در سالهای اخیر واژه طب اسلامی و معادل های آن مانند طب معصومین، طب اهلبیت، طب شیعه، طب قرآنی و…در محافل عمومی و مذهبی توسط جریانهای خاصی در حال ترویج است و کتابهای متعددی حاوی مطالب عوام پسند و نسخه های درمانی مختلف که مدعی درمان تمامی بیماری ها با نسخ حضرات معصومین علیهم السلام هستند با عناوین فوق الذکر در حال نشر و توزیع می باشد.مدعیان این اصطلاح که عموما ملبس به لباس روحانیت هستند  با استفاده از محافل مذهبی فعالیت های خود را به نام اهلبیت تبلیغ می نمایند و ادعا می نمایند هر بیماری را براحتی با طب اسلامی مورد ادعای خود درمان می نمایند. در این راستا ترکیباتی گیاهی که عمدتا مشابه نسخه ای کتاب های طب سنتی است و نام مقدس اهلبیت را بر آن نهاده اند را بهمراه خود برده و در تبلیغ خود ضمن سیاه نمایی اغراق آمیز طب رایج ادعا می نمایند که برای اهلبیت بصورت رایگان ویزیت می نمایند ولی در جنب همان مکان ویزیت داروهای به اصطلاح طب اسلامی که هر نسخه بالغ بر چند صد هزار تومان می شود به فروش می رسانند.
در این شرایط سوالات اساسی در مورد ماهیت و تعریف عناوین فوق و همچنین راهکارهای استفاده از آموزه های اسلام در حیطه سلامت از سوی محققین رشته های مختلف علوم اسلامی و نیز علوم سلامت مطرح شده است که پاسخ بدانها نیازمند بررسی همه جانبه جریان های موجود و نیز دیدگاه های علمی مرتبط با علوم دینی می باشد. در این راستا با تشخیص استاد ارجمند جناب آقای دکتر خدادوست معاونت وقت طب سنتی ایرانی اسلامی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، کارگروه ویژه ای تحت عنوان «کارگروه نظام سلامت در اسلام» از سال ۱۳۹۴ شکل گرفت تا به بررسی وضع موجود و رفع نیازهای علمی در این زمینه بپردازد. پس از بررسی هیای اولیه مشخص شده که از سال ۱۳۸۹ بمدت دو سال درکمیته ویژه ای در ستاد گیاهان دارویی نهاد ریاست جمهوری، همکار ارجمند آقای دکتر سید مهدی میرغضنفری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش بدنبال یک سلسله نشست ها و مصاحبه های مفصل با مدعیان جریانی به نام طب اسلامی نسبت به جمع آوری دیدگاه های ایشان اقدام نموده اند و بعنوان نتیجه این پروژه اعلام نمودند که در کل تعریف شفاف و مشخصی در تبیین ماهیت طب اسلامی از جریان های موجود استخراج نشده است و ادامه پژوهش در این زمینه باید در بین اساتید برجسته علوم دینی و کلام اسلامی و  نیز اساتید علوم قرآن و حدیث حوزه و دانشگاه پیگیری شود. همچنین با مروری بر سوابق و مدارج علمی افراد شاخصی که در محافل عمومی و رسانه ها در حال تبلیغ طب اسلامی هستند به نظر رسید که این بزرگواران هر چند ممکن است دغدغه های قلبی و از سر دلسوزی و احیای شعایر دینی داشته باشند(جدای از خیل کثیری که به نام دین و طب اسلامی و با سوء استفاده از اعتقادات پاک مردم در حال کاسبی هستند) ولی از آنجایی که تحصیلات سوابق علمی ایشان عموماً مربوط به رشته پزشکی و مهندسی و…می باشد، فقدان تسلط علمی بر رشته های مورد نیاز این مبحث خصوصا علم کلام و علوم قرآن و حدیث، سبب برداشت های سطحی از اصل مطلب شده است وآنچه بعنوان جریان های افراطی مدعی طب اسلامی در جامعه شاهد هستیم نتیجه این نظریه پردازی های بدون پشتوانه علمی این عزیزان می باشد.
بر اساس تصمیم کارگروه و با همکاری مشفقانه برادر ارجمند جناب آقای دکتر آرضایی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) جلسات دیدار با علما و اساتید شکل گرفت و در نهایت کارگروه به این نتیجه رسید که جهت ایجاد گفتمان علمی در این زمینه نیاز به برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور اساتید مرتبط می باشد. بدین ترتیب کارگاه ها ی مذکور به همت دانشگاهای علوم پزشکی و انجمن علمی طب سنتی ایران و  با استفاده از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه، با عنوان «آشنایی با نظام سلامت در اسلام» جهت ترویج گفتمان علمی در این زمینه در دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار گردید. جهت دسترسی بیشتر علاقمندان به این مباحث  بخشی از سایت مزاج با عنوان نظام سلامت در اسلام به انعکاس مطالب مرتبط با موضوع فوق الذکر اختصاص داده شده است. در این قسمت مجموعه آثار مکتوب و فایل های صوتی تصویری استاتید رشته های مختلف مرتبط با این موضوع در دسترس کاربران محترم قرار دارد.

رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

دکتر مرتضی مجاهدی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید