۱- هيچگاه با شكم گرسنه و یا با شکم خیلی پر، حجامت ننماييد.
۲- مصرف مايعات فراوان، آب ميوه، شربت عسل (مخلوط يك قاشق غذاخوري عسل در يك ليوان آب ولرم)، ماء الشعير و خصوصاً آب انار و رب انار در روزها و ساعات قبل و بعد از حجامت در تأثیر گذاری بیشتر حجامت بسیار توصیه شده است.
۳ – از انجام فعالیت زیاد، ورزش سنگین، استرس روحی، مقاربت جنسي، خوردن غداهای سنگین و چرب و شور، ماهی و ترشیجات روزقبل و بعد از حجامت (خصوصا ساعات اوليه قبل و بعداز حجامت) اجتناب نمایید.
۴ – بهتراست در زمان حجامت با وضو بوده و موقع حجامت باقرائت آيه الكرسي، دعاي حجامت (منقول ازامام رضا(ع)) و ذكرشريف صلوات، براي شفاي همه بيماران دعا نماييد.
۵- در معدودي از افراد، ممكن است پس از حجامت ضعف، سرگيجه، سردرد، تپش قلب، گرفتگي عضلاني و برخي ناراحتي هاي جزيي ديگر بروز نمايد كه اغلب مختصر بوده و پس از چند ساعت كاملا برطرف مي گردد. اگر اينگونه ناراحتي ها آزار دهنده باشد و يا بيش از حدمعمول طولاني شود، با پزشك خود مشورت نماييد.
۶- اگر موضع حجامت كبود و دردناك و متورم بود، مي توانيد براي كاهش درد، مقداري يخ داخل نايلون گذاشته و ۶-۵ مرتبه و هربار حدود يكدقيقه، محل حجامت را با آن كمپرس نماييد.
۷- پس از حجامت حتي الامكان از مصرف داروهاي شيميايي (بالاخص مصرف خودسرانه آنها) خودداري نماييد، و از استعمال هرگونه پماد و يا كرم در موضع حجامت جداً اجتناب نماييد. روز اول بعد حجامت روي آنرا با لايه نازكي از عسل بپوشانيد.
۸- دوازده ساعت پس از حجامت ميتوانيد استحمام نماييد (محل حجامت را با آب ولرم شسته و از شستشوي آن با ليف و صابون خودداري نمايد) و پس از آن نيازي به پانسمان مجدد نمي باشد.
۹- طبق فتوای اکثر مراجع تقلید، از آنجا كه حداقل تا ۱۲ ساعت پس از حجامت، رساندن آب به محل حجامت ممنوع و مضر میباشد، در اين ساعات نمازخواندن بدون شستشوی محل حجامت بلامانع مي باشد.
۱۰- اگر با حجامت بار اول، تاثير درماني مطلوب و مورد انتظار دیده نشد و حتي پس از حجامت بار اول، علائم شما موقتاً تشديد يافت ! بدون هرگونه نگراني و عجله اي با پزشك خود مشورت نموده و طبق برنامه پيشنهادي او و در زمان تعيين شده، مجدداً حجامت نماييد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید