سلامت جنسی از عوامل اساسی و مهم در پایداری زندگی زناشویی است و یکی از مهمترین عوامل خوشبختی زوجین و کیفیت خوب زندگی، روابط مطلوب جنسی است. اختلالات عملکرد جنسی، آسیب جدی به ارتباطات بین فردی، سلامت عاطفی و اعتماد به نفس افراد وارد می‌کند. ایجاد احساس محرومیت و عدم ایمنی در همسران می‌تواند به اختلافات زناشویی منجر شود و با اختلال در سلامت زندگی خانوادگی، عامل از هم گسیختگی اجتماعی شود.
اختلالات عملکرد جنسی یک مشکل سلامتی با شیوع بالاست که در زنان ۲۵-۶۰ درصد برآورده شده است که در مردان درصد آن بر اساس تحقیقات بعمل آمده ۵۲ درصد می‌باشد.
در منابع طب رایج، به اهمیت سلامت روانی عاطفی در تعدیل تمایلات جنسی پرداخته شده و ارتباط بین اختلالات سلامت روان و اختلالات عملکرد جنسی مورد توجه قرار گرفته است.
طب سنتی ایران به عنوان یک طب کل‌نگر دارای دستورات مشخصی برای حفظ سلامت جنسی است. از دیدگاه این مکتب طبی، حفظ سلامت جنسی، کار طبیعت مدبره بدن است که علاوه بر بقای نسل، جهت حفظ تندرستی بدن و به عنوان یکی از پالایش‌های طبیعی به آن نیازمند است. بر اساس دیدگاه طب سنتی، بدن دارای چهار عضو مهم به نام اعضای رئیسه (قلب و مغز و کبد و گنادها) است که سلامت بدن در گرو سلامت و عملکرد صحیح هر یک از این اعضا است.
با بررسی تدابیر سلامت جنسی در منابع طب سنتی ایران درمییابیم که رابطه جنسی متعادل جهت سلامت جسمی و روانی افراد ضروری است و رعایت تدابیر، منجر به افزایش نیروی جسمانی و پیشگیری از برخی بیماری‌های روانی می‌شود.
مقاربت یا رابطه جنسی جهت بقای نسل و سلامتی فرد ضروری است. مقاربت سالم با ملاحظه زمان مناسب انجام آن و تدابیر قبل و بعد از آن، که امروزه کمتر به آن پرداخته می‌شود، در منابع طب سنتی به تفکیک آمده است.
از دیدگاه طب سنتی، مقاربتی که به هنگام نیاز و با رعایت تدابیر صورت گیرد دارای آثار مفیدی برای حفظ سلامت بدن است و ترک آن در همین شرایط، عوارضی به دنبال دارد و موجب بیماری می‌شود.
 

بیشتر بخوانید »»»» ضعف نیروی جنسی مردان و توصیه های غذایی آن در طب ایرانی

 
 
در ادامه به منافع و مراعات تعادل در رابطه جنسی و عوارض و بیماری‌های ناشی از افراط و تفریط جنسی می‌پردازیم.

  1. منافع مقاربت: مقاربت به هنگام نیاز و با رعایت تدابیر، منجر به آثار مفیدی در بدن می‌شود. پالایش بدن از فضولات، نشاط و سرحالی، سبکی در حرکات، افزایش اشتها، دفع پریشانی فکر و غم و اندوه، فرونشاندن خشم و غضب، رفع بیماری‌های ناشی از سودا، همچون آشفتگی ذهنی، مالیخولیا و وسواس، افزایش نیرو و رفع علائم ناشی از تجمع بلغم مانند خستگی و کندی، از جمله این آثار به‌شمار می‌رود.
  2. آمادگی همسر قبل از مقاربت: از تدابیر لازم در شکل‌گیری مقاربت، آماده‌کردن همسر در شروع آمیزش است تا با لذت‌بخش‌ترشدن آن به علت تحریک همزمان، زوجه نیز از منافع مقاربت بهره‌مند گردد و با تحریکات صورت‌گرفته، امکان انزال همزمان که مناسب‌ترین صورت، برای تشکیل نطفه جهت بارداری است، فراهم شود.
  3. اوقات مقاربت: آمیزش جنسی باید بر اساس تمایلات واقعی، شرایط فیزیکی و روانی فرد و با ملاحظه زمان غذاخوردن و شرایط آب و هوایی شکل بگیرد. به عبارتی آمیزش جنسی، تنها در زمانی توصیه می‌شود که میل و اشتیاق واقعی به انجام مقاربت وجود داشته باشد و فرد احساس سلامتی و قوت در بدن کند و نعوظ بدون علت تحریک خارجی به وجود آمده باشد. بهترین زمان مقاربت بعد از هضم غذا در معده است که به طور متوسط حدود ۲ ساعت بعد از صرف غذا است، پس در زمان گرسنگی، تشنگی و پری معده باید از مقاربت پرهیز کرد. پس از کار سنگین و خستگی بدن، پس از بیداری طولانی، در هنگام غم و اندوه سخت یا حتی شادی مفرط و در زمان ابتلا به برخی بیماری‌ها همچون: امراض سینه و شش، درد مفاصل، ابتلا به اسهال، باید از مقاربت پرهیز شود.
  4. دفعات مناسب مقاربت: زمان مقاربت بعدی با ملاحظه مزاج فرد، سن، فصل و با رعایت قوت و ضعف بدن و اشتیاق به آمیزش، بدون محرک خارجی تعیین می‌شود.
  5. عوارض ترک مقاربت: اگر شرایط مقاربت بر اساس تدابیر آن، فراهم باشد، ترک مقاربت ایجاد عوارضی در بدن می‌کند. احساس سستی و کندی در حرکات، سنگینی در سر و بدن، تاریکی چشم، نگرانی، پریشانی و ناآرامی، کم‌اشتهایی، کاهش نشاط، طپش قلب، تنگی نفس، سردی بدن، بی‌خوابی و وسواس از مهمترین عوارض ترک مقاربت هستند.
  6. مضرات افراط در مقاربت: عدم رعایت اعتدال در مقاربت و افراط در مقاربت، عوارضی را در بدن ایجاد می‌کند. ضعف عمومی، سردی بدن، لاغری و خشکی به خصوص در افراد با مزاج‌های سرد و خشک و گرم و خشک، ضعف بینایی و فرورفتگی چشم، کاهش اشتها، طپش قلب، ضعف معده، تشدید درد مفاصل و… از مضرات افراط در مقاربت می‌باشد.

 

تشخیص مزاج به روش علمی »»» آزمون سنجش مزاج دکتر مجاهدی

 
 
جهت شکل‌گیری رابطه جنسی سالم باید به اصلاح سبک زندگی پرداخت و در این راستا اصلاح الگوی خوردن و آشامیدن، تنظیم خواب و رعایت الگوی ورزش الزامی است، ملاحظه تقویت بدن و اعضای رئیسه جهت سلامت جنسی ضروری است. بهبود روابط جنسی ناگزیر از رعایت مسائل روانی اعم از کنترل استرس‌ها، هیجانات، ترس‌ها و عواطف است که یکی از اصول بهداشت جنسی از نظر حکمای طب سنتی محسوب می‌شود.
از سویی رعایت رابطه متعادل جنسی از ضروریات است و پرهیز از هر گونه افراط و تفریط که عوارض هر کدام ذکر گردید، توصیه می‌شود.

***

منبع: مروری بر تدابیر سلامت جنسی از دیدگاه طب سنتی ایران
تنظیم: سینا جوانبخت
 
 
 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید