حجامت چه زمانی خطرناک می شود
الف: در منابع طب ایرانی از حجامت در درمان بسیاری از بیماری ها نام برده شده ولی معمولا در اکثر این بیماری ها همراه با دارو و دستورات غذایی و … است و تقریبا در هیچ کجا، به تنهایی نقش درمانی ندارد.
ب: بهترین زمان برای انجام حجامت، بستگی به هدف انجام دارد اگر حجامت به منظور درمان انجام می شود، طبق نظر پزشک می تواند در هر فصلی انجام شود ولی اگر هدف از انجام آن پیشگیری از بیماری باشد، بهترین زمان فصل بهار و بعد پاییز است.
تذکر:
۱) حجامت هم مانند سایر روش های درمانی طب ایرانی بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد و همیشه برای همه مفید نخواهد بود. به صورت کلی حجامت در سرزمین های خیلی گرم و خیلی سرد، فصول خیلی گرم و خیلی سرد و مزاج های خیلی سرد و افراد بسیار چاق ممنوعیت دارد که باید حتما قبل از انجام آن با پزشک طب سنتی مشورت و در صورت نیاز تدابیری قبل و بعد آن اتخاذ شود و یا اینکه روش دیگری را جایگزین آن نمایند.
۲) اقدام خودسرانه در پزشکی به صورت کلی ممنوع است و اگر خودسرانه و بدون نیاز انجام شود ممکن است مضر نیز باشد. در حجامت نیز پزشک باید وضعیت گوارش فرد، تغذیه وی، سن، شغل، بیماری های همراه، عادت های فردی و … را مدنظر قرار دهد و بعد آن را توصیه و یا منع کند.
دکتر حوریه محمدی کناری-(متخصص طب سنتی ايراني)
انجمن علمي طب سنتي ايران
 
**توضیحات تکمیلی سایت مزاج**
۱) از دیدگاه طب ایرانی، حجامت جزو اعمال یداوی محسوب می شود. یعنی اقدامات درمانی که به تشخیص پزشک و در صورت لزوم در کنار اقدامات اساسی پیشگیری و درمان مانند اصلاح سبک زندگی، تدابیر تغذیه ای، دستورات دارویی و … پزشک طب ایرانی، ممکن است توصیه به انجام آن نماید. نکته حائز اهمیت این است که در طب ایرانی به حجامت بیش و پیش از یک راهکار درمانی، بعنوان اقدامی برای حفظ سلامتی نگاه می شود و از این منظر حجامت به شرط رعایت آداب آن برای افراد سالم و غیربیمار هم می تواند مفید باشد.
۲) اگرچه تاکنون تحقیقات زیادی در مراکز پژوهشی دنیا درباره خواص و اثرات حجامت انجام شده و غالب آن موید اثربخشی آن در پیشگیری و درمان برخی بیماریها می باشد، لیکن همچنان باید تحقیقات بیشتر در این زمینه صورت پذیرد.
۳) توصیه به انجام حجامت به معنای رد کردن خواص و اثرات اهداء خون و منع آن نیست. فراموش نکنیم که اهداء خون، اهداء زندگی است و حس نوعدوستی انسانها اقتضاء می کند با اهداء خون در یاری بیماران نیازمند بکوشند.
۴) بلاشک زمانی حجامت در پیشگیری و درمان، اثر خواهد گذاشت که توسط پزشک طب ایرانی و بعنوان جزیی از پلان درمانی و در کنار سایر تدابیر در نظر گرفته شود. با این تفسیر، ممکن است در موارد زیادی حجامت یا اندیکاسیون نداشته باشد، یا اثرات مثبت چندانی نداشته باشد و یا حتی مضر باشد.
۵) پزشک طب ایرانی با در نظر گرفتن شرایط فرد از جمله مزاج فرد، وضعیت سلامت و بیماریهای فرد، آداب حجامت از جمله زمانهایی که برای حجامت توصیه شده و یا منع شده است و ..‌. در مورد اثربخشی آن تصمیم گیری و توصیه نماید.
متاسفانه از یکطرف عده ای طب سنتی را مترادف با اعمالی مانند حجامت می دانند، در صورتی که در بین مبانی، دستورات و تدابیر طب ایرانی، حجامت سهم کوچکی را به خود اختصاص داده است. و از سوی دیگر عده ای نیز با اغراق در خواص حجامت، سعی در بزرگنمایی و سودجویی دارند.
۶) توصیه نهایی این است که حجامت با تشخیص و تجویز و زیر نظر پزشک ایرانی و در مراکز معتبر و مجهز و با رعایت اصول و موازین بهداشتی انجام شود و علاوه بر آن توصیه های لازم در خصوص رعایت تدابیر طب ایرانی در زمینه های تغذیه، ورزش، خواب، بهداشت روان، اصلاح مزاج، کنترل وزن و ..‌. ارائه و مراعات شود و از انجام آن در افراد، زمانها و شرایطی که در منابع طب سنتی بعنوان موارد منع حجامت ذکر شده، اجتناب گردد.
تحریریه سایت مزاج
دکترمحمدجعفر طالب پور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید