در بسیاری از ترکیبات دارویی و بعضی ترکیبات غذایی که در طب ایرانی معرفی شده اند عسل کف گرفته استفاده می شده است. از دیدگاه طب ایرانی، اثر دارویی و غذایی این محلول عسلی بیشتر از عسل خام است.

آیا می توان عسل را حرارت داد؟

امروزه بسیاری از مردم عقیده دارند عسل هرگز نباید حرارت ببیند و سمی می شود.

از نظر علمی این اعتقاد که حرارت دادن عسل خطرناک است و می‌تواند تولید سم و در نتیجه‌ی آن سرطان‌زا باشد بخاطر دو ترکیب (HMF و MGO) در عسل است که با حرارت دادن آن مقدارشان در عسل افزایش می‌یابد.

به طور خلاصه خواص آنتی اکسیدانی و آنزیم‌های موجود در عسل خام در دمای بالاتر از ۴۵ درجه سانتی‌گراد از بین می‌رود. گرم کردن عسل بیش از ۶۰ درجه سانتی‌گراد کیفیت آن را کاهش می‌دهد و بالاتر از ۷۰ درجه سانتی‌گراد عسل را کاراملیزه می‌کند، پس از کارامل شدن عسل صرفا شیرین، و درست مانند یک قند است.

چرا عسل کف گرفته توصیه می شود؟

عسل با حرارت زیاد و حتی ماندن تغییراتی می کند و نباید مستقیم تحت حرارت بالا قرار گیرد. به همین دلیل با آب مخلوط شده و کمی حرارت داده می شود تا عسل کف گرفته تولید شود.

روش تهیه عسل کف گرفته چگونه است؟

برای تهیه این محلول، مقداری عسل را با کمی آب (تقریبا هم حجم عسل) مخلوط کنید. مخلوط آب و عسل را در حرارت بسیار ملایم قرار دهید و صبر کنید تا روی آب و عسل کف جمع شود. در این مرحله مخلوط را کم کم و آرام به هم بزنید و کف های رو مخلوط را با قاشق جدا کنید.

وقتی کف ها جدا شد و مایع کمی قوام پیدا کرد عسل بدون کف یا کف گرفته شده آماده شده و قابل استفاده می باشد.

****

نویسنده: «خانم دکتر عطیه سادات دانش» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید