” راهکارهای طب ایرانی در چاقی و اضافه وزن “

از منظر طب ایرانی، علت اضافه وزن افزایش رطوبت در بدن است. این رطوبت می‌تواند با گرمی همراه باشد یا سردی. اما عموما آنچه باعث تجمع بافت چربی در بدن می‌شود، رطوبت و سردی است.
برای کاهش وزن قدم اول اصلاح سبک زندگی ‌است. راهکار طب ایرانی برای اصلاح سبک زندگی، اصول شش‌گانه سلامت یا سته‌ی ضروریه است.
این اصول شش گانه شامل موارد زیر اند:
۱- خواب و بیداری
۲- تغذیه
۳- روحیات
۴- تحرکات
۵- آب و هوا
۶- دفع مواد زائد
 

بیشتر بخوانید»»»عوامل موثر در پدیده چاقی شکم و پهلو از منظر طب ایرانی

 
 
از نظر طب ایرانی فقط با رژیم غذایی نمی‌توان لاغر شد بلکه حتما باید اصول شش‌گانه را اصلاح کرد که شامل موارد زیر است:
۱- خواب و بیداری:
خوابیدن دم صبح و خواب دیروقت شب‌ها مانع کاهش وزن است و موجب اختلال هضم می‌شود. پس برای کاهش وزن، حتما باید سحرخیز باشیم و شب‌ها زود بخوابیم.
۲- تغذیه:
از نظر طب ایرانی، گام اساسی در کنترل وزن اصلاح آداب تغذیه و کیفیت غذا است، نه حجم و مقدار غذا. چیزی به اسم تحمل ضعف و گرسنگی و حذف اقلام غذایی سالم نداریم.
۳- روحیات:
در صورت داشتن استرس یا مشکل روحی که موجب پرخوری عصبی می‌شود، باید آن مشکل را زیر نظر پزشک درمان کنیم. رژیم در افراد افسرده و استرسی، ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد.
۴- تحرک:
در کنار برنامه غذایی سالم، نباید از ورزش متناسب با مزاج غافل بمانیم.
۵- آب و هوا:
در آب و هوا و اقلیم‌های رطوبی مانند مناطق شمال ایران و نیز در فصل‌های مرطوب سال، استعداد چاقی بیشتر است و باید به رعایت تدابیر خاص طب ایرانی در این اقالیم و فصل‌ها توجه داشته باشیم.
۶- دفع مواد زائد:
در صورت داشتن یبوست، حبس خون قاعدگی، نداشتن تعریق حتی در صورت ورزش و تحرک زیاد حتما قبل از اقدام به کاهش وزن این موارد را درمان کنیم. چون تا فضولات از بدن دفع نشوند، کاهش وزن نخواهیم داشت.
خلاصه؛ اصلاح سبک زندگی برای کاهش وزن لازم است و رژیم غذایی تنها یک جز از آن است.
 
 

تشخیص مزاج به روش علمی »»» سایت مزاج سنجی دکتر مجاهدی

 
نکته:
برخی افراد از چاقی قسمت مرکزی بدن شاکی‌اند. یعنی در صورت افزایش وزن، فقط شکم و ران‌ها و باسن دچار افزایش سایز می‌شود و ساعد و ساق‌ها و صورت لاغر می‌مانند. این افراد عمدتا دارای مزاج سرشتی خشک هستند.
افراد خشک مزاج استعداد چاقی چندانی ندارند و اگر به هر دلیلی مانند افزایش سن، این اتفاق بیفتد، بیشتر دچار چاقی مرکزی می‌شوند.
برای جلوگیری از این وضعیت نکات مربوط به اصول شش گانه طب سنتی باید دقیقا رعایت شود خصوصا از سن زیر ۳۰سال. چون برگشت این نوع چاقی در سنین بالای ۳۵ سال بسیار سخت و دشوار است.

***

منبع: دکترسمیه ذاکری (متخصص طب ایرانی)
 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید