از دیدگاه طب ایرانی هر فصل سال دارای مزاج خاصی است و بر همین اساس لازم است در هر فصل توصیه ها و تدابیر خاصی را برای حفظ تندرستی و پیشگیری از بروز بیماری ها و یا به حداقل رساندن عوارض و پیامد های آن ها به کار بست.

تاثیرات تغییر سبک زندگی بر بدن انسان چیست؟

شرایط زندگی امروزی، تغییرات سبک زندگی، افزایش استفاده از وسایل مختلف برای راحتی بیشتر زندگی و استفاده افراطی از وسایل گرمایشی و سرمایشی باعث شده که درک کاملی از تغییرات فصول نداشته باشیم. گاه در زمستان منازل به حدی گرم است که مجبور به کاهش لباس می شویم و گاه در تابستان از شدت سرمای اتاق به خود می لرزیم.

عدم تناسب دمای خانه با فصول چه تبعاتی دارد؟

این مسئله باعث می شود که بدن ما هم زمان با تغییرات محیط اطراف تغییر نکند و این موضوع خود زمینه ساز بیماری خواهد بود زیرا بدن آدمی در هر اقلیمی باید با سایر موجودات آن اقلیم هماهنگ باشد، به عنوان مثال بدن شخصی که در مناطق استوایی یک یا دو فصل را بیشتر درک نمیکند با گیاهان و جانوران همان اقلیم همخوانی دارد و بدن انسانی که در مناطقی از ایران با هر چهار فصل زندگی می کند نیز باید با محیط اطراف خود هماهنگ باشد.

نمونه توجه به تغییرات دمایی در گذشته 

این تغییرات دمایی تاثیرات به سزایی بر فعل و انفعالات داخل بدن دارند که نباید از آن ها غافل بود، به عنوان مثال در گذشته نه چندان دور در فصل زمستان در منازل از کرسی استفاده می شد و با این کار فضای اتاق سرمای مختصری داشته و زمستانی بود و فقط فضای خواب را گرم نگه می داشتند زیرا در زمان خواب سردی بر کل بدن حاکم می شود.

منظور از تغییر فصول چیست؟

نکته مهم دیگر این که منظور از تغییر فصول در اینجا تغییر تقویمی نیست بلکه فصول طبی مد نظر است، مثلا ممکن است بهار طبی از اوایل اسفند آغاز شود و یا تابستان طبی تا آخر مهرماه ادامه یابد.

 

 

منبع: برگرفته از کتاب «پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانی» نویسندگان: «دکتر ریحانه معینی و دکتر نرگس گرجی»

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید