چیکار کنیم از هوا جون بگیریم؟
یکی از نشانه های تندرستی داشتن انرژی برای انجام کارهای روزمره و بقیه فعالیت هاست. بعضی ها می گویند صبح که از خواب بیدار می شوند حتی حال بلند شدن ندارند. بعضی ها از خستگی و ضعف بعد از ظهر ها شاکی اند. عده ای هم وقتی مشغول کارهای سنگین تر از فعالیت های روزمره می شوند انگار ضعیف بودنشان بارز می گردد. فصل پاییز هم از دیدگاه طب سنتی ایران زمانی است که بدن در ضعیف ترین حالت خود به سر می برد و این مشکلات ممکن است در این فصل تشدید شوند[۱].
ضعف می تواند علایم دیگری هم داشته باشد که فرد در ابتدا نتواند ارتباطی بین آن علامت و کمبود انرژی خود بیابد ولی اگر موفق به تقویت خود شود تازه می فهمد به عنوان مثال زود عصبانی شدن ها و ناراحتی اعصابش به خاطر بدن ضعیفش بوده است. بی توجهی به این مساله می تواند بیمار را به مصرف داروهای اعصاب یا حتی اعمال خشونت نسبت به اطرافیان به دلیل عدم کنترل اعصاب بکشاند.
اصطلاح جالبی که معمولا به عنوان ضعف بدنی از سوی مردم ما به کار می رود اینست :«جون ندارم!» در طب سنتی ایرانی راهکارهای جالبی برای تقویت این «جون» وجود دارد. یکی از توصیه های جالب استفاده درست از هوا است. از نظر ابن سینا هوا ماده اولیه و بسیار مهم برای تولید انرژی در بدن است. به عبارت دیگر همانگونه که ما غذا می خوریم و آن را هضم می کنیم و جون می گیریم، بدن هوا را هم دریافت و به اصطلاح هضم می کند و با عصاره غذا ترکیب و تولید انرژی می کند[۲]. به همین علت حکیمان ایرانی بسیار در مورد پاکی و کیفیت مناسب هوا تاکید نموده اند[۳].در این نوشتار برخی از روش های بهبود دریافت و استفاده از هوا را توضیح می دهیم.

  • روش حبس نفس[۴]: در این شیوه توصیه می شود انسان از انجام تنفس سطحی و سریع پرهیز کند. بهتر است تمرین کند تا تنفس عمیق، آرام و شکمی داشته باشد و حداقل در طول شبانه روز به ویژه در دقایق قبل از خواب بر نفس کشیدن خود تمرکز کند. شما به طور ساده می تواند چند مرتبه در طول روز هر بار ۱۰ مرتبه از این راهکار که به «تکنیک تنفس طبی» مشهور شده بهره ببرید: به آرامی و با شمردن از یک تا ده به وسیله انگشتان خود هوا را به درون ریه های خود بکشید. سپس ۱۰ شماره نفس را حبس کنید. در نهایت با همان شیوه شمردن در طی ده شماره بازدم را انجام دهید[۵].

۲- حرکات بدنی که با تمرکز و به نیت ورزش انجام گیرد می تواند کمک به جریان بهتر خون و انرژی در بدن شود[۶]. حتی کسانی که درد زانو یا کمر دارند نباید ناامید باشند چرا که نرمش های مخصوص تقویت عضلات کمر و زانو برای چنین افرادی یک گزینه خوب است. آنقدر اثر ورزش در تقویت بدن زیاد است که حکمای ایرانی به کسانی که ضعف بسیار شدید هم دارند در کنار تقویت غذایی و تجویز دارو توصیه می کنند حداقل تاب سواری انجام دهند[۷].
 
هوای آلوده و نیز گرم باعث ایجاد ضعف می شود[۸]. پس بهترین هوا را می توان در ساعاتی که هوا خنک است یافت. هوای صبح به علت اینکه هنوز آلودگی ها در آن زیاد نشده از بقیه زمان ها کیفیت بهتری دارد. چه خوب است که تکنیک تنفس طبی و ورزش را هم در این زمان انجام دهیم. البته برخی روزهای سرد سال بعلت وراونگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی هوای صبح نیز حال خوشی ندارد.
 
****
[۱] عین الحیات (المعمره)، حکیم هروی
[۲] اشارات و تنبیهات ابن سینا، شرح علامه حسن زاده آملی، ج دوم
[۳] قانون ابن سینا
[۴] کامل الصناعه اهوازی
[۵] نوشتار داروهای استاد عبادیانی
[۶] خلاصه الحکمه عقیلی شیرازی
[۷] مفرح القلوب ارزانی
[۸] المرشد الفصول رازی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید