این روزها تقریبا به هر عطاری که بروید سبدی پر از گیاه آلوئه ورا را می توانید ببینید، گرچه بیشترین کاربرد خانگی آن، استفاده از ژل میانی آن برای مصارف زیبایی است اما این گیاه در منابع طب ایرانی گیاه شناخته شده و پرکاربرد برای درمان بسیاری از بیماری هاست. در ادامه مختصری با این گیاه آشنا می شویم.

نام های دیگر آن چیست؟

نام فارسی آن: «شب یار»

نام عربی: الصّبر

نام اردو: گهیکوار

نام انگلیسی: Aloe Vera

نام علمی آن: Aloe barbadensis

ویژگی های گیاه آلوئه ورا چیست؟

آلوئه ورا برگ های بوته ای است که ارتفاع آن به ۶۰ سانتی متر می رسد.

برگ های گیاه: این گیاه تنه ندارد و برگ های آن مستقیما از ریشه می رویند. این برگ ها ضخیم هستند و سطح مقطعشان هلالی شکل است و کناره شان تیغچه های کوچکی به صورت اره وجود دارد. قسمت های پایینی برگ ها پهن تر از قسمت های بالایی است؛ تا جایی که نوک برگ ها تیز می شود.

داخل برگ های این گیاه، ژله ای چسبناک، شفاف و تلخ مزه وجود دارد. ژله خشک شده برگ های این گیاه، به «صبر زرد» معروف است. صبر زرد معمولا به صورت قطعاتی قرمز رنگ، براق و چسبیده تهیه می شود که به راحتی می شکند. پودر آن زرد رنگ است و بسیار تلخ می باشد.

بهترین صبر زرد کدام است؟

 صاف و خالص، خوش رایحه و تقریبا زعفرانی رنگ است.

گل های گیاه: از وسط گیاه آلوئه ورا ، ساقه ای نسبتا بلند و صاف رشد می کند که سطح مقطع آن دایره ای شکل است. در انتهای این ساقه، گل هایی کوچک، زرد یا نارنجی، تقریبا استوانه ای شکل و مایل به مخروطب شکل به صورت سنبله ای می روید.

محل رویش گیاه: مناطق گرمسیر هند، بنگلادش، پاکستان و ایران است.

اجزای مورد استفاده گیاه کدام است؟

از ژل درون برگ آن در مصارف دارویی، زیبایی و خوراکی استفاده می شود.

طبیعت آلوئه ورا چیست؟

طبیعت این گیاه درجه دوم گرم و خشک است.

خواص آلوئه ورا چیست؟

صبر زرد (خشک شده ژل میانی گیاه آلوئه ورا) برای درمان بیماری های مغزی و بیماری های معده مفید است. مفتح سدد، مخصوصا سدد کبد، محلل ریاح احشا، مقوی معده، مسهل، مقوی بینایی، مقوی حواس پنجگانه و خواب آور است.

صبر زرد درد معده، درد طحال، بیشتر بیماری های بلغمی، یرقان، مالیخولیا، حدیث نفس، بواسیر، زخم های مزمن، به ویژه زخم های مقعد و آلت تناسلی مردانه و بیشتر بیماری های مغزی ناشی از فساد معده را بهبود می بخشد. 

آلوئه ورا برای مصرف با چه داروهایی ترکیب می شود؟

صبر زرد با مواد متعددی از جمله، زردچوبه، عسل، شیر، زنیان، مصطکی، گل محمدی و … ترکیب می شود و هر کدام از این ترکیبات خواص ویژه ای دارد و برای درمان مناسب است.

همچنین استفاده از ژل آن برای مصارف زیبایی، رفع زخم های بینی و گوش، تقویت بینایی و … مفید است.

 

****

 

منبع: کتاب علم الادویه «دایره المعارف طب سنتی (مفردات)» نویسنده: «سید محمدعلی سید نظری»

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید