده مورد

استفاده از افشانه مورد روشی خوشایند برای کاهش میزان و بوی عرق است.

روش آماده سازی:

مقداری برگ گیاه مورد را تهیه کنید و آنها را پاک کرده به این ترتیب که برگ های زرد یا برگ هایی که شبیه به مورد نیستند را جدا کنید و دور بریزید سپس برگ ها را شسته و خشک کنید تا خشک شود. پس از خشک شدن کامل این برگ ها کمی با دست خردشان کنید. دو قاشق غذاخوری از برگ خرد شده را در یک ظرف ریخته و دو لیوان آب اضافه کنید اجازه دهید بجوشد تا نصف شود. آن را صاف کرده و در افشانه بریزید و پس از حمام کردن به نواحی بدن که زیاد عرق می کند بپاشید. این عصاره تا یک هفته در دمای زیر ۲۵ درجه قابل نگهداری است.

۲: افشانه جوشانده گل سرخ

روش تهیه آن مانند افشانه مورد است و بهتر است در صورت امکان از گلبرگ های تازه گل سرخ استفاده شود. این افشانه ها را روزی سه بار به نواحی چین دار بدن مانند کشاله ران و زیر بغل بپاشید. این روش در فصل‌های گرم سال برای پیشگیری و درمان عرق سوز نیز مناسب است.

****

منبع: برگرفته از کتاب «طب سنتی و بلوغ دختران» نویسندگان:« دکتر الهام اختری، دکتر مریم ایران زاد اصل، دکتر سمیه ماهروزاده» پزشک متخصص طب ایرانی زیر نظر استاد سودابه بیوس»

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید