وعده های غذایی مناسب از افطار تا سحر  

در ایام ماه مبارک رمضان بهتر است روزه داران عزیز رژیم غذایی خود بین افطار و سحری را در ۴ بخش تنظیم کنند.توصیه هایی به روزه داران
بخش اول: موقع اذان مغرب و شروع  افطار هست که بهتر است با جرعه‌ای از نوشیدنی‌های گرم از جمله شربت زعفران گرم، آبجوش و عسل، آبجوش و نبات، چای کمرنگ یا دمنوش‌های رقیق مختصر شیرین، روزه خود را باز کنند و حتی الامکان بمدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه هیچ خوردنی دیگری میل نشود. این توصیه هم در آموزه‌های اسلامی وجود دارد و هم در تدابیر طب ایرانی ذکر شده است.  
بخش دوم: پیشنهاد می‌شود فرد روزه دار حدود ۲۰ دقیقه بعد از نوشیدن نوشیدنی‌های گرم و شیرین، یا افطاری خود را در قالب یک وعده غذای سبک میل کند بدون اینکه نیاز باشد مایعات زیاد به همراه آن میل نماید.
بخش سوم: چند ساعت بعد از صرف افطاری و حدودا نزدیک زمان خواب یک میان وعده مانند میوه‌های مورد نظر میل شود.
بخش چهارم: هنگام سحر می باشد که توصیه می‌گردد در هنگام سحر تا جایی که امکان دارد از خوردن غذاهای خیلی چرب و خیلی سنگین و دیر هضم اجتناب گردد. مصرف مایعات زیاد‌ هم کمک چندانی در رفع عطش روزانه نمی‌نمایند لذا بهتر است با اجتناب از مصرف بیش از حد مایعات در هنگام سحر بار اضافه به سیستم گوارش خود تحمیل ننماییم.توصیه هایی به روزه داران
نکته مهم اینکه موقع افطار اصلاً صلاح نیست فرد حجم زیادی از مایعات و غذا را میل کند. اگر به دستور ارایه شده عمل بشود و نوشیدنی گرم و کمی شیرین در اول اذان مغرب موقع افطار میل گردد، نیاز و تمایل فرد به خوردن مایعات زیاد و غذای سنگین در زمان افطار برطرف خواهد شد و به معده و سیستم گوارش هم فشار چندانی وارد نمی‌شود.
 بهترین افطاری
یکی از توصیه‌های خیلی مهمی که در جهت شروع افطار روزه دار در ماه مبارک رمضان وجود دارد، نوشیدن مایعات گرم و شیرین جهت افطار می‌باشد. در این خصوص بهتر است که روزه دار موقع اذان مغرب و برای افطار نوشیدنی‌های گرم مانند دمنوش زعفران با عسل یا نبات، آب جوش با عسل، آب جوش با نبات، چای کمرنگ شیرین و دمنوش‌های گیاهی رقیق که مقداری شیرین شده استفاده میل نمایند. میزان مایعات مصرفی بر اساس میزان عطش فرد از یک تا چند لیوان متفاوت خواهد بود. بهترین حالت بعد از مصرف مایعات گرم این است که به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از مصرف مایعات گرم هیچگونه غذایی مصرف نشود تا مایعات و قند خورده شده جذب بدن ‌شود. در این صورت هم عطش فرد کاهش خواهد یافت هم با جذب سریع قند­های خورده شده میزان گرسنگی فرد کاهش خواهد یافت. بدین ترتیب سیستم گوارش آمادگی بهتری خواهد داشت تا بدون حرص و ولع زیاد، مقدار متناسب غذا را دریافت کند و خود فرد نیز عطش چندانی به خوردن مایعات حین غذا خوردن نخواهد داشت و همچنین مجبور به خوردن حجم زیاد غذا برای رفع گرسنگی نخواهد بود.
این توصیه در منابع طب ایرانی و همچنین آموزه های دینی هم به گونه های مختلف نیز تاکید شده است.
از نوشیدن آب و مایعات سرد موقع افطار اجتناب نماییم
یکی از شیوه‌های غلط شروع افطاری در ایام روزه‌داری، خوردن حجم زیادی از مایعات سرد در ابتدای افطار می‌باشد. این رفتار خصوصا در افراد گرم مزاج، جوانان و افرادی که در طول روز عطش زیادی را تحمل کردند یا فعالیت زیادی داشته‌اند که منجر به تشنگی بیش از حد به آن‌ها شده است بیشتر صدق می‌کند.توصیه هایی به روزه داران

جهت تشخیص مزاج خود از آزمون مزاج سنج استفاده نمایید»»»آزمون مزاج سنج دکتر مجاهدی

این افراد در ابتدای شروع افطار ممکن است چند لیوان آب یا دیگر مایعات سرد میل کنند که از دیدگاه طب ایرانی به شدت برای سلامت معده و حتی کبد و کل بدن مضر است. این نوع نوشیدنی سرد خصوصا به صورت ناشتا بسیار مضر می‌باشد. مطالعات جدید هم نشان می‌دهند که نوشیدن آب سرد در ایجاد بیماری‌های معده و گوارشی و حتی کبد چرب هم دخیل هست. بنابراین توصیه می‌شود همه افراد، برای شروع افطاری، مقداری مایعات گرم و شیرین میل کنند و پس از رفع عطش و گرسنگی شدید، شروع به یک خوردن وعده اصلی افطاری نمایند. در این خصوص در حد امکان برای شروع افطاری از مصرف آب سرد و مایعات سرد اجتناب نمایند. سرد شدن معده به دنبال مصرف مایعات سرد سبب آسیب به فرآیند هضم غذای خورده شده می‌شود و به دنبال آن مشکلات گوارشی و بیماری‌های معده ایجاد خواهد شد.
روزه داری و کاهش مصرف غذاهای پر چرب و سنگین سبب افزایش ایمنی
از منظر طب ایرانی کاهش حجم غذاهای مصرفی و خصوصا کاهش مصرف غذاهای چرب و شیرین و دیر هضم، یکی از عوامل ارتقاء سطح ایمنی و سلامت بدن و افزایش توان مبارزه با بیماری‌ها، از جمله بیماری‌های مسری می‌باشد. در مبتلایان به بیماری‌های مسری و خصوصا بیماری‌های ویروسی از جمله مبتلایان به کوید ۱۹ یا همان ویروس کرونا که نیاز به طی دوران بیماری و تکمیل فرایند افزایش ایمنی بدن جهت مبارزه با ویروس است، کاهش مصرف مواد غذایی یکی از بهترین راه‌های ارتقاء توان بیمار جهت مبارزه با عامل بیماری می‌باشد.

**حتماً بخوانید: روزه داری در بحران ویروس کرونا

درطب ایرانی سیستم خودکار و مکانیسم‌های دفاعی بدن با نام قوه مدبره نامیده می‌شود. جهت حفظ توان قوه مدبره در زمان ابتلا به بیماری‌های حاد بهتر است غذا در حد مختصر میل شود تا قوه مدبره فرصت پرداختن به بیماری را پیدا نماید. در مستندات علمی اخیر هم مصرف زیاد غذاهای پر چرب و سنگین یکی از عوامل کاهش سطح امینی بدن ذکر شده است. بنابراین در صورتی که فرد ضعف جدی نداشته باشد اصل روزه داری می­تواند مقاوت بدن روزه‌دار را در پیشگیری از ابتلای به بیماری‌ها از جمله بیماری‌های مسری افزایش دهد. افراد مبتلا نیز اگر علایم شدید یا عطش و ضعف زیادی نداشته باشند می‌توانند علاوه بر ادای این فریضه الهی از مزایای مادی آن در بهبود و کنترل علایم بیماری بهره ببرند. البته در زمان بیماری تعیین اجازه روزه­داری بر اساس شرایط هر فرد بعهده پزشک معالج می‌باشد. توصیه هایی به روزه داران

***

منبع: دکتر مرتضی مجاهدی (متخصص طب ایرانی)

تنظیم: سینا جوانبخت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید