تغییرات دمایی و تابش نور خورشید و همچنین کاهش طول روز که با شروع فصل پاییز ایجاد می شود؛ باعث ایجاد تغییراتی در سیستم بدنی می گردد، طب ایرانی در این زمینه توصیه های متنوعی دارد که با توجه و عمل به آن ها می تواند از شدت تاثیرات منفی فصل پاییز بر بدن را کاهش دهد. این توصیه ها به شرح زیر می باشد:

خواب و بیداری

در مورد خوابیدن نکات زیادی از جمله مقدار خواب، زمان خواب و محل مناسب خوابیدن مورد توجه است. در ادامه به موضوع محل مناسب خواب اشاره می گردد.

محل مناسب برای خوابیدن در پاییز چه ویژگی باید داشته باشد؟

 محل خوابدن در فصل پاییز حتما باید دارای حرارت مناسب باشد. نکته مهم در موقع خواب این است که در فصل پاییز باید از خوابیدن در جای سرد پرهیز کرد.

نوع پوشش فرد در فصل پاییز در هنگام خواب چگونه باید باشد؟

در هوای سرد پاییز ،در هنگام خواب باید به موارد زیر توجه نمود:

۱: پوشاندن سر:

سر در معرض هوای سرد قرار نگیرد. بنابراین پوشاندن سر در هنگام خواب در بچه ها و کسانی که بیشتر در معرض سرماخوردگی و سینوزیت هستند، توصیه می شود.

۲: پوشاندن پهلوها:

بهتر است در این فصل، در هنگام خواب پهلوها نیز حتما پوشانده شوند.

نکته مهم: در پاییز به هیچ وجه با شکم پر نخوابید!

اگر چه خوابیدن با شکم پر منع شده است ولی در این فصل خطرناک تر است تا جلوی صعود بخارات به سر گرفته شود.

سایر توصیه های سبک زندگی در فصل پاییز

گرچه در مورد نوع سبک زندگی در این فصل توصیه های زیادی می توان بیان داشت اما در ادامه به شناخت چند نکته مهم در مورد سبک زندگی در این فصل می پردازیم:

۱: پوشش مناسب این فصل 

به طور کلی پاییز، فصل اختلالات در دمای هواست و در آن معمولا با هوای نسبتا سرد صبح و گرم ظهر مواجهیم. حکمای طب ایرانی توصیه می کنند که در هر دو حالت پوشش مناسب داشته باشیم تا از آسیب تغییر دمای هوا در امان باشیم.

۲:ورزش

در این فصل، ورزش و حرکت دادن اعضای بدن به میزان معتدل توصیه می شود.تحرک و ورزش معتدل باعث می شود تا بدن را کمی گرم شود و تعادل خود را در برابر سرمای بیرون حفظ نماید.

۳: جماع در پاییز

در این فصل باید از جماع بسیار پرهیز نمود. جماع بیش از حد باعث خشکی بیشتر بدن و تحلیل قوای آن می گردد. ولی جماع به میزان متعادل که باعث نشاط گردد، زیان بخش نیست.

۴: حمام در پاییز

حمام در این فصل نباید با آب بسیار گرم باشد. آب بسیار گرم، خشک کننده بدن و تحریک کننده مواد است. آب سرد نیز مسدود کننده منافذ و مانع تبخیر و تحلیل مواد است. در نتیجه هر دوی این ها باعث ایجاد بیماری در این فصل می گردند. ریختن آب سرد بر سر(دوش آب سرد) نیز در پاییز زیان بخش است و باعث بروز نزله و زکام می شود. بنابراین استفاده از آب ولرم در حمام توصیه می شود.

****

منبع: برگرفته از کتاب «هوا، از مجموعه کتاب های سلامت بر پایه سبک زندگی ایرانی اسلامی» نویسندگان: دکتر غلامرضا کردافشاری، دکتر محمود خدادوست، دکتر حوریه محمدی کناری، دکتر مریم مقیمی»

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید