خارش گلو یکی از عوارض شایع فصل بهار است که در طب سنتی در مورد ریشه این بیماری و علل ایجاد آن توضیحات کاملی وجود دارد. خارش گلو و بعضی دیگر از علائمی که با عنوان آلرژی های بهاری مطرح می شوند در طب ایرانی با عناوین دیگری شناخته می شوند. در ادامه به معرفی این بیماری در طب سنتی می پردازیم.

علت خارش گلو در فصل بهار چیست؟

یکی از دلایل ایجاد مشکلات آلرژی و خارش و سوزش گلو در فصل بهار در طب سنتی ایران نزله یا زکام است. واژه زکام برای شما آشناست و شاید واژه نزله را تا به حال نشنیده باشید اما قطعا با آن درگیر بوده اید. در ادامه به معرفی کوتاهی از این بیماری و یکی از علايم شایع آن می پردازیم. نزله و زکام بیماری‌های بسیار مهمی از دیدگاه طب ایرانی هستند.

نزله و زکام چیست؟

ترشحاتی که از مغز خارج می شود به دو صورت می توانند راهی برای خروج پیدا کنند. اگر این ترشحات به سمت بینی رفته و  از بینی خارج شود زکام نامیده می شوند و اگر به سمت حلق رفته و به حلق بریزد نزله خوانده می‌شوند.

خطر کدام یک کمتر است؟ نزله یا زکام؟

طبق تعریف بالا زکام از نزله بهتر است چون از بدن خارج می شود ولی ترشحات نزله وارد ریه شده و منجر به مشکلات ریوی می‌شود.

نزله چه عوارضی دارد؟

انتشار ماده نزله در بدن عوارض متعددی در پی دارد مثلاً برخی دردهای مفصلی مانند درد شانه، کمردرد و پادرد و سندروم تونل کارپ و برخی مشکلات گوارشی از جمله برخی کولیت ها حتی کولیت اولسروز با نزله مرتبط است.

مکانیسم ایجاد نزله و زکام چیست؟

سبب کلی ایجاد نزله و زکام این است که هر گاه رطوبت بسیار در مغز تجمع یابد و مغز نتواند آن را هضم کند این رطوبت  زیاد همانطور  هضم نشده از مغز به صورت نزله و یا زکام خارج می‌شود. ( البته منشا این رطوبت همیشه از مغز نیست و می تواند با بدهضمی معده ارتباط داشته باشد که مطالعات علوم رایج نیز این ارتباط را ثابت نموده اند)

انواع نزله چگونه دسته بندی می شوند؟

نزله دو نوع سرد و گرم دارد که هر کدام علل و علاماتی دارند یکی از علامتهای شایع که بیشتردر نزله ی گرم دیده می شود خارش گلو است. اگرچه همه ی انواع آلرژی را نمی توان به نزله ی حار (گرم) نسبت داد.

خارش گلو

در بسیاری از حساسیت‌ها، فرد مبتلا به آلرژی از خارش گلوی خود شکایت دارد، گاهی این خارش به حدی تشدید می‌شود که صبر و طاقت فرد را از او گرفته و او را کلافه می‌کند.

خارش گلو که بیشتر در فصل بهار اتفاق می افتد به علت ریزش مواد گرم از سینوسها به حلق و مجاری تنفسی است. این افراد مرتب گلو را صاف می کنند و یا صدایی که ناشی از خاراندن گلو به علت ساییدن عضلات حلق است در می آورند.

این بیماری گاهی به علت درمانهای غلط و خوددرمانی های بیماریهای تنفسی با داروهای گرم ایجاد می شود.

تذکرمهم

اگر دچار خارش گلو شده ‏ايد بايد از خوردن نعناع، شيرينى ‏هاى قنادى، انواع فلفل و ادويه ‏جات پرهيز كنيد.

درمان خانگی ساده در خارش گلو

یکی از درمان های خانگی و ساده ی خارش گلو مصرف ماءالشعیر طبی است که می توانیم در خانه درست کنیم. روزانه بر حسب تحمل هر ۶ ساعت یا هر ۸ ساعت یک استکان ماءالشعیر طبی می توان مصرف نمود البته بعضی افراد که مشکلات معده دارند ممکن است این دارو را تحمل نکنند و بهتر است با متخصص طب سنتی مشورت کنند.

****

منبع: برگرفته از کتاب مبانی طب ایرانی ویژه پزشکان عمومی

و کتاب پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

نظارت علمی و محتوایی مطالب: خانم دکتر عطیه سادات دانش پزشک متخصص طب ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید