“در بارداری چه میزان مایعات مصرف شود؟”

نوشیدن مایعات کافی و مواد غذایی رطوبت بخش برای همه افراد، مخصوصا برای خانم‌های باردار و سلامتی جنین آن‌ها اهمیت زیادی دارد. از منظر طب ایرانی نمی‌شود به همه افراد توصیه کرد که به یک میزان از آب استفاده کنند. مثلا نمی‌توانیم به همه خانم‌های باردار بگوییم روزانه ۳ لیتر مایعات مصرف کنند و به تناسب وضعیت بدن این مقدار متفاوت است.
نوشیدن به هنگام تشنگی واقعی می‌تواند بهترین راهنما باشد. اما چون ‏خانم‌های باردار نسبت به سایر افراد به کم آبی بدن آسیب پذیرتر هستند، توصیه می‌شود به محض تشنگی و در فواصل زمانی كوتاه آب بنوشند و اجازه ندهند تشنگی بیشتر شود.
شکی نیست که خانم‌های باردار در شرایطی مانند الیگوهیدرآمنیوس (کاهش مایع دور جنین) یا سنگ کلیه باید آب و مایعات بیشتری مصرف کنند.
 

بیشتر بخوانید »»» برخی تدابیر بارداری در طب سنتی

 
اما باید چه چیزهایی نوشید؟
۱-آب:
بهترین نوشیدنی آب است. توجه کنید آبی که در یخچال مقداری خنک شده باشد، نه آبِ تگری شده با یخ!! حتی افرادی که با مصرف آب یخچال هم احساس سردی در معده می‌کنند از آب سرد شیر استفاده کنند. یکی از شایع‌ترین عوارض مصرف آبِ یخ، ایجاد مشکلات کبدی مانند کبد چرب است.
در کل، نوشیدن آب (به ویژه آب یخ) هنگام ناشتا، بین خواب و همچنین نزدیک زمان غذا خوردن (یعنی از نیم ساعت قبل تا دو ساعت بعد از غذا) برای اکثر افراد مضر است.
تذکر:
این قانون در مورد افراد مبتلا به سنگ کلیه نیست.
 
۲-آبمیوه‌ها
از آبمیوه‌های صناعی در دوران بارداری استفاده نکنید و در میان آبمیوه‌های طبیعی، آب سیب گزینه مناسبی برای خانم‌های باردار است. مصرف زیاد آب هویج در بارداری توصیه نمی‌شود و توجه کنید که آبمیوه‌ها همراه با یخ تهیه یا خنک نشوند.
۳- دمنوش گیاهی:
آیا می‌توان در بارداری از دمنوش‌های گیاهی و نوشیدنی‌های گرم استفاده کرد؟
در مورد دمنوش‌های گیاهی، مطالعات انسانی وسیعی انجام نشده و به همین دلیل مصرف خودسرانه آن‌ها توصیه نمی‌شود، مگر آن که متخصص طب ایرانی بر اساس شرایط شما تجویزی انجام دهد. احتیاط در مصرف دمنوش‌های گیاهی در سه ماهه اول بارداری بیشتر از ماه‌های دیگر بارداری است.
در نهایت می‌توان گفت مصرف متعادل دمنوش‌های سیب، بِه یا گل محمدی در بارداری اشکالی ندارند و برای مشکلاتی همچون تهوع و یا لکه بینی بارداری نیز مفید هستند.
ضمنا نباید در مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار مثل قهوه و چای در بارداری زیاده روی کرد. کافئین می‌تواند از جفت عبور کند و بر سرعت ضربان قلب و تنفس جنین تأثیر بگذارد و یا یبوست و مشکلات گوارشی مادر را تشدید کند.
پس در این زمان باید چای را کم‌رنگ بنوشید و بیشتر از یک فنجان قهوه نخورید و یادتان باشد که بهترین چای، چای ایرانی تازه دم است.
۴- شربت‌های مفید در بارداری:

  • سکنجبین
  • عسل با لیموترش تازه
  • لیمو و نعنا (موهیتوی تازه)
  • شیره انگور با گلاب
  • خاکشیر و تخم شربتی

 

تشخیص مزاج به روش علمی »»» آزمون سنجش مزاج دکتر مجاهدی

 
تذکر:
هنگام بارداری در مصرف مواد شیرین زیاده روی نکنید اما در برخی مشکلات بارداری، این شربت‌ها بعنوان دارو هم تجویز می‌شوند.
به ویژه برای فصل گرم مناسب هستند. منتها خانم‌های باردار (مخصوصا با مشکل لکه بینی یا زایمان زودرس) نباید در مصرف انواع مواد لعابی زیاده روی کنند.
در آخر این که:
در مصرف انواع مایعات هم مثل چیزهای دیگر، افراط و تفریط نکنید!
و از مصرف نوشیدنی‌های شیرین صنعتی و گازدار مانند نوشابه و دلستر اجتناب کنید.

***

منبع: دکتر فاطمه مرادی (متخصص طب ایرانی)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید