سالمندی یکی از مراحل سنی افراد است که شرایط و تدابیر خاص خود را دارد. امروزه با تغییرات شهرها و وجود آلودگی هوا، لزوم توجه به حفظ سلامت سالمندان در طب سنتی بیش از قبل با اهمیت به نظر می رسد. در ادامه توصیه هایی برای کاهش عوارض آلودگی هوا بر زندگی و سلامتی سالمند بیان می گردد.

توصیه های طب ایرانی برای دوری از آلودگی هوا چیست؟

سالمندان حتی الامکان از زندگی در شهرهای بزرگ و دارای هوای آلودگی بپرهیزند. گاهی زندگی در این شهر ها به دلایلی برای سالمندان اجتناب ناپذیر است اما ایشان می توانند با مختصری برنامه‌ریزی، کمتر در معرض هوای آلوده قرار گیرند. بنابراین به شما به عنوان یک سالمند پیشنهاد می شود:

  • قسمتی از روز را به قدم زدن در پارک و فضای سبز اختصاص دهید.
  • در ساعات و روزهایی که درجه آلودگی هوا بالاست (مخصوصا از ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر) از رفت و آمد غیر ضروری به خارج از منزل بپرهیزید.

جلوگیری از آلوده شدن هوای منزل چه باید کرد؟

سالمندانی که ناگزیر در شهر های آلوده زندگی می کنند تدابیری برای جلوگیری از آلوده شدن هوای منزل مسکونی خود اتخاذ نمایند. در این راستا به شما به عنوان یک سالمند توصیه میشود:

الف: منزل مسکونی شما دور از محل‌های تجمع خودروها مانند گاراژ ها، ترمینال ها، و نیز محل های تخلیه زباله قرار داشته باشد .

ب: حتی الامکان گیاهانی مانند کلم تره شاهی کرچک و درختانی مانند انجیر و گردو در باغچه خانه و اطراف منزل مسکونی شما کاسته نشود. حکمای طب ایرانی معتقدند که در جوار این گیاهان هوا چندان برای سکونت مناسب نیست برعکس سکونت در کنار درختان مانند بالنگ نارنج و بوییدن برگ آنها در دفع سموم هوای آلوده موثر است همچنین می توانید سبزیجات مانند پیاز سیر ترخون گل سوسن سفید جهت دفع ضرر هوای آلوده در باغچه منزل خود بکارید.

ج: در محیط منزل از مصرف دخانیات و نیز استفاده از خوشبو کننده های شیمیایی هوا و حشره کش ها پرهیز شود.

د: برای ضدعفونی کردن هوای اتاق یک لیوان سرکه را در ۱۸ تا ۲۰ لیوان آب ریخته و روی حرارت بسیار کم بگذارید تا پیوسته بجوشد.( نیاز به سرکه زیاد نیست که بوی سرکه در اتاق پیچیده و باعث آزار شود )همچنین تعدادی پیاز سیر و نارنج را یا هر کدام از آنها را که در دسترس بود را از وسط نصف کرده و در گوشه و کنار اتاق و محل نشست و برخاست و به خصوص محل خواب اهل منزق قرار دهید و هر ۲۴ ساعت آنها را برداشته و پیاز، نارنج و سیر تازه جایگزین کنید.

****

منبع: کتابچه تدابیر حفظ سلامتی در دوران سالمندی بر پایه آموزه های طب ایرانی» نویسندگان: « دکتر سیده صدیقه یوسفی، دکتر مریم مقیمی» متخصصین طب ایرانی 

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید