فعالیت رسمی مرتبط با طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی بابل از خردادماه سال ۱۳۸۶ شروع شد.
در اولین گام، ریاست محترم دانشگاه، آقای دکتر سید علی مظفرپور را به عنوان مسوول ستاد احیای طب سنتی در دانشگاه منصوب نمود.
اولین همایش عمومی مرتبط با طب سنتی در آبان ۱۳۸۶ با سخنرانی جناب آقایان دکتر ناصری و دکتر سید احمد ثاقبی در این دانشگاه برگزار شد که مورد استقبال اعضای هیأت علمی این دانشگاه قرار گرفت.
پس از آن در فروردین ۱۳۸۷ جهت تأسیس کتابخانه مستقل طبی سنتی، کتاب‌های مرتبط خریداری شده و فضایی در دانشکده پزشکی به این امر اختصاص داده شد.
هم‌چنین در همان سال باغ گیاهان دارویی در این دانشگاه تأسیس شد.
در سال ۱۳۸۷ دبیرخانه طب سنتی دانشگاه شروع به کار کرد و پس از آن دوره‌های متعدد آموزش طب سنتی جهت دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه برگزار شد. در امتحان ورودی دستیاری طب سنتی سال ۱۳۸۷ دو نفر از پزشکان شاغل در دانشگاه (آقای دکتر سید علی مظفرپور و خانم دکتر روشنک ثاقبی) پذیرفته شدند که این دانشگاه پس از آن با هدف راه اندازی دوره‌های تحصیلات تکمیلی طب سنتی، به این دو پزشک مأموریت آموزشی داد.
در سال ۱۳۸۹ اولین مکاتبات جهت برنامه‌ریزی تأسیس رشته و دانشکده طب سنتی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد.
گروه‌های طب سنتی و تاریخ پزشکی از سال ۱۳۹۰ در این دانشگاه با حکم ریاست محترم دانشگاه برای ۶ نفر از اساتید با سابقه فعالیت در گیاهان دارویی و طب سنتی و اسلامی، شکل گرفت و برای استفاده از گروه داروسازی طب سنتی، تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه علوم پزشکی تهران منعقد شد.
پس از آماده‌سازی مقدمات، درخواست رسمی تأسیس رشته و دانشکده طب سنتی به اطلاع شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی رسید. در پی فراهم نمودن این مقدمات، نمایندگان هیأت بورد طب سنتی ۱۳۹۱/۲/۱۷، ضمن حضور در دانشگاه علوم پزشکی بابل، از امکانات این دانشکده بازدید نمودند. به‌دنبال آن تقاضای دانشگاه علوم پزشکی بابل، در شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی، مطرح شده و در دویست و هجدهمین جلسه این شورا در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۹ موافقت اصولی با تأسیس دانشکده طب سنتی در این دانشگاه انجام شد.
این دانشکده از بهمن ماه سال ۱۳۹۱، پذیرای دستیار طب سنتی بوده است.
در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۲۵ با حضور معاون محترم وقت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (آقای دکتر عین‌الهی)، نمایندگان محترم مجلس، مدیران دانشگاه و مسوولین شهرستان بابل، این دانشکده به‌عنوان اولین دانشکده طب سنتی شمال کشور، به‌طور رسمی افتتاح شد و در خبرگزاری‌های رسمی کشور، به‌طور وسیعی پوشش خبری یافت.
پس از آن نیز این دانشکده مورد بازدید مکرر مسوولین از جمله جناب آقای دکتر خدادوست (معاون محترم طب سنتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) قرار گرفت.
دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی بابل به‌عنوان چهارمین دانشکده طب سنتی در کشور (پس از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران؛ شهید بهشتی و یزد)، موافقت اصولی خود را در مرداد ماه ۱۳۹۱ از شورای گسترش آموزش پزشکی وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کسب نموده است. محل ساختمان اصلی این دانشکده، در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بابل و بین کتابخانه مرکزی و دانشکده دندانپزشکی می‌باشد. این دانشکده تاکنون پذیرای ۷ دوره دستیار تخصصی طب سنتی (۲۳ نفر) و ۵ دوره دانشجویان کارشناسی ارشد تاریخ پزشکی (۱۱ نفر) بوده است.

***

***

ثبت نام آزمون دکترای تخصصی و پژوهشی سال ۱۳۹۹ از ۱۵ بهمن آغار می‌شود و داوطلبان جهت شرکت در این آزمون که مبتنی بر رایانه‌ می باشد تا ۲۶ بهمن ماه جهت ثبت نام فرصت دارند.
*دانلود دفترچه آزمون دکترای تخصصی و پژوهشی سال ۱۳۹۹
*ورود به سایت ثبت نام sanjeshp.ir
*ورود به سابت دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی بابل
ارتباط بانمایندگان انجمن علمی طب سنتی ایرانی جهت اطلاع رسانی بیشتر به پزشکان علاقمند در مورد شرایط دانشگاه های هر منطقه و دوره های آمادگی آزمون
بابل           دکتر سید علی مظفر پور               ۰۹۱۱۱۱۳۹۱۰۵

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید