در ماه مبارک رمضان با توجه به چند ساعت روزه داری، زمان کمتری برای خوردن خوراکی ها و تامین نیاز بدن به انواع گروه های غذایی وجود دارد. بنابراین توجه در خوردن غذاهای مناسب، توجه به میزان مصرف غذاها، زمان مورد نیاز برای هضم هر غذا و… مهم بوده و مورد توجه قرار دارد. در ادامه به بیان برخی توصیه های غذایی که در فاصله زمانی بین افطار تا سحر باید مورد توجه قرار گیرد اشاره می شود.

توصیه های غذایی بین افطار تا سحر 

نکته خیلی مهم در مورد این زمان این است که در کنار توجه به نوع و میزان صرف خوراکی ها باید توجه داشت که نیاز بدن به مواد غذایی در طول روز باید در همین فاصله تامین شود.

مصرف آب و مایعات در وعده بین افطار تا سحر چگونه باید باشد؟

اهمیت فاصله بین غذا و مصرف مایعات: در زمان بین افطار تا سحر، با رعایت فاصله با غذا، آب و مایعات کافی بیاشامید.

جایگزینی مصرف میوه ها و شربت ها به جای آب: توصیه می شود برای تامین آب بدن بیشتر از میوه های آبدار مثل هندوانه و خربزه استفاده شود، شربت های سالم مثل سکنجبین، جلاب و ماء العسل نیز گزینه های خوبی است.

مصرف آب یخ: از مصرف آب خنک شده به وسیله یخ و به طور کلی اب خیلی سرد خودداری شود.

خوردن میوه در ماه رمضان، چه شرایطی دارد؟

بهترین زمان خوردن میوه: باتوجه به ممنوعیت مصرف میوه با افطاری، بهترین زمان مصرف میوه چند ساعت بعد از وعده اصلی افطار و در حالتی که معده سبک شده می‌باشد. مصرف میوه در این زمان جهت تأمین آب و املاح مورد نیاز بدن و خصوصا پیشگیری از یبوست بسیار تأکید می‌گردد.

انتخاب میوه براساس مزاج: افراد گرم مزاج بیشتر ازمیوه‌های با مزاج سرد مانند هندوانه، هلو، آلبالو، آلو و… استفاده نموده و افراد سرد مزاج بیشتر از میوه‌های با مزاج گرم مانند رطب، انگور، انجیر، موز، خربزه و… استفاده نمایند.

مصرف آبمیوه های طبیعی: همچنین اگر آبمیوه دوست دارید می‌توانید به جای یک عدد میوه، نصف تا یک لیوان آبمیوه مصرف کنید. البته به شرطی که آبمیوه طبیعی باشد و بصورت ساندیس و آبمیوه‌های پاکتی نباشد.

تناسب زمان خواب با مصرف میوه ها: زمان خواب و مصرف میوه را طوری انتخاب نمایید که تا زمان بیدار شدن جهت برنامه‌های سحر حداقل ۴ تا ۵ ساعت خواب مناسب داشته باشید و هیچ‌گاه با شکم پر به رختخواب نروید.

مراقب مصرف تنقلات باشید!

مصرف تنقلات: از مصرف تنقلات، شیرینی بیش از حد، آجیل و آنچه هضم آن مشکل است در این زمان اجتناب فرمایید.

زولبیا بامیه: مصرف زولبیا بامیه نیز بهتر است بسیار محدود باشد، و در صورت تمایل به مصرف، تعداد یکی دو عدد و بعد از باز کردن روزه و قبل از خوردن وعده شام صرف شود.

زمان مناسب برای خوردن وعده های غذایی در ماه رمضان، چه زمانی است؟

در فصل‌های سرد سال که فاصله بین افطار و سحر زیاد است می‌توان بین افطار و سحر میان وعده مختصری میل نمود ولی در هرحال بهتر است از حدود چهار ساعت قبل سحر بجز مایعات چیز دیگری خورده نشود تا معده برای پذیرش سحری آماده باشد.

آیا در ماه رمضان می توان ماست و دوغ خورد؟

در ماه رمضان باید در مصرف لبنیات، فاطله مناسب را با خوردن سایر مواد غذایی حفظ کنیم.

بهترنی زمان خوردن شیر و ماست: بهترین زمان خوردن شیر و ماست و به طور کلی لبنیات حدود نیم ساعت قبل از خواب بهترین زمان مصرف شیر و ماست شیرین جهت افرادی که عادت به مصرف آن‌ها دارند، است.

مصرف لبنیات در ماه رمضان برای چه کسانی بیتشر توصیه می شود؟

مصرف لبنیات در ماه رمضان برای نوجوانان در سن رشد و خانم‌ها مناسب می‌باشد.

****

منبع: برگرفته از جزوه اداب تغذیه در ماه مبارک رمضان از «دکتر مرتضی مجاهدی» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید