تنگی نفس حالتی را می‌گویند که تنفس فرد از حالت عادی خارج شده و تند و سریع می‌شود، مانند کسی که تازه از دویدن باز ایستاده است.  در طب سنتی این نوع تنفس را به‌نام «ربو» و «انتصاب النفس» می‌شناسند. در طب جدید انواعی از بیماری‌های ریوی از جمله بیماری‌های تحدیدی و انسدادی ریه (COPD) و در رأس آنها بیماری آسم باعث بروز تنگی نفس می‌شوند.
علل بروز تنگی نفس در طب ایرانی
-تنگی قفسه سینه به‌صورت مادرزادی
-تجمع بلغم غلیظ: از جمله علائم آن خرخر سینه، سرفه (که ممکن است خلط‌دار باشد) و تنگی نفس به‌خصوص از نوع فعالیتی که فرد از شدت تنگی نفس زبان را از دهان بیرون می‌آورد.
-بخارات در قلب و ر‌یه تجمع می‌ یابد و به این دلیل فرد دچار تنگی نفس شود و یکی از علائم آن تشنگی است که با آب سرد فرو می‌نشیند.
-ضعف حرارت غریزی و شل شدن و کاهش قوت عضلات قفسه سینه.
-غلبه یبوست و خشکی بر ریه می‌تواند از علل دیگر تنگی نفس باشد.
-به‌دنبال استنشاق هوای سرد یا نوشیدن آب سرد، غلبه سردی بر ریه بروز پیدا می کند که این نوع بیشتر در افراد مسن در پاییز و زمستان دیده می‌شود.
-به‌دنبال خوردن مواد غذایی نفاخ، باد غلیظ در مجاری هوایی تجمع می‌یابد و مانع تنفس عادی می‌شود.
-ایجاد ورم در ریه یا اعضای مجاور آن مثل دیافراگم، کبد، طحال و… که به‌دلیل آن ریه فشرده شده و انبساط آن در هنگام تنفس با مشکل مواجه شود.
-پُر بودن معده، باعث می‌شود که انبساط ریه برای تنفس به‌خوبی انجام نشود و فرد دچار تنگی نفس شود.
-بیماری‌های ریه مثل ذات الریه(عفونت ریه که در پزشکی رایج پنومونی نامیده میشود) هم می‌تواند موجب تنگی نفس شود.
راههای پیشگیری از تنگی نفس
پوشاندن سینه و ریه به‌خصوص در هوای سرد، ورزش ریه از جمله با صدای بلند آواز خواندن یا قرآن خواندن، نفس عمیق کشیدن و دمیدن (فوت کردن با شدت) و حفظ لینت طبع (رفع یبوست و پیشگیری از آن) از راههای پیشگیری از تنگی نفس است.
درمان تنگی نفس:
با توجه به اینکه انواع مختلفی از تنگی نفس در طب ایرانی مطرح شده است و درمان های تخصصی فراوانی برای آنها مطرح گردیده که بسیاری از آنها هنوز مورد تحقیق و پژوهش قرار نگرفته است، ارایه نسخ درمانی در حال حاضر فقط توسط پزشک متخصص طب ایرانی میسر است. خوانندگان محترم دقت فرمایند که فریب اطلاعات پراکنده و که با ادعاهای غیر کارشناسی و غیر متعارف که بصورت  افراط گونه ادعای درمان اینگونه بمیاری ها را در سایت های مختلف و فضاهای مجازی دارد را نخورند.

***

منبع: دکتر مریم مقیمی(متخصص طب سنتی)

ویرایش: سینا جوانبخت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید