خوشحالی و شاد بودن یکی از مهم ترین نیاز های زندگی است. در هر عصری از تکنولوژی که باشیم، خوشحالی و پایدار ماندن این شادی عامل آرامش و تصمیم های بهتر فرد می تواند باشد. مجموعه این موارد در طب سنتی در موضوع اعراض نفسانی بیان می شود.  در ادامه به این موضوع می پردازیم.

راهکارهای دستیابی به خوشحالی پایدار

خوشحالی، لذت بردن و حال خوب زیبایی های زندگی اند و بدون اینها زندگی بی معنا و فاقد نشاط و انگیزه خواهدبود. همه ما برای روزهایی، ساعت هایی و یا حداقل لحظاتی این تجربه دل‌انگیز را داشته ایم که از اعماق وجودمان احساس خوشحالی کنیم. اما اینکه چگونه این حال خوب را ماندگار، طولانی تر و پایدار کنیم، دغدغه ای است که همه بدنبال راه حل آن هستیم.
ناگفته نماند که کم نیستند افرادی که آگاهانه یا ناخودآگاه راه را اشتباه رفته و نه تنها به خوشحالی پایدار دست نیافته اند، بلکه همان اندک حال خوش را نیز باخته اند. تقلید کورکورانه، اعتیاد، قمار، بزهکاری و … مصادیق این انتخاب های نادرست اند.

راهکارهای ساده، در دسترس و عملی دستیابی به خوشحالی کدام است؟

راهکارهایی مانند موارد زیر می تواند به دسترسی به خوشحالی پایدار کمک کننده باشد:

  1. ورزش
  2. تخلیه افکار منفی
  3. شکر گذاری
  4. استفاده از تجربه
  5. تفکر مثبت
  6. خواب مناسب
  7. تمرین تمرکز
  8. توجه به نقاط قوت
  9. کمک به دیگران
  10. هدفمندی

۱: ورزش

ورزش با افزایش ترشح اندورفین در بدن، خلق و خوی فرد را بهبود می بخشد. بی جهت نیست که آمار اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی در ورزشکاران پایین تر است. همه در ذهن خود از فرد ورزشکار، انسانی خوش مشرب، بشاش و سرحال ترسیم می کنند. در تعدادی مطالعات تحقیقاتی در دانشگاه تورنتو ثابت گردیده که ورزش باعث كاهش پایدار ميزان افسردگي می شود.

۲: تخلیه افکار منفی

ذهن ما نیازمند پاکسازی از افکار منفی است. افرادی که در افکار منفی غرق می شوند، حتی قادر به تشخيص مشکلات واقعی خود نیستند چه برسد به اینکه از دست آنها خلاص شده و حال‌شان خوب شود. محققان‌توصیه می کنند که بطور روزانه افکار منفي را بر روی یک تکه کاغذ بنویسیم و پس از بازه زمانی مشخصی، آنها را امحاء کنیم. پژوهشها نشان داده همین کار ساده، خوشحالی مان را پایدارتر می کند.

۳: شكر گزاری

شکرگذاری یعنی یادآوری و سپاسگذاری بابت چیزها و نکات مثبتی که به ما انگیزه می دهد زنده بمانیم و ادامه بدهیم.
در مقابل ناشکری ما را به ورطه نگرانی، احساس شکست، غمگینی و نارضایتی می کشاند. همان چیزهایی که حال خوش را از ما می گیرد.
پیشنهاد روانشناسان این است که هر روز از خواب كه بيدار مي شويم، حداقل سه چيزي كه بابت آنها شاد می‌شویم را در ذهن‌مان مرور کنیم، آنها را بنويسيم و بابت داشتن آنها شکرگذار باشیم.

۴: استفاده از گنج تجربه

جالب است بدانیم که پژوهشها نشان داده اند، تجارب ما حتی آنها که تلخ بوده‌اند، می توانند جزء مسایل بیادماندنی و لذت بخش زندگی ما باشند. توماس گيلوويچ، روانشناس دانشگاه کرنل تحقيقات گسترده اي انجام داده اند كه نشان ميدهد تجارب هرچقدر هم تلخ باشند، جزو مسایل به یاد ماندنی و لذت بخش زندگي هر شخصي است. تجربه از متعلقات شخصی هر فرد است و نسبت به آنها تعلق خاطر دارد و این راز لذت بخش بودن تجارب است. علاوه بر این استفاده از تجربه، ریسک و نگرانی خطا، اشتباه، ضرر و … را کم می کند و به پایداری خوشحالی کمک‌می کند.

۵: تفکر مثبت

تفکر مثبت و مثبت اندیشی با بهبود عملکرد ما و افزایش سطح خلاقیت، انرژی، امید و بهره وری موتور محرکه ما در دستیابی به اهداف ما خواهد بود.

۶: خواب مناسب

بیخوابی، بدخوابی و خواب بد، روزمان را خراب می کند، یک خواب مناسب، کافی و بموقع می تواند به بازیابی انرژیهای از دست رفته و افزایش نشاط و سرحالی ما گردد.

۷: تمرین تمرکز

اگر بتوانیم تمرکز و توجه کامل به زمان حال داشته باشیم و واقعیتهای موجود را همانگونه که هستند بپذیریم، استرس و اضطراب و نگرانی های مان کاهش خواهند یافت. این رهآورد تمرکز حواس است. البته این‌تکنیک باید همیشه و همه تکرار و تمرين شود.

۸: تمرکز بر نقاط قوت خویش

کنجکاوی، مهربانی، روشن فکری، شجاعت و … نقاط قوتی هستند که اغلب به آنها بی توجه هستیم. یادآوری نقاط قوت، ارتقاء آنها و استفاده از آنها راهکار خوبی است برای خوشحال ماندن.
کسانی که بیشتر از آنکه نقاط قوت خود را یادآوری کنند، به نقاط ضعف خود می اندیشند، کمتر طعم واقعی شادی و شادمانی را می چشند.

۹:کمک به دیگران:

تحقیقات نشان می دهد کسانی که سخاوتمندانه پول، زمان و امکانات خود را برای کمک به دیگران اختصاص می دهند، شادتر و بانشاط تر هستند.

۱۰:هدفمندی

کسانی که برای زندگی‌شان هدفی تعیین می کنند و هدفمند زندگی می کنند، زندگی را برای رسیدن به آن‌هدف برنامه‌ریزی و هدایت می کنند و این باعث ارتقاء حس رضایتمندی، مفیدبودن و شادمانی می گردد.

****

نویسنده: دکتر محمدجعفر طالب پور

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

نظارت محتوایی و علمی مطالب: دکتر عطیه سادات دانش پزشک متخصص طب ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید