در ایام روزه داری به دلیل تغییرات ایجاد شده در زمان مصرف غذا، صرف برخی غذهای نامناسب با روزه داری، ضعف بدن و … افراد دچار برخی عوارض و شکایات روزه داری می شوند. از جمله این شکایات ترش کردن، نفخ و… است. بهتر است در کنار توجه به توصیه های زمان روزه داری، توصیه هایی برای رفع یا کاهش این عوارض و شکایات را نیز بدانید.

شکایات خاص روزه داری کدام است؟

از جمله عارضه های ایجاد شده در هنگام روزه داری موارد زیر است:

  • ترش كردن و تلخی دهان در هنگام صبح
  • یبوست
  • تشنگی

چه راهکارهایی برای رفع این شکایات وجود دارد؟

برای رفع هر یک از این شکایات می توان از توصیه های طب ایرانی استفاده نمود.

۱: ترش كردن و تلخی دهان در هنگام صبح

این افراد باید از غذاهای سبك در وعده سحری استفاده كنند و پس از خوردن سحری برای مدت ۲۰ دقیقه راه بروند و بلافاصله نخوابند. خوردن غذاهای در هم و خصوصاً آب به‌همراه غذا، هضم معده را دچار اختلال می‌نماید و عوارض مختلف چون شکایات فوق را ایجاد می‌کند. درصورت عدم بهود شکایات با تدابیر فوق، از غذاهای تقویت کننده دهانه معده مثل سیب ترش، به، مربای بالنگ و خصوصاً رب به استفاده فرمایید.

۲: یبوست

اگر در ماه رمضان دچار یبوست می‌شوید، علاوه بر میوه از خورشت‌های ملین مثل خورشت آلو و خورشت‌های سبزی‌دار بیشتر استفاده کنید. افزودن سبوس گندم، هویج و آلو به غذاهای پختنی و استفاده بیشتر از میوه‌های لینت بخش مثل سیب با پوست، هلو، زرد آلو، انجیر، انگور و کاهو به حسب مزاج افراد مختلف توصیه می‌گردد. در صورت عدم بهبود با رعایت اصول فوق، قبل از افطاری و سحری یک تا دو قاشق غذاخوری خاکشیر با آب گرم میل فرمایید.

۳: تشنگی

میزان تشنگی عموما بستگی به فصل و گرمی هوا، میزان فعالیت و خصوصاً مزاج فرد روزه‌دار دارد. در هوای گرم و فعالیت زیاد، تشنگی بیشتر خواهد شد و خصوصاً افراد گرم مزاج بسیار بیشتر از افراد سرد مزاج دچار تشنگی می‌گردند. از طرف دیگر در برخی از افراد به‌علت برنامه غلط غذایی از افطار تا سحر و مصرف بی‌رویه آب و مایعات، مشکلاتی چون سوء هضم و نفخ و درد معده و… ایجاد می‌گردد. جهت پیشگیری حداکثری از مشکلات فوق الذکر موارد زیر توصیه می‌گردد:

چه توصیه هایی برای رفع تشنگی روزه داری وجود دارد؟

برای رفع تشنگی روزه داران نکات زیر را رعایت کنید.

۱: مصرف شربت های ساده در وعده سحر

حدود نیم ساعت قبل از سحری بر اساس میزان گرمی مزاج و پیش بینی تشنگی خود، آب، شربت‌های ساده کم شیرین، آبمیوه و چای بسیار کم رنگ میل کنید و تا جذب آن‌ها هیچ غذایی نخورید (هر چه مایع مصرف شده ساده‌تر باشد جذب آن سریع‌تر خواهد بود). در این مورد افراد گرم مزاج از سکنجبین، ماءالشعیر، شربت آبلیمو و گلاب، شربت زرشک و آلبالوی طبیعی بهره بیشتری خواهند برد و این شربت‌ها علاوه بر تأمین آب، با تسکین حرارت آن‌ها میزان تشنگی در طول روز را کاهش می‌دهند.

۲: آهسته خوردن غذا

غذاها و خصوصاً سحری را با آرامش میل کنید و کاملا بجوید تا جهت هضم آن عطش کاذب ایجاد نشود.

۳: مصرف میوه ها

بعد از سحری از میوه‌های سازگار با معده مثل سیب و سالادهای فصل استفاده نمایید. آب موجود در این میوه‌ها و سبزیجات به تدریج و در طی روز جذب خون شده و از بحران تشنگی می‌کاهد.

۴: عدم مصرف آب و چای بیش از حد

هرگز سعی نکنید با مصرف آب و چای فراوان بعد از سحری از تشنگی روز بکاهید. چون این کار چندان مؤثر نیست و حتی مضرت‌هایی هم دارد که قبلا بیان شد.

۵: خودداری از انجام فعالیت های شدید در طول روز

در طول روز حتی‌الإمکان از حضور در هوای باز، آفتاب، مکان‌های گرم و هر اقدامی که تعریق را افزایش دهد اجتناب نمایید. فشارهای روحی، فعالیت جسمی، صحبت بیش از حد نیز از عوامل از دست رفتن آب بدن هستند.

۶: دوش آب ولرم

در صورت شدت عطش محیط اطراف خود را سرد و مرطوب کنید و در صورت امکان از دوش آب ولرم مایل به سرد بهره ببرید (دقت نمایید در مکان‌های گرم و مرطوب میزان تعریق و از دست رفتن آب بدن بسیار بیشتر از مکان‌های گرم و خشک است).

۷: مصرف مایعات در افطار

دستور العمل مصرف مایعات در زمان افطار و زمان سحری را دقیقا اجرا نمایید، با این تفاوت که در زمان افطار بهتر است میزان شیرینی مایعات مصرفی بیشتر باشد و تا رفع کامل تشنگی و گرسنگی شدید که حدوداً نیم ساعت طول می‌کشد از خوردن غذا پرهیز نمایید.

غذاهای تشدید کننده تشنگی کدام است؟

از بین غذاها بادمجان، فلفل، ادویه‌جات‌ تند و تیز، کله‌پاچه، سیرابی، غذاهای خیلی چرب و برخی سبزیجات گرم مزاج مانند نعنا، ترخون، تره و پیاز می‌توانند موجب احساس تشنگی در طول روز گردند و بهتر است مصرف نشوند.

****

منبع: برگرفته از جزوه آداب تغذیه در ماه مبارک رمضان از «دکتر مرتضی مجاهدی» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید