اگر دارای مزاج سرد و خشک یا سرد و تر هستید در پاییز و زمستان از قرار گرفتن در معرض هوای سرد دوری کنید. رعایت توصیه های زیر برای جلوگیری از آثار ناخوشایند هوای سرد بر بدن سردمزاجان مفید است:

توصیه های سبک زندگی:

سرد مزاجان علاوه بر رعایت توصیه های مناسب مزاج خود اعم از سرد و تر و سرد و خشک، در فصول پاییز و زمستان باید در سبک زندگی خود نیز تغییرات خاصی ایجاد کنند، این تغییرات عبارت است از:

  1. بدن را از مواجه با سرما محفوظ نگاه داشته و آن را با لباس گرم بپوشانید. ( مخصوصا در هنگام خروج از حمام یا رختخواب)
  2. دمای اتاق را در حد معمول ۱۸ تا ۲۳ درجه نگاه دارید تا در هنگام خروج از اتاق، دچار تغییر ناگهانی دما و مواجهه با کاهش دمای زیاد نشوید.
  3. ورزش و فعالیت بدنی مناسب را فراموش نکنید.
  4. استفاده از رنگ های گرم مانند: قرمز و نارنجی توصیه می گردد.
  5. بوئیدن بوییدنی های گرم مانند: بهارنارنج، گلاب، مشک، عنبر، گل مریم، گل نرگس و… توصیه می شود.

توصیه های غذایی:

توصیه های غذایی در این زمینه عبارت است از:

  1. از مصرف ترشی، آب سرد، عدس، بادنجان، خیار، گوجه، کاهو و… پرهیز کنید.
  2. برای پیشگیری از سرمازدگی از دمنوش های با مزاج گرم مانند: نعناء، دارچین، زنجبیل و … یا ترکیبات زیر استفاده کنید:

طرز تهیه دو شربت مناسب سردمزاجان در فصول پاییز و زمستان:

۱: شربت سیب:

به مقدار دلخواه سیب را روی شعله بگذارید تا نصف آن بخار شود، سپس آن را صاف کرده و بگذارید یک شب بماند پس از آن دوباره روی شعله ملایم بگذارید تا غلیظ شود. مجددا صاف کرده و در ظرف شیشه ای بریزید اگر خواستید شربت شیرین باشد به ازای هر ۳ کیلو سیب ۴۵۰ گرم شکر در آن ریخته و به قوام بیاورید. در زمان مصرف آن را در آب گرم حل کرده و میل کنید.

۲: شربت گاوزبان و بادرنجبویه:

گاوزبان و بادرنجبویه را به اندازه مساوی در ۴۰ لیتر آب جوشانده تا نصف شود. سپس صاف کرده و عرق بیدمشک و گلاب به آن اضافه کنید و با قند به قوام بیاورید پس از آن زعفران را با گلاب حل کرده و به آن بیافزایید. در زمان مصرف ۲۵ تا ۵۰ گرم از آن را با گلاب یا آب گرم میل کنید.

****

منبع: برگرفته از کتاب «آشنایی با طب ایرانی و اصول سالم زیستن» نویسندگان: دکترمریم مقیمی، دکتر فرشته فقیهی، دکتر ناهید جعفری، دکتر هستی ثنایی» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید