سردرد یکی از شایع ترین شکایاتی است که درصد قابل توجهی از بیماران مراجعه کننده به مطب های خصوصی و کلینیک های تخصصی و حتی اورژانس را به خود اختصاص می دهد. در این خصوص می توان این شکایت را نیز از شایعترین شکایات مراجعه کنندگان به کلینیک های طب ایرانی دانست. بنده خود در طول سالهای طبابت بیماران با طب ایرانی با تعداد بسیار زیادی از مراجعینی مواجه بوده ام که با شکایات چندین ساله خود از سردرد به پزشکان زیادی در تخصص های مختلف مراجعه نموده بودند. با توجه به عوامل مختلف این شکایت شایع، مواجه شدن با آن تبحر و تسلط علمی خاص خود را می خواهد، در حدی که پیگیری  تشخیص آن به یک متخصص یک رشته خاص محدود نشده و تخصص های مختلف را می طلبد. دیدگاه های طب سنتی ایران در این خصوص، دیدگاه های جالب توجه و ارزشمندی است که امیدوارم با انجام پژوهش های مورد نیاز توسط پژوهشگران رشته های مرتبط بتوان با مستندات علمی میزان تاثیر این رویکردها را در بهبود این شکایت به جامعه علمی ارایه داد و دستاورد های آن را جهت بیماران رنجور از آن بکار بست. در این بخش مطالب همکاران عزیز متخصص طب ایرانی در خصوص سردرد که برخی از آنها می تواند بواسطه اصلاح سبک زندگی بیماران مبتلا به سردرد سبب کاهش حملات سردرد ایشان گردد تقدیم میگردد. لازم به ذکر است انجام هر گونه اقدام تشخیصی و درمانی طب ایرانی در مورد بیماران با شکایت سردرد خصوصا بیمارانی که به تازگی دچار سردرد شده اند یا تابلوی سردرد آنها تغییر یافته است باید با مشورت پزشک متخصص مغز و اعصاب صورت پذیرد.

دکتر مرتضی مجاهدی

مدیر علمی سایت مزاج

سردرد در طب ایرانی صداع نام دارد که تقسیم بندی آن با طب مدرن شباهت هایی زیادی دارد. در طب ایرانی انواع سردرد ها و از جمله میگرن به چندین نوع از جمله میگرن سرد، گرم، تر، خشک و با مشارکت معده یا رحم یا به دلیل حالات روحی و روانی تقسیم می شود.
طب سنتی برای هر یک از این سردردها بر اساس مزاج و یا سن فرد یک نوع درمان متفاوت ارایه می کند چون در طب مدرن بیماری را درمان می کنیم اما در طب سنتی بیمار درمان می شود یعنی درمان هر فرد با فرد دیگر فرق می کند. 
سردردهای گرم یعنی اینکه فرد به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب و یا مصرف یک نوع ماده غذایی گرم به سردرد مبتلا می شود.
سردردهایی که به دلیل مشکلات معده ایجاد می شوند با مصرف موادی مانند پیاز یا سیر و یا در اثر پرخوری شدت می گیرند.
سردرد به دلیل مشکلات روحی و یا رحمی نیز از دیگر سردردهای شایع است که سردرد به دلیل مشکلات رحمی در هنگام عادت ماهیانه ایجاد می شود.
درمان میگرن به روش طب سنتی : ابتدا باید سلامتی حفظ شود یعنی راه های پیشگیری اجرا شود که در این مورد مواردی از جمله هوا، مواد غذایی، خواب، ورزش و دفع مواد زاید از بدن لحاظ می شود. پس باید بهداشت فردی رعایت و عوامل ایجاد کننده میگرن حذف شود.
درمان میگرن در طب سنتی بسته به نوع سردرد و بیمار، با تجویز مواد غذایی خاص، مصرف دارو شامل گیاهی، حیوانی مانند روغن کوهان شتر یا شتر مرغ و مواد معدنی مانند نمک و اعمال دستی از جمله حجامت، زالو درمانی و ماساژ انجام می شود. طب سوزنی جزو طب مکمل حساب می شود و در صورت نیاز برای درمان میگرن استفاده می شود.

***

منبع: دکتر فاطمه امینی (متخصص طب سنتی)

ویرایش: سینا جوانبخت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید