سندرم پیش از قاعدگی:بسیاری از خانم‌ها(به خصوص با مزاج سرد) از یک هفته تا چند روز قبل از رخ دادن قاعدگی دچار بی‌حوصلگی، کاهش آستانه تحمل، پرخاشگری، اختلال خواب، دل‌درد، کمردرد و افزایش بروز جوش در صورت و پشت و …. می‌شوند. 

باید توجه داشته باشید که در صورت کمبود ذخایر آهن، ویتامین دی و …. بروز این علایم شدیدتر خواهد بود پس حواستان به تامین ریز مغذی‌ها باشد.
خواب به موقع و نداشتن شب‌بیداری نیز به کنترل این حالات کمک زیادی می‌کند.
در رژیم غذایی خود از یک هفته مانده به عادت ماهیانه غذاهای پر فیبر مانند آش سبزی و سوپ و آش جو و گندم را لحاظ بگنجانید و اگر زیاد جوش می‌زنید خرما، ارده، پسته و … را در این یک هفته تا باز شدن خون قاعدگی میل نکنید.
از یکی دو روز قبل از ایجاد سندرم پیش از قاعدگی حمام طولانی و استخر نداشته باشید.
اگر پرخاشگری و افکار ناراحت‌کننده شما را در این دوران آزار می‌دهد ضمن توضیح وضعیت خود برای دیگر اعضای خانه، دم‌نوش های طب سنتی ایران مانند گل‌گاوزبان نیز بنوشید.
از مصرف غذاهایی که تولید سودای غیر طبیعی یا زیاد مینمایند مانند گوشت گاو ، سوسیس، کالباس، غذاهای کنسروی و مانده، نوشابه، قارچ، عدس، بادمجان، ترشیجات پرهیز نمایید.
از مصرف غذاهایی که خون غلیظ یا بلغم غیر طبیعی تولید می کنند مانند ماکارونی، لازانیا، خیار، گوجه فرنگی، ماهی، ماست وانواع مواد با مزاج سرد وتر و لزج اجتناب نمایید.
از شست وشو با آب سرد بعد از هر بار دفع ادرار و مدفوع و همچنین از حمام کردن و هرنوع شست و شوی اضافه در زمان قاعدگی تا حد امکان خودداری کنید.
به طور کلی از پوشیدن شلوارهای تنگ به خصوص شلوارهای جین تنگ پرهیز نمایید. چرا که به کمر، پهلو، کشاله ران فشار می آورند و خون رسانی به تخمدان و رحم را کاهش می دهد، همچنین عدم تبخیر کافی از طریق این شلوارها محیط مناسب برای رشد قارچها را فراهم می کند.
از پوشیدن لباس های کوتاه که روی ناحیه کمر و پهلوها را نمی پوشانند اجتناب کنید، زیرا این امر منجر به افزایش سردی بخشهای داخلی مجاور این نواحی می گردد. 

*******

منبع: کانال مثبت سلامتی – دکتر الهام اختری (متخصص طب سنتی ایرانی)
گردآوری :جواد اسحاقی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید