درمان ریزش مو در طب ایرانی

 
در طب مدرن تعداد داروهای موضعی که به رشد مو کمک کنند یا جلوی ریزش آن را بگیرند، بسیار کم است اما در طب سنتی درمان های نسبتا مناسبی هم برای پیشگیری از ریزش و هم افزایش روند رویش مو وجود دارد. البته این درمان ها زمان بر هستند و این اتفاق فقط در طب سنتی ایرانی نمی افتد و در تمام مکاتب علمی پوست، ریزش مو با دشواری درمان می شود و باید این مساله را در نظر گرفت.
در طب سنتی درمان ریزش مو به ۲ گروه تقسیم می شود؛ درمان های موضعی و خوراکی. آنچه امروز بیشتر به کار می رود، درمان های موضعی است. از نظر طب سنتی، روند تولید مو به مسایل درونی بستگی دارد و لازم است فرد مزاج معتدل و سالمی داشته باشد تا رویش مویش سالم و درست انجام شود. در کسانی که به دلایل مختلف دچار اختلال مزاج هستند، ریزش مو دیده می شود. برای این گروه درمان های موضعی کافی نیست و لازم است با درمان های خوراکی، ابتدا مزاج اصلاح شود.
برای پیشگیری از ریزش مو اصطلاحا از مواد قابض استفاده می شود و حنا، مورد و سدر در اصطلاح عام ریشه را سفت می کنند. نکته جالب اینکه هر ۳ گیاه آثار ضدقارچ، ضدباکتری و ضدالتهابی هم دارند. افرادی که دچار ریزش مو می شوند، معمولا پوست ملتهبی دارند و بثورات پوستی و چربی در سطح پوست سر آنها مشهود است. این ۳ گیاه چربی و التهاب را کاهش می دهند و از ریزش مو پیشگیری می کنند.
برخی گیاهان به افزایش خونرسانی موضعی کمک می کنند که از معروف ترین آنها گیاه رزماری است و فراورده های آن به راحتی در دسترس است. تمام گیاهانی که جریان خون موضعی را تقویت می کنند، نه تنها در پیشگیری از ریزش مو، بلکه در رشد مجدد آن نیز موثرند. رزماری آثار ضدالتهابی هم دارد و می تواند بیماری های التهابی پوست سر را بهبود دهد. برخی از ترکیب های بابونه و آویشن نیز خواص مشابه رزماری دارند و از فراورده های آنها برای بهبود اگزما و درماتیت استفاده می شود. آویشن نیز در عین حال که جریان خون موضعی را تقویت می کند، آثار ضدباکتری و ضدقارچ دارد و می تواند هم در پیشگیری از ریزش مو و هم تقویت رویش آن موثر باشد.
از جمله داروها و تونیک ها یا تقویت کننده های گیاهی دیگر می توان به گیاه نخل مرداب اشاره کرد. این گیاه درگذشته به شکل خوراکی برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شد اما هم اکنون مصرف موضعی آن به دلیل تاثیری که بر هورمون های جنسی مردانه دارد و می تواند الگوی ریزش موی مردانه را کاهش می دهد، برای درمان ریزش مو به کار می رود.
برخی درمان ها نیز در قدیم انجام می شدند اما امروزه به دلیل ایجاد تحریکات پوستی، توصیه نمی شوند. مثلا قرار دادن سیر و پیاز رنده یا ورقه شده روی پوست گرچه خونرسانی را تقویت می کند و خواص ضدالتهابی دارد، اما باعث بروز تاول های شدید پوستی و حساسیت های شدید می شود و استفاده از آنها درست نیست.

***

دکتر مهرداد کریمی
(متخصص طب سنتی ایران)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید